DotekyVina.cz
Nejdražší víno světa | Doteky vína

Nejdražší víno na světě

Nákup vína může být i dobrou investicí. Vždyť některé láhve vína mají větší cenu než zlato a jejich cena přesahuje hodnotu 20 000 dolarů, což je v přepočtu 530 000 korun. I když se vám může zdát tato cena ohromující, musíme říct, že rozhodně není nejvyšší. Nejdražší víno světa se totiž prodalo za zcela jiný peníz.

Nejdražší prodané víno na světě

Co se týče maloobchodního prodeje byla nejdražší láhev vína prodána v Dubaji ve vlajkovém obchodě Le Clos. Jde o exkluzivní obchodní síť zaměřující se na prodej luxusního vína a lihovin. V nabídce mají jen to nejlepší co svět nabízí, což je samozřejmě spojeno i s vytříbeným špičkovým servisem. První obchod otevřeli v roce 2008 v Dubaji mají dnes v SAE otevřeno celkem 6 obchodů. Není proto až tak s podivem, že se jim v závěru roku 2013 podařilo prodat limitovanou edici červeného vína za úctyhodných 195 000 amerických dolarů (což je v přepočtu na české koruny téměř 4,7 milionů korun). Jednalo se o víno Balthazar Château Margaux 2009.

Balthazar Château Margaux 2009

Tato jedinečná láhev vína byla původně vyrobena pouze 6 kusech. 3 tyto velké 12 litrové láhve  byly nabízeny k prodeji prostřednictvím Le Clos. Víno je pokládáno za jeden z nejlepších ročníků jaké vůbec Château Margaux vyrobilo. Víno Balthazar je nádherně plné, jemné, plné rovnováhy a svěžesti. Povrch je pak stále čerstvý chutný a jeho dochuť má pak ohromující délku. Láhev o objemu 12 litrů je skutečným skvostem, ohromným dílem sklářských mistrů a také rytců, kteří láhev ozdobili zlatými nápisy, jež je usazena do masivní a velmi působivé dubové truhlice stojící na ocelových nohách, které symbolizují dubové sudy, v nichž v reálu víno odpočívá ve sklepích Château Margaux. Ti, jež si tuto láhev koupí, získají navíc i exkluzivní let první třídou do Francie, kde budou moci navštívit vinařství, prohlédnout si sklepy a vinice a nakonec pak povečeřet na zámku s hlavním vinařem, generálním ředitelem, Paulem Pontallierem.

Nejdražší vydražené víno na světě

Nejdražším vínem na světě, které bylo vydraženo, bylo 114 láhví burgundského, kterou vydražil na konci roku 2014 v Sotheby aukčním domě v Hong Kongu. Víno Romanée-Conti bylo vydraženo celkem za 1,6 milionu dolarů, což v přepočtu na jednu láhev činilo 14 000 dolarů. Šlo o víno pocházející z té nejlepší vinice ve světoznámé DCR panství v Burgundsku. Historie této vinice sahá až do 12. století. Dodnes je víno této vinice velice vyhledávané. Bohužel se také pro svou slávu potýká i s velkým problémem padělání, a to hlavně na evropských trzích.

Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.comSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: