DotekyVina.cz
Vánoční nápady – v hlavní roli korkové špunty na víno | Doteky vína

Vánoční nápady – v hlavní roli korkové špunty na víno

Máte doma spoustu korkových špuntů a zároveň pár špuntů, kteří ocení tvoření? Dejte špuntům špunty, lepidlo a nechte je, ať z té hromady udělají vánoční výzdobu!

Vánoční stromeček 

Připravte kartonový podklad ve tvaru stabilního kuželu. Lepit špunty (přírodní nebo namalované zeleně) na karton můžou špunti spořádaně jako cihličky nebo jedno přes druhé. Jak je libo. Originální to bude v každém případě. 

Adventní věnec na dveře nebo na stůl 

Stejný pracovní postup jako u vánočního stromečku můžete zopakovat u adventního věnce. Jen kartonový podklad bude kulatý – s vystřiženým prostředkem. Na dekoraci se kromě špuntů hodí i jehličí, šišky, oříšky či malé červené mašličky. 

Řetěz na stromeček 

Špunty opatrně propíchněte hřebíkem (nebo když dětem věříte, nechte je udělat i tuto část práce) a pak je spolu navlékejte na nejjemnější drátek. Lze prokládat plátky sušených pomerančů, korálky, knoflíky nebo rolničkami. 

Andělíčci 

Z každého špuntu odříznete menší kolečko, což bude hlavička andílka. Z přebytků nějaké pevnější látky nastříháte obdélníčky asi 2×5 centimetrů. Uprostřed je svážete nití, aby vypadaly jako křídla. Spolu s hlavičkou lepíte na korkový špunt tavnou pistolí. Podobným způsobem lze vyrobit i postavičky bez křidélek, zato s nohama a rukama. Ty se lehce vyrobí z přírodních provázků nebo bavlnek. Ruce provlečete přes tělíčko nahoře, nožičky dole a na všechny čtyři konce navážete po jednom korálku. 

Látkové nebo papírové obrousky – prostírání 

Jestli chcete alespoň na vánoční tabuli předstírat, že umíte prostírat, pak vám nabídneme tip, jak zkrotit neposlušné obrousky. Ať je položíte, jak je položíte, vypadají pořád rozcuchaně a nespořádaně? Zkrotí je do pěti minut udělaná obruč ze šesti (ne knedlíků) korkových špuntů na víno a jedné tavné pistole.

Korkový špunt jako jmenovka

Krasopisem, jak to umíte jen vy, si černou fixou na korkové špunty nadepište, co potřebujete. Třeba jméno bylinky, která vám i navzdory mrazům prospívá za oknem. Špunt napíchnete na špejli a špejli šoupnete do hlíny. Nebo jméno dítěte, kterému patří tento čip do jídelny – nebo klíček od skříňky. Provlečete silon nebo šňůrku a jasná identifikace zaručena. Nebo! Můžete letos korkovými špunty obrandovat vánoční dárky. Můžete je rozkrájet na kolečka, označit iniciálami obdařeného, nalepit je na balíky a hned bude pod stromečkem pořádek. 

Milá vánoční ozdoba nebo klidně dárek pro paní učitelku do školky

Při procházce lesem houby už nehledejte, nenajdete je. Zaměřte se na hezké kusy dřeva, které by dobře držely rovnováhu na stole. Možná budete mít štěstí a po dřevorubcích naleznete i pravidelná kolečka. Připravte si špunty a nožem z každého z nich uřežte jiný kousek tak, abyste dostali špunty různých výšek. Ty nalepte na připravené kolečko ze dřeva. Doprostřed každého špuntu udělejte hřebíkem hluboký otvor. Vyběhněte před dům a v rámci rychlé podvečerní procházky s dětmi pro lepší usínání někde najděte: buď víc malých větviček stejného druhu, nebo více malých větviček různého druhu. Podle toho, jak se rozhodnete, zapichováním větviček do připravených špuntů získáte les monokulturní nebo smíšený. Varianta se šiškami: odpadne vám hřebíkování špuntů, přibude lepení šišek. Šťastné a tvořivé!

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com; Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: