DotekyVina.cz
Umění poslouchat víno či vychutnávat hudbu | Doteky vína

Umění poslouchat víno či vychutnávat hudbu

To, že má hudba vliv na lidskou psychiku, nepotřebuje žádné zvláštní průzkumy ani podložené důkazy. Každému stačí osobní zkušenost. Když se hudba obohatí o další vjem, například o omamnou vůni, krásný výhled nebo oblíbenou chuť, zážitek se ještě zintenzivní. A když se k hudbě přidá víno, můžeme mluvit o synergii, která má pro naši pohodu blahodárné účinky.

Působení hudby na naše chování si můžeme ukázat na příkladu jízdy v autě. Pustíme-li si rychlou, energickou hudbu nebo rock, máme spíše tendenci k dynamické jízdě s prvky závodění. Když si pustíme Chopina, pravděpodobně ani nedosáhneme na rychlostní limit v daném úseku. Jízdu si vychutnáváme a užíváme.

Nakupování vína podle nálady

Svoji roli hraje hudba i v psychologii prodeje. Když v obchodě s vínem zní jako podcast klasická hudba, je mnohem pravděpodobnější, že si vybereme dražší a luxusnější víno. Když obsluha pouští francouzské šansony, zákazníci se budou instinktivně obracet k regálům s francouzským vínem, když italskou operu, zaměříme se pravděpodobně na italské značky.

Je také dost možné, že se nám subjektivní hodnocení chutě stále stejného vína bude mírně měnit v závislosti od toho, co u ochutnávání posloucháme. Je to způsobené tím, že naše vnímání sama sebe není postavené na realitě, ale na představě. My sami sebe nevidíme (pokud samozřejmě nestojíme před zrcadlem), ale představujeme si, jak působíme podle toho, jaké kulisy nám poskytne okolí. Naše smysly lze velmi lehce manipulovat. Nebo alespoň ovlivňovat.

Chystáte večírek? Tady je tip na zajímavý program

Kdybychom měli popsat hudbu, použijeme slova jako vzrušující, depresivní, vzletná, vznešená, rafinovaná, osvěžující, dominantní, uklidňující… Podobně popisujeme víno. Do dvojic tak víno a hudbu párujeme podle toho, jaké emoce v nás jedno nebo druhé vyvolává. Se slovy i s vjemy si navíc můžeme donekonečna hrát. Může mít zvuk chuť? Plechovou například? Může mít barva vůni? Třeba tyrkysovou, vůni moře? Může mít chuť tvar? Třeba kulatý? Čím kreativněji se k tomu postavíme, tím víc nás to bude bavit. Třeba na večírku s přáteli.

Chutná vám víno lépe v tichu nebo s oblíbenou hudbou v pozadí?

Možná se vám už někdy stalo, že jste při plánování schůzky s vysněnou osobou strávili hodiny výběrem správné hudby a správného vína. Při takovém párování jde o to, jestli se dvojice v kombinacích podpoří nebo jestli spolu vzájemně soupeří, jestli se doplňují nebo provokují, tlumí či povzbuzují. Jestli přispějí ke klidné nebo napjaté atmosféře, jestli podpoří intimitu nebo naostří hrany.

Ať už bude výsledkem vašeho ideálního párování jakýkoliv seznam, je jasné, že je výsostně individuální. Že ten samý seznam hudby a vín by někdo jiný napsal úplně jinak. Přesto pro vás máme tip na vánoční dárek. Sestavit a darovat playlist umí každý, ale pokusit se spárovat ideální playlist s ideálním vinným lístkem pro milovanou osobu, to už je dárek s přidanou hodnotou, jaký se jen tak nevidí. Stačí třeba tři čtyři lahve a k tomu tři čtyři playlisty. Romantické chvíle jsou zaručeny a je dost možné, že se vám to protáhne na romantické hodiny.

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com; Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: