DotekyVina.cz
Co je to kocovina a jak se s ní nejlépe vypořádat | Doteky vína

Co je to kocovina a jak se s ní nejlépe vypořádat

Blíží se konec roku, proto je načase zopakovat si více či méně známé, zato stoprocentně ověřené rady, jak na kocovinu. Říká se, že kocovina je stav, na který se můžete spolehnout. Těžká hlava připomíná kovářskou dílnu, člověka bolí snad i vlasy. V ústech sucho, tělo se třese, žaludek je jako na vodě. Světloplachost, náladovost, podrážděnost. To všechno jsou následky nepříjemného chemického pokusu, který si na nás zkouší tělo.

Alkoholová kocovina je způsobena metabolity alkoholu acetaldehydem a výraznou dehydratací organismu. Kocovina vrcholí v momentě, kdy se tělo požitého alkoholu už téměř zbavilo a jeho promile se blíží k nule. Tělo trpí odvodněním a ztrátou minerálů. Játra jsou vyčerpaná několikakolovým bojem s jedovatými barvivy a dalšími nežádoucími látkami dle složení toho, co jsme vypili. 

Každý národ má své recepty, rady a zásady první pomoci, které se dědí z generace na generaci. Těmi recepty lze kocovině buď předcházet, nebo ji alespoň tlumit a zkracovat. První a zásadní rada, kterou si nemůžeme odpustit, je: kdo nechce mít kocovinu, ať nepije alkohol.

Pro případ, že byste zrovna nikoho z předchozí generace neměli po ruce, níže následuje druhá rada. A pak ještě pár dalších užitečných. 

  • Chce to čas.
  • Čím víc jste večer žízeň hasili alkoholem, tím víc teď na hašení spotřebujete vody. Na přijatém množství teď záleží kvalita vašeho života. A jestli máte zdroje, sežeňte si kokosovou vodu. 
  • Babičky se neptají – babičky vědí ­-­ a rovnou vaří slanou, hustou a mastnou polévku. Třeba česnečku, zeleninový nebo masový vývar (samozřejmě bez větších kousků, které by dráždily žaludek).
  • Kdo se nespoléhá na babské rady a věří raději tabletkám, sahá po B-komplexu, hořčíku, vitaminu C, ibuprofenu. Na ten poslední prášek pozor, ne každý žaludek jej ocení.
  • Některé dobře míněné rady říkají, že nejlepší je vytlouct klín klínem – na Kubě se snídá bílý rum, v Rusku vodka, Angličané si dávají koktejl z ginu, brandy, tonik, džus a zázvorové limonády. 
  • Co se doporučených jídel a nápojů týče: vejce natvrdo, čočka, med, banány, mango, hroznové víno, ovesná kaše, avokádo, minerální vody, iontové nápoje, mátový, heřmánkový nebo řepíkový čaj, grapefruitový nebo pomerančový džus.
  • Čínská medicína radí bylinnou tinkturu Opilý mistr, která je postavená na tradiční směsi Ge Hua Jie Cheng Tan (ve složení naleznete spoustu neznámých látek, ale k těm, které by vám mohly něco říkat, patří ženšen, choroš, medicinální droždí či kardamom). 

Uložte si tento článek na nějaké dobře dostupné místo, abyste jej, až bude potřeba, rychle našli. A pamatujte si, že až tu kocovinu mít budete, je většinou pozdě. Důležitá je i prevence. Pokud jste smíření s tím, že klasický večírek není zrovna příkladem zdravého životního stylu a že tato jízda bude hodně kalorická, pak vás neměla urazit jedna rada: dnes není čas na salát. Mastná a slaná jídla vám zítra sice zabrání dopnout kalhoty, ale v rámci prevence kocoviny jsou dobrým služebníkem. 

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie:  DeposithPhoto.com



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: