DotekyVina.cz
5 věcí, které z vás udělají mistra vínopárty! | Doteky vína

5 věcí, které z vás udělají mistra vínopárty!

Tento článek je pro tři skupiny lidí. Podívejte se, jestli mezi ně nepatříte. Pokud ano, tak čtěte pečlivě, protože na konci budete připraveni zorganizovat tu nejlepší vínopárty v okrese!

1. jste noví ve městě a strašně vám chybí lidi, případně máte pár známých a potřebujete je seznámit?

2. máte kolem sebe okruh přátel se stejnou vášní pro víno a hledáte originální zábavu?

3. chystáte společenskou akci, narozeninovou nebo jinou oslavu pro sebe či někoho blízkého a hledáte zajímavý program?

Ve všech případech platí: vyzkoušejte tematickou degustační akci! Je to výborná příležitost obklopit se lidmi, dát jim téma k hovoru, propojit je, vytvořit atmosféru a potvrdit, co si zasloužíte: status hostitele, který ví, jak na to!

1. Ze všeho nejdřív si vyberte charakter ochutnávky – budete ochutnávat vína z jedné země, z jedné oblasti, podle druhu či odrůdy? Nebo se nebudete ničím omezovat a nabídnete pestrý výběr? Abyste se mohli rozhodnout opravdu kompetentně, tak vám ty možnosti rozepíšeme podrobně:

– ochutnávka vašich oblíbených vín

– pouze červených, bílých nebo růžových

šumivá vína

– fortifikovaná vína

– sladká vína

– vína podle země nebo oblasti

– vína podle odrůdy

– to samé víno, ale rozličné ročníky

– stejnou odrůdu vína z různých vinařství a různých ročníků

– vína dle cenové kategorie

– porovnávání drahých a levných vín naslepo

– párování vína a jídla

– archivní vína

– biodynamická (organická, bio) vína

nealkoholická vína

2. Pečlivě sestavte seznam hostů. Nebo se nechte překvapit

Zkušení organizátoři podobných akcí říkají, že je lepší si na ochutnávky pozvat lidi, kteří se alespoň většinově znají. Jak velká skupina lidí by to měla být, to je pak jednoduché spočítat. Jedna lahev vystačí na ochutnávku pro dvanáct lidí. Pro daný počet lidí plánujete nejen lahve určené pro ochutnávání, ale i pár lahví navíc jako doprovod k večeři nebo jako uvítací aperitiv.

3. Další vychytávky, které vám pomohou váš večer udělat ještě lepším:

– pokud plánujete podávat koktejly, zařaďte je až po ochutnávce vín

– k ochutnávce kolekce vín od jednoho dodavatele existují i doplňkové služby, například na videu nahraný sommelierský výklad

– dejte hostům k dispozici přehlednou tabulku párování vín s jídlem

– věnujte pozornost plánování množství jídla, které budete potřebovat

– nezapomeňte na krekry, chleba nebo perlivou vodu na neutralizaci chuti

– mějte připravené vytisknuté degustační podložky (pokud budete testovat více než čtyři vína, pak potřebujete na každého hosta víc podložek)

– promyslete, jaké použijete skleničky a kolik jich budete potřebovat, jestli bude mít každý host více vlastních skleniček nebo pouze jednu. V tom případě je ovšem potřeba počítat s možností skleničku vypláchnout před každou novou degustací. Ideální skleničkou pro degustaci je tulipánová, která má univerzální tvar používaný pro většinu vín. Obecně platí, že sklenička pro degustaci má být z čirého skla, tenkostěnná, na vysoké stopce, s dostatečným objemem a dokonale čistá.

Dále budete potřebovat nádoby pro vylití či vyplivnutí vína. Je dobré mít jednu nádobu na dvojici, ale ideálně každý svoji. Nádoby by měly být neprůhledné.

Určitě nemusíme připomínat vývrtky a pokud se chystáte degustovat naslepo, pak budete potřebovat něco, čím zakryjete lahve a naopak něco, podle čeho je identifikujete.

4. Můžete mít štěstí na společnost nebo můžete mít výborné zkušenosti s tou samou partou lidí, stejně je fajn mít dobrou zábavu trochu pojištěnou a nenechat všechno náhodě. Jinými slovy:  mějte spád trochu pod kontrolou. Například podle tohoto stručného plánu, který může být součástí pozvánky.

19.00 – 20.00: příchod, aperitiv, jednohubky, seznámení

20.00 – 21.00: ochutnávka vína buď samotného nebo v kombinacích s jídlem

21.00 – 22.30: servírování večeře, společenské hry

5. Atmosféru můžete podpořit i výběrem hudby, dekorací či barev. Pozvánka může obsahovat konkrétní dress code, rekvizity, masky a podobně. Platí však, že by vaše aranžmá mělo být vkusné a střízlivé. Ať už hosty obesíláte mailem, poštou nebo prostřednictvím sociálních sítí, pozvánka by měla obsahovat tyto informace: datum a místo konání, téma, co se očekává, aby hosté přinesli s sebou, jestli se jedná o pozvánku pro jednu či dvě osoby, kam potvrdit účast, jestli bude součástí akce i jídlo, případné další informace, které potřebujete upřesnit. I přesto, že ústřední aktivitou vašeho večera je degustace vín, zvažte i další zábavné společenské aktivity či hry.

Autor: Nina Teodorová, Foto: Pixabay.Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: