DotekyVina.cz
Praha pije víno 2017 | Doteky vína

Praha pije víno 2017

Na začátku června jsme navštívili 4. ročník Mezinárodního festivalu autentických vín „Praha pije víno“. Konal se 2. a 3. června v krásných historických prostorách budovy Novoměstské radnice v Praze. Svá vína sem přijelo prezentovat více než 60 vinařů, především z malých rodinných vinařství z Čech, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Itálie a Francie a Portugalska.

A co je to vlastně autentické víno?

Autentické víno je takové víno, při jehož pěstování se dodržují historické postupy bez použití herbicidů, insekcidů, akaricidů, fungicidů a chemických hnojiv. Jedná se tedy vlastně o ekologické zemědělství. Hrozny jsou sbírány výhradně ručně.  Někteří vinaři se dokonce při sklizni řídí lunárním kalendářem. Když měsíc couvá, tak stříhají révu a s dorůstajícím měsícem víno stáčejí. V běžných vínech může být přidáno velké množství různých látek, jako jsou umělé kvasinky, enzymy, bakterie a sacharóza, čímž se zkresluje skutečná chuť vína. Bohužel podle platné legislativy nemusí aditiva uvedená na etiketě.  Autentická vína jsou pravdivá, a proto si můžete vychutnat jejich pravou chuť bez zkreslení přidanými látkami.

Na Slovensku pod Štiavnickým stratovulkánem sídlí tři vinaři, kteří na jeho tufových svazích pěstují vinnou révu. Jedná se o nejsevernější vinice ve střední Evropě. Pěstují zde dnes již vzácné původní odrůdy, jako například Pesecká Leánka se svou nezaměnitelnou vůní. Ochutnali jsme ji od Pivnica Brhlovce. Jakožto neznalé Čechy nás překvapil název „pivnica“, ale byli jsme poučeni, že se jedná o slovenský výraz pro „sklep“ :).

Ze zahraničních vystavovatelů nás zaujal Peter ze společnosti Vinorum.cz, dovážející vína z Maďarska.

Kromě restaurací jako například Alcron, Café Savoy a baru Vínograf dodává vína na zážitkové Neviditelné ochutnávky vín. Zde se ve speciálně zatemněné místnosti za asistence nevidomých nebo slabozrakých průvodců ochutnáte speciálně sestavenou řadu vín z oblasti Sopron, Badascony, Villány a Tokaj.

Peterovo motto zní: „Pracovat je potřeba, když je práce“.

Máte pocit, že byste se v tak obrovské nabídce vín mohli při jejich ochutnávání začít ztrácet? Ať už by to bylo kvůli jejich množství nebo opojným účinkům… Pak Vám udělá radost setkání s Vladimírem Vaňkem. Je to mladý sympatický degustátor, který ročně ochutná až 1500 různých vín a vybere z nich stovku těch nejlepších. Vybraná vína najdete na stránkách oceněnávína.cz. Umí každému doporučit víno podle příležitostí a jeho osobních preferencí. Věřte, že se trefí do chuti i Vám. Přestože nepreferujeme červená vína, kvůli jejich těžší chuti, dokázal nám nalít takové, které nám zachutnalo a v horkém letním dni velmi příjemně osvěžilo. Tento mladý muž se v životě řídí mottem: „Když vidíš příležitost, tak po ní skoč!“

Pokud jste milovníky vín, tuto akci Vám vřele doporučujeme. U vstupu obdržíte přehlednou brožurku, se seznamem a stručným popisem všech vystavovatelů, kam si můžete dělat své poznámky. Ty Vám doma pomohou vzpomenout si na Vaše oblíbence.

Těšíme se na příští ročník!

Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.comSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: