DotekyVina.cz
Bezinková šťáva | Doteky vína

Bezinková šťáva

Bezinková neboli bezová šťáva je přírodní nealkoholický nápoj na bázi sirupu velmi sladké chuti a husté struktury. Používá se jako sirup k dochucení nápojů nebo potravin. Kromě své velice příjemné chuti poskytuje i mnoho pozitivních účinků na zdraví. Bezová šťáva je velice jednoduchá na výrobu a při domácí výrobě vhodná i pro děti.

Historie výroby bezového sirupu

Bezový sirup se v Evropě vyrábí už od 8. století před naším letopočtem. Úplně první dochované důkazy o tom, že lidé tuto rostlinu používali pro léčebné a jiné účely, pochází ze starověkého Říma. Právě zde totiž vědci nalezli první recepty na odvary z bezu černého.

Bezová šťáva však byla populární i v jiných oblastech Evropy. Tento nápoj/sirup byl velice oblíbeným například na území viktoriánské Británie, kde černý bez hojně rostl.

Díky skvělému podnebí pro růst této dřeviny se popularita bezových odvarů nevyhnula ani střední a východní Evropě, kde se bezová šťáva z květů nebo plodů vyrábí dodnes.

Kdysi byly sirupy z této dřeviny, právě kvůli jeho dlouhé historii, velice často konzumovány skrz celé území Starořímské říše. I zde totiž vládnou skvělé podmínky pro jeho růst.

Z historického hlediska lze říci, že bezový sirup lidé vyráběli v Africe, Evropě a jihozápadní Asii už dob před Kristem. I proto se dnes jedná o tak běžný a tradiční nápoj v mnoha zemích nejen Evropy, ale i světa.

Bez černý

Bez černý, /lat. Sambucus nigra/, je listnatým keřem hojně rostoucím především ve střední a jižní Evropě. Pro své pozitivní účinky na zdraví se často používá v oblasti přírodního lékařství, farmacii nebo potravinářství.

Lidové názvy Bezu černého

V České republice je možné keř bezu černého znát také pod jinými lidovými názvy, jako je Chebz, chebzí nebo pukač. Květ černého bezu nese název „kosmatice“ a plody tohoto keře bývají označovány jako chebzinky, bezinky, kozičky, smradinky a hural. Pro výrobu bezového sirupu je možné využít jak bezového květu, tak jeho plodů.

Toxicita

I přes to, že je bez černý označován jako léčivá rostlina, obsahuje i toxické látky, které mohou člověku ublížit. To je důvod, proč by se nikdy neměly konzumovat listy a stonky, které mají vysoký obsah mírně jedovatého glykosidu sambunigrinu, který způsobuje nevolnost, závratě a bolesti hlavy.

Také není doporučováno konzumovat čerstvé, tmavě červené až rudé plody bezu černého. Čerstvé plody totiž mají projímavé účinky. Této vlastnosti se je možné zbavit sušením nebo tepelnou úpravou bobulí.

Dalším rizikem při sběru bezu černého na výrobu sirupu je záměna keře s jinými. Mezi nejčastěji a nejpodobnější zaměňované keře patří bez chebdí  a v době květu bez červený – oba mají vyšší obsah toxických látek a nejsou proto vhodné pro žádný způsob úpravy.

Zdravotní účinky bezového sirupu

Bez černý bezpochyby obsahuje mnoho účinných látek s pozitivním vlivem na zdraví. Proto je vhodné vědět, že sirup z květu bezu má jiné účinky než sirup z jeho plodů.

Sirup z bezového květu – účinky

Sirup z bezového květu pomáhá tišit příznaky nachlazení, horečky nebo zánětu nosních a čelních dutin. Pomáhá při vykašlávání a tvorbě hlenu při senné rýmě.

Mezi zajímavé kladné  účinky patří také pomoc při zánětu dutin nebo při nepříjemných infekcích středního ucha.

Je však vhodné poznamenat, že aby sirup obsahoval veškeré prospěšné látky a vitamíny, je potřeba jej připravit metodou za studena (tedy sirup nevařit ani nezavařovat), aby nebyly vystavením vysoké teplotě zabity veškeré vitamíny a účinné látky obsažené v květu.

Sirup z plodů Bezu černého

Sirup z plodů bezu nabízí trochu odlišné zdravotní účinky, než sirup z květů. Zatímco sirup z květů bezu je lepší pro zachování všech látek zpracovat za studena, pro sirup z plodů platí pravý opak.

Čerstvé bobule bezu černého mají projímavé účinky a trochu více toxických látek, než je tomu u jeho květů. Proto existuje způsob, kterým lze snadno těmto nepříjemnostem předejít – je možné se jich zbavit právě tepelnou úpravou nebo sušením. Proto je vhodné sirup z bobulí vyrábět metodou za tepla (vařením).

Mezi nejznámější účinky bezového sirupu z bobulí  patří tlumení příznaků chřipky a zkrácení doby nemoci a nakažlivosti. Bobule bezu černého dokážou snadno podpořit imunitní systém, který ve výsledku dokáže lépe bojovat proti virům a bakteriím.

Pravidla při výrobě sirupu

Mezi základní a nejdůležitější pravidlo patří, že bychom si měli vždy zjistit, kdy použít teplý a kdy studený způsob přípravy sirupu. Každou bylinu nebo ovoce je totiž kvůli specifickému složení potřeba upravovat jiným způsobem. To stejné platí při úpravě květů a bobulí bezu černého.

Kdy volit přípravu za studena?

K výrobě za studena využíváme především sirup z bezového květu. Květ bezu totiž obsahuje cenné látky, jako je:

  • Rutin – pomáhá zlepšovat elasticitu cév, ředí krev.
  • Třísloviny – mají antioxidační účinky a posilují imunitní systém.
  • Bioflavonoidy – upravují propustnost vlásečnic v těle, pomáhají jejich elasticitě.
  • Cholin – zabraňuje hromadění cholesterolu v těle.
  • Antokyany – působí proti zánětu močových cest.

Bohužel většina z těchto látek působením vysokých teplot degraduje (rozkládá se), proto je vhodné pro zachování všech léčebných účinků a zachování cenných látek vyrábět sirupy z bezových květů za studena.

Největším problémem při tomto způsobu výroby je, že hotový sirup připravený tímto způsobem při špatné přípravě může lehce podlehnout zkáze. To je důvod, proč většina domácností upřednostňuje výrobu za tepla, kde dochází k zavaření sirupu a menší kazivosti – avšak za cenu ztráty vitamínů a účinných látek.

Kdy volit přípravu za tepla?

Výroba za tepla neboli vařením patří mezi nejčastější a nejznámější metodu výroby bezového sirupu. Většinou se používá jak na sirup z květu bezu, tak na sirup z jeho bobulí.

Metoda vařením a zavařením má jednu nespornou výhodu v tom, že sklenice s povařeným  sirupem a konečným zavařením nepodléhají tak často zkáze a vydrží ve skvělé formě i několik let.

Bohužel však tepelnou úpravou probíhá degradace cenných látek, které mají pozitivní účinky na zdraví. Sirupy vyrobené tímto způsobem se musí nechat alespoň 15 minut jemně pobublávat.

Výroba sirupu z květů černého bezu

Existují 2 základní způsoby, jak vyrobit sirup z květů černého bezu.

Recept z bezového květu za studena

Pro výrobu tohoto sirupu bude potřeba:

  • 25 ks květenství černého bezu,
  • 2 kg cukru (bílého/třtinového),
  • 2 ks citrónů,
  • 4 lžíce kyseliny citrónové,
  • 1 lžíce vysokoprocentního alkoholu (vodka, líh).

Postup:

  1. Nejprve povaříme 2 litry vody ve varné konvici. Převařenou vodu necháme zchladnout na pokojovou teplotu.
  2. Květy bezu krátce opereme pod studenou vodou a zalejeme je převařenou studenou vodou. Hrnec zakrytý pokličkou s vodou a květy bezu necháme odležet 1 až 2 dny.
  3. Po uplynulé době vodu scedíme do jiné mísy a přidáme 2 kg cukru, vymačkané citróny a 4 lžíce kyseliny citrónové, která sirup zakonzervuje.
  4. Jakmile se všechny složky sirupu promíchají a cukr se rozpustí, začneme jej plnit o předem vymytých sklenic vroucí vodou.
  5. Plníme cca do vzdálenosti 2 cm od hrdla lahve. Na povrch nakapeme 1 lžíci vysokoprocentního alkoholu na zničení bakterií a dalších mikroorganismů.
  6. Hotový sirup uchováváme v chladném a temném místě.

Výroba sirupu z květu za tepla

Na výrobu sirupu vařením bude potřeba:

  • 25 květenství bezu černého,
  • 1 kg cukru,
  • 1 citrón.

Postup:

  1. Propláchneme a jemně omyjeme květenství pod studenou vodou, abychom se zbavili nečistot.
  2. Připravíme si 1,5 litru vody, do které vložíme opláchnuté květy a 1 omytý nakrájený citrón.
  3. Směs povaříme, dokud nezačne bublat a necháme 24 hodin zchladnout a vylouhovat.
  4. Šťávu přecedíme a přidáme do ni 1 kg cukru. Zvolna zahříváme, dokud se veškerý cukr nerozpustí a sirup nezačne houstnout.
  5. Jakmile sirup zhoustne do požadované konzistence, začneme jím ještě za tepla plnit předem vroucí vodou vymyté sklenice.
  6. Opět je možné povrch každé sklenice pokapat alkoholem, případně sklenice i zavařit.

Výroba sirupu z plodů/bobulí černého bezu

Pro výrobu sirupu z černých bobulí černého bezu se doporučuje bez povařit, aby byl zbaven svých projímavých účinků. Teplota by vždy měla dosáhnout alespoň 60° C, kdy probíhá degradace (rozklad) sacharózy, která ve své rozpuštěné formě na sebe váže vodu a dokáže tak způsobit dehydrataci mikroorganismů, které následně hynou a nezpůsobují tak oxidaci sirupu.

Na výrobu je potřeba:

  • 1 kg plodů černého bezu,
  • 700 g cukru,
  • 1 lžička mleté skořice,
  • 3 citróny.

Postup:

  1. Nejdříve plody omyjeme a obereme je od stonků (skvěle to jde vidličkou nebo obyčejným hřebenem na vlasy).
  2. Otrhané plody vložíme do hrnce a zalejeme 1,5 litrem vody a necháme vařit minimálně 20 minut.
  3. Jakmile se bobule rozvaří, necháme směs lehce zchladnout a přecedíme ji přes síto.
  4. Oddělenou šťávu přelejeme do hrnce a přidáme 700 g cukru, skořici a šťávu ze 3 čerstvých citrónů.
  5. Necháme opět povařit, dokud se nám veškerý cukr nerozpustí.
  6. Směsí ještě za tepla plníme vydesinfikované lahve horkou vodou a zakápneme kapkou alkoholu.

S alkoholem nebo bez?

Alkohol působí jako skvělý konzervant, který dokáže zabít mikroorganismy a tím zajistit dlouhou trvanlivost sirupu. To je důvod, proč se vždy na okraj naplněných lahví přidává alespoň 1 lžíce vysokoprocentního alkoholu – zabraňuje sirupu přístup ke vzduchu a zároveň působí jako „desinfekce“.

Je však možné experimentovat a do sirupu z bobulí bezu černého zamíchat i větší množství vodky či jiný druhu alkoholu. Sirup se tak stane skvělým společníkem pro míchání drinků a při nejmenším jej velice dobře zakonzervuje.

Speciální recepty

Na trhu se poslední dobou objevují i nejrůznější druhy bezových sirupů, které kombinují mnoho druhů chutí. Mezi nejtypičtější sirupy patří například bezový sirup s mátou, meduňkou nebo šalvějem. Lze však najít i speciální kombinace, jako je spojení bezu a kari, bezu a zázvoru nebo bezu a rumu.

Bezový sirup bez cukru – vhodný pro dietu

Existují i všemožné alternativy cukru při výrobě bezového sirupu. Jako náhražku cukru lidé zabývající se zdravou výživou často volí datlový, rýžový nebo březový cukr, které mají z výživového hlediska více minerálů, než cukr klasický.

Zajímavou náhražkou cukru při výrobě tohoto sirupu je například i ječný slad, stévie nebo melasa, která je vedlejším produktem při výrobě cukru a obsahuje velké množství minerálních látek a vitamínů

Lze se však setkat i s recepty úplně bez sladidel – jedná se o pouhý výluh z bezového květu s citrónem..

Využití bezové šťávy

Bezová šťáva neboli sirup se samozřejmě nejčastěji používá jako sirup do pití pro celkové oslazení a dochucení. Lze jej však využít i jinými způsoby.

Sirup z bobulí černého bezu se často používá na doslazování a obarvení domácích červených vín, které poté kvasí na bezinkové víno.

Dále se používá do marmelád, džemů, kompotů nebo na polití zmrzliny. Díky své krásně tmavě rudé barvě si jej zamilují i děti. Dále se dá bezová šťáva použít na vytvoření letních limonád, na dochucení čajů nebo jen tak samotná při nachlazení.

Jak konzervovat bezovou šťávu?

Mezi nejlepší konzervanty bezové šťávy patří samozřejmě cukr, citrón a alkohol. Proč?

Cukr

Cukr je skvělým konzervantem právě protože na sebe váže vodu a tím zabraňuje růstu bakterií v potravině nebo nápoji. Tyto mikroorganismy následně hynou na dehydrataci.

Citrón/kyselina citrónová

Citróny v sobě přirozeně obsahují kyselinu citrónovou, která se vyznačuje silnými konzervačními účinky. Právě kyselina citrónová zabíjí nežádoucí mikroorganismy a bakterie, které potravinu či nápoj rozkládají zevnitř a působí tak jejich zkázu.

Alkohol

Je skvělým konzervantem, o čemž svědčí i fakt, že otevřená lahev slivovice vydrží v dobrém stavu i po dobu několika let. Alkohol zabíjí stejně jako kyselina citrónová všechny nežádané mikroorganismy.

Autor: Marie Graclíková, Foto: Pixabay



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: