Sommelier je odborník, specialista na víno, ostatní nápoje a na kombinace pokrmů, nápojů. Není avšak vůbec výjimkou, vztahuje-li se tento termín v německy, či francouzsky hovořících krajinách i na odborníka na chleba. Občas se setkáte i s variantami slova: sommeliér nebo someliér.
Mezi základní činnosti sommeliera patří: nákup vína, skladování, sestava vinného lístku v návaznosti na kombinace s jídlem, práce se zákazníkem – přijímání objednávek, doporučení vína k jídlu, servis vína u stolu.
Existuje mylná představa, že sommelier většinu své pracovní doby tráví ochutnáváním vína. Sommelier se podílí na tvorbě vinného lístku, spolupracuje se šéfkuchařem na jídelním lístku, stará se o vinný sklep restaurace, a objednává dostatečné zásoby nápojů. Nejvíce času ovšem stejně tráví „na place“ – s hosty restaurace. Samozřejmě určitou část své práce věnuje degustacím a hodnocení vín, ale vždy jde o pracovní hodnocení, tzn. o výběr vín pro nový vinný lístek.
Původ slova sommelier
Slovo sommelier má svůj původ ze slov:
- Somme / Sommier v provensálského dialektu „saumalier“ – tzn. zodpovědný za zvířecí potah – doprava vína.
- Sommé (pověřený) jeden z mnichů v klášteře, pověřený péčí o prostírání, chléb, víno a nádobí.
Povolání sommelier má počátky v 19. století, kdy vznikaly velké hotely a exkluzivní restaurace. Doporučení sommeliera pak ovlivňuje subjektivní vnímaní chuti.
Objedná-li si zákazník drahé víno, pak očekává že Sommeliér mu k němu podá také odborný výklad a patřičné doporučení. V opačném případě hrozí ztráta reputace restaurace.
V České republice existuje Asociace someliérů sdružující odborníky na víno, pořádající odborné semináře a vydává také vlastní certifikáty. Ve světě pak existuje mezinárodní organizace someliérů Association de la Sommellierie Internationale.
Jak se stát skutečným profesionálním sommelierem?
V České republice existuje již celá řada sommelierských kurzů různých úrovní. Mnoho z nich pořádá i Národní vinařské centrum sídlící ve Valticích na Moravě. Zajímavou možnost skýtají i moderní technologie, které umožňují domácí studium, bez nutnosti cestování, pouze s pomocí internetu – e-learningové aplikace. Součástí takovéto výuky jsou dokonce i praktické testy. V rámci takového kurzu je nutné absolvovat závěrečný test, jehož zvládnutí vás odešle na druhou, praktickou, dvoudenní část, které se musíte zúčastnit osobně v předem stanoveném termínu.
Autor textu: David Web; zdroj fotografie: pixabay.com