DotekyVina.cz
Jak levně přijít k vínu, když mají v obchodě zavřeno | Doteky vína

Jak levně přijít k vínu, když mají v obchodě zavřeno

„Které víno je nejlepší? To z cizího sklepa,“ řekl ve čtvrtém století před naším letopočtem Díogenés ze Sinópé, starověký řecký filozof a jeden ze zakladatelů filozofie cynismu. Určitě tím inspiroval spoustu dalších lidí, kteří si krádežemi vína chtěli obohatit svoji vlastní sbírku. Nebo rodinný rozpočet. 

Dějiny jsou plné nejrůznějších krádeží vín a spousta z nich má zajímavé příběhy. Není se čemu divit, neboť víno je výhodným investičním prvkem i lákavým zlodějských artiklem. Čím je vyšší hodnocení ročníku a čím nižší je produkce vína, tím rychleji stoupá víno na ceně. Zejména v posledních letech dosahují ceny některých vín skutečně astronomických částek. Dokonce i v mladém věku, kdy víno ještě zdaleka nedosahuje lahvové zralosti. 

Když se v médiích objeví zpráva o krádeži vína (a nejde zrovna o samoobsluhu za rohem), jedná se většinou o milionové škody a akce, které si v ničím nezadají s pečlivě plánovanými přepady bank nebo loupežemi drahých šperků. V Kalifornii se přímo na Štědrý večer 2014 vloupali zloději do michellinské restaurace v Napa Valley. Přišli bez objednání a bez zaplacení si odnesli 76 lahví Domaine de la Romanee-Conti a Screaming Eagle v hodnotě 300 tisíc dolarů. Naštěstí důvodem krádeže nebyla žízeň… Po měsíci se lup ­- i ­díky tipu od potenciálního kupce – našel v Severní Karolíně. Lahve byly ještě plné. 

V Kalifornii se odehrála i další zajímavá loupež, ve které si zloději zahráli na výměnný obchod. Pro původní majitele ovšem dost nevýhodný, protože jim místo tisícihlavého stáda Bordeaux za tři miliony dolarů nechali tisíc lahví v ceně dva dolary za kus. Krádež byla během na dlouhou trať, lahve mizely postupně dlouhé čtyři roky, ale nikdo si ničeho nevšiml. 

Jak velké musí být vinařství, když z něj může najednou zmizet 4 000 lahví šumivého vína Jacques Selosse? Klidně malé, s roční produkcí pouhých 57 000 lahví. Co je malé, to je milé, že? A někdy drahé! Dost na to, aby majitel s úbytkem 4 000 lahví přišel o 512 000 dolarů.

Vína nemizí pouze z restaurací, obchodních domů a vinařství, ale taky z dálnic a silnic. Jako například zásilka čítající 60 000 kousků jedoucí ve dvou kamionech do Sydney. Tento lup z roku 2013 se počítal v hodnotě půl milionu dolarů. Kamiony se našly, jen už byly prázdné.

K některým loupežím potřebujete řidičák, k jiným lopatu. Jako norníci z Paříže, kteří se prokopali ke vzácné sbírce ve vinném sklepu z jednoho z podzemních tunelů. Rozsáhlá síť pod metropolí Francie čítá až 250 kilometrů. Sběratel byl obrán o vína v hodnotě 300 tisíc dolarů a vyšetřovatelé si dodnes lámou hlavu, jak se šikovným lupičům povedlo v komplikované spleti tunelů najít tu správnou zeď, kterou mají probourat. 

Někteří zloději si kromě dokonalé loupeže stíhají naplánovat i dokonalé párovaní ukradeného vína – s ukradeným jídlem. Proč by si jinak ke krádeži 16 tisíc lahví vína přibalili i 168 bochníků krále sýrů Parmigiano-Reggiano v hodnotě 200 tisíc dolarů? Hádejte, ve které zemi se to stalo… V jediné, kde lze ten značkový sýr použít i jako zástavu v zastavárně. 

Zdroj: https://www.winemag.com/2018/03/19/wine-heists/

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován:
Zavřít reklamu