DotekyVina.cz
České vinařské oblasti | Doteky vína

České vinařské oblasti

Česká republika je vyhlášená nejen pivem, ale i vínem, a to tak, že u nás naleznete hned několik vinařských oblastí.

Co je vinařská oblast?

Termín vinařská oblast je přesně definována legislativou. Jde o geograficky vymezené území, na němž je povoleno pěstovat vinnou révu, jež je určena pro výrobu vína a dalších s ním spojených produktů. Vinařský zákon se přitom nevymezuje pouze ve vinařských oblastech, ale rovněž stanovuje i seznam odrůd vinné révy, které se smějí v jednotlivých vinařských oblastech pěstovat. Dílčí oblasti se pak člení ještě i na vinařské obce a viniční tratě, na nichž mohou být zakládány vinice. V Česku tak máme tyto oblasti dvě – Vinařskou oblast Morava a Vinařskou oblast Čechy. V těchto oblastech se pak nachází ještě dalších 6 podoblastí – mělnická, litoměřická, mikulovská, velkopavlovická, slovácká a znojemská. Před změnou zákona v roce 2004 bylo těchto podoblastí dokonce 16 (pražská, mělnická, roudnická, žernosecká, mostecká, čáslavská, brněnská, mikulovská, mutěnická, velkopavlovická, znojemská, strážnická, kyjovská, uherskohradišťská a Podluží v moravském vinařském regionu). Každou vinařskou podoblast charakterizují specifické vlastnosti půdy, orientace svahů vinic a tedy i délka dopadu slunečních paprsků. Aby toho nebylo málo, je v České republice ještě 377 vinařských obcí, v nichž na svých vinicích hospodaří na 19 000 pěstitelů vinné révy na celkem 18 400 hektarech. Více vinařských oblastí naleznete na Moravě, přičemž největší plocha vinice se nachází v podoblastech Znojemská, Velkopavlovická a Mikulovská.

Vinařská oblast Čechy

Tato oblast patří k těm nejsevernějším oblastem evropského vinařství. Největší rozmach českých vinic zažily Čechy za Rudolfa II., kdy zde v té době bylo na 3500 hektarů vinic. Nejvíce vinice naleznete v Praze a okolí, v Mělníku, Litoměřicích, Mostě a v Lounech. Nejznámější zdejší výrobci jsou z Chrámic, Velkých Žernosek, z Litoměřic a Roudnice nad Labem. Víno se pěstuje v největší části na svazích Českého středohoří, na půdách zvětralého čediče, jež dávají vínům osobitý minerální podtext. V této oblasti se ponejvíce pěstuje Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé, a pak také i Svatovavřinecké, Rulandské modré, Modrý Portugal a Zweigeltrebe.

Vinařská oblast Morava

Tato oblast je mnohem větší než ta česká. V reálu zde naleznete 96% vinic ze všech v České republice. Nejvíce vinic naleznete v okolí Brna, odkud zasahuje ještě i do Zlínského kraje. Nejznámější velkopavlovickými výrobci vín jsou Vinium Velké Pavlovice, Radek Baloun Velké Pavlovice, Habánské sklepy Velké Pavlovice, Vinselekt Ing. Michlovský Rakvice a Vinařství Springer Bořetice. V mikulovské oblasti jsou známé třeba Vinné sklepy Valtice, víno Mikulov, vinařství Kovacs Novosedly a Tanzberg Mikulov. Znojemská oblast je sice nejmenší, ale i zde jsou velmi známí a oblíbení vinaři, jako Znovín Znojmo, Vinné sklepy Lechovice a Jiří Hort Dobšice. Na Slovácku patří k nejoblíbenějším a nejznámějším výrobci Víno Blatel, Viniblat v Blatnici pod Sv. Antonínkem, Novovín v Moravské Vsi, Neoklas Šardice a Livi Dubňany. Na Moravě se pěstují odrůdy Veltlínského zeleného, Rulandského šedého, Tramínu červeného, Pálavy, Aureliuse, Muškátu moravského, Müller Thurgau, Ryzlinku vlašského, Zweigeltrebe, Rulandského bílého, Chardonnay, Ryzlinku rýnského, Sauvignonu, Svatovavřineckého, Frankovky, Cabernetu Moravia.

Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.com



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: