DotekyVina.cz
Vinařství Velké Bílovice – rozhovor | Doteky vína

Vinařství Velké Bílovice – rozhovor

Vinařství Velké Bílovice je jedním z hlavních dodavatelů vín v České republice. Jejich vinice se nachází ve vinařské oblasti Pálava, kde mají prostor pěstovat vína té nejvyšší kvality. Produkují domácí i zahraniční vína, která je možné zakoupit na mnoha místech ČR.

Historie

Vinařství Velké Bílovice bylo založeno roku 2011, ale jeho kořeny sahají mnohem dál. Roku 2011 byla zahájena rekonstrukce hlavní budovy, která dnes slouží jako sídlo firmy. Svou historií však vinařství sahá až do roku 1946 – tehdy se zabývalo pouze nákupem a prodejem již zpracovaného vína ze zahraničí.

To se však majitelé rozhodli změnit a začali pěstovat a prodávat vína z vlastní produkce. Dnes již pěstují a zpracovávají vína jak ze zahraničí, tak i z domácích vinic. Díky nejmodernějším technologiím jsou schopni produkovat velice kvalitní jak moravská, tak i světová vína.

Vinice

Vinice Vinařství Velké Bílovice leží ve vinařské oblasti Pálava, která je považována za jedno z nejlukrativnějších viničních území ČR.  Díky optimálním podmínkám pro růst révy jsou schopni produkovat domácí vína velmi vysoké kvality.

S pomocí moderních technologií, aktuálních poznatků z fyziologie révy vinné a zkušených odborníků jsou schopni vyrábět výběrová přívlastková vína, která jdou velice na odbyt. Jejich vinice se nachází v oblasti integrované ochrany poblíž Velkých Bílovic. Jedná se o viniční trať „Anenské vrchy“ a „U Boží muky“.

Zpracování vína

Ve Vinařství Velké Bílovice, stejně jako jinde, velice dbají na správnou techniku sběru hroznů. Proto využívají speciálních kombajnů, které dokážou šetrně posbírat všechny plody keře bez jakéhokoliv poškození.

Víno dále vlastními způsoby upravují a nechávají zrát po dobu až několika let. Ta nejlepší vína kvasí ve francouzských nebo chorvatských dubových sudech, díky kterým získávají zbrusu novou chuť a aroma.

Mají dokonce svůj vlastní E-shop, skrz který můžete jejich domácí i zahraniční vína ochutnat.

Rozhovor s Vinařstvím Velké Bílovice

Co vás na práci ve vinařském odvětví fascinuje a baví nejvíce?

Vinařství spojuje zemědělství, chemii a sommelierství v obor, který je nesmírně proměnlivý. Každý rok je jiný. Musíte umět pohotově reagovat na odlišné podmínky, sledovat růst hroznů i jejich zpracování a vyhodnocovat jednotlivé postupy.

Práce ve vinařství obnáší obrovské množství vstupů, které mnohhdy nemůžete nijak ovlivit – musíte se s nimi naučit pracovat. To mě na tom osobně nejvíc baví – různorodost.

V čem vynikáte? Proč bychom si měli koupit víno zrovna od vás?

Máme v nabídce širokou škálu vín, díky které dokážeme uspokojit jak očekávání obyčejného zákazníka, který si rád pochutná na dobrém víně, ale i zkušenější spotřebitele a náročné odborníky „s mlsným jazýčkem“.

Navíc ke všem vínům přistupujeme individuálně a snažíme se vyzdvihnout jejich kvalitu – zejména pak jejich pozitivní vlastnosti.

Dříve se vaše vinařství zabývalo zejména nákupem a prodejem zahraničních vín. Co vás vedlo k pěstování na vlastních vinicích?

Vinařství prošlo řadou změn, personálních i fyzických. V nákupu a prodeji zahraničních vín pokračujeme, a tyto vína naleznete zejména v produktech typu Bag in box.

Naopak do lahví plníme ve vinařství pouze vína moravská, která pochází částečně z vykoupených hroznů, a částečně vlastní produkce na vinicích. Cílem je navázat na více než stoletou tradici zpracování hroznů a výroby vína v největší vinařské obci Velké Bílovice a pomocí moderní technologie produkovat zajímavá moravská vína. Snažíme se také přiblížit víno specifickou formou i mladým.

Jste poměrně velká firma zaměřující se na vlastní produkci ale i na koupi vín. To musí vyžadovat hodně práce. Kolik zaměstnanců růstu vaší firmy pomáhá?

Vejdeme se do čísla 25 komplet za celou firmu. Na sklizni se podílí 5 zaměstnanců.

Klíčem je správné rozvržení práce. Stejně jako je důležité hrozny posbírat a vyrobit z nich kvalitní víno, je potřeba naše víno dostat „na světlo“ mezi lidi, což bývá mnohdy velmi náročné. To je práce, kterou má na starost zbytek týmu.

Jaké odrůdy nejčastěji pěstujete? Které vaše víno z vašich vinic vám nejvíce chutná?

Z vinohradů v obci Perná u Mikulova bych zmínila určitě Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský. Ale určitě bych neopomněla ani pinotové odrůdy nebo Sauvignon či Pálavu.

Moje osobní preference je momentálně odrůda Sauvignon, ale nejedná se o odrůdu, na kterou bych měla každý den chuť. Naštěstí máme široké portfolio odrůd, ze kterých si můžeme vybírat podle nálady.

Kterou odrůdu by měli vaši zákazníci za každou cenu vyzkoušet?

Pokud jste ve víně začátečník, doporučila bych vám Rulandské šedé, Chardonnay, nebo Frankovku.

Pro pokročilé určitě Ryzlink vlašský a pro náročné zákazníky pak doporučuji vybrat 1 odrůdu a porovnávat různé viniční tratě.

Preferujete spíše domácí vína z Česka nebo ze zahraničí? Která jsou dle vás lepší?

Nemyslím si, že je správné rozdělovat vína na lepší a horší. Jak domácí, tak zahraniční mají něco do sebe.

Člověk by měl mít přehled ze zahraničí – měl by vědět, co z jaké krajiny vyzkoušet – to ale samozřejmě platí i u domácích vín. S větším rozhledem dokáže člověk více ocenit tuzemská vína, která dosahují světové kvality.

Používáte pro sklizeň hroznů nějakou speciální techniku, nebo vše sbíráte ručně?

V objemu, který zpracováváme je ruční sklizeň takřka nemožná. Jak z ekonomického, tak z časového hlediska je pro nás ideální kombajnová sklizeň.

Část hroznů také vykupujeme, takže u nás naleznete i hrozny sklízené ručně. Převažuje, ale mechanická sklizeň.

V sobotu 2.10.2021 budete pořádat akci „Velkobílovické vinobraní“. Co se na této akci bude dít a na co se můžeme těšit?

Velkobílovickému vinobraní bychom rádi letos založili tradici.

Od rána se můžete těšit na trhy lokálních prodejců, grilování, ochutnávky burčáků i hotových vín. Odpoledne pak bude ve znamení folklóru v podobě průvodního programu a večer si zpříjemníme moderní hudbou, kde bude hrát skupina k poslechu i tanci.

Po celý den bude pro malé návštěvníky přístupný skákací hrad. Věřím, že se v areálu vinařství budete cítit příjemně a strávíte tento den s námi.

Kde všude můžeme vaše vína koupit a případně i degustovat? Zásobujete spíše velké obchodní řetězce, nebo je možné vaše vína ochutnat pouze u vás ve vinařství?

Naše vína najdete jak v řetězcích, tak v síti našich vinoték, kde Vám s výběrem poradí náš milý personál. Nově najdete naše vína i na eshopu nebo přímo ve vinařství.

Nabízíme také moderní degustační prostory pro firmy i skupiny nejen na degustaci, ale také na tembuildingy nebo školení.

Nabízíte turistům a zákazníkům i degustace? Pokud ano, jak si u vás můžou zarezervovat termíny? Mají možnost přijít „na slepo“?

V případě zájmu o degustaci jsme vytvořili 3 degustační programy, kde si můžete vybrat množství vína a kolik času chcete degustací vín strávit.

Součástí degustací je prohlídka vinařství s odborným výkladem a odhalováním sklepních tajemství.

Je možnost přijít i „na slepo“ od pondělí do pátku v pracovní době a v letních měsících i o víkendu. Pro zajištění dokonalého servisu však doporučuji si degustaci objednat jednoduše mailem nebo telefonicky.

Jak jste zvládli krizi korona viru?

Krize nás zasáhla stejně jako ostatní odvětví – v tom nejcitlivějším místě – a tím je kontakt se zákazníky.

Měli jsme připravené různé novinky, které musely počkat. Vyvinuli jsme například 2 nové druhy nápojů z vína, již zmíněné degustační programy a další aktivity pro zákazníky, které musely být odloženy až do léta 2021.

Chtěli byste něco vzkázat vašim věrným i potencionálním zákazníkům?

Pokud někdy zavítáte do Velkých Bílovic, určitě nás neváhejte navštívit. Moc rádi vás uvidíme a představíme vám naše vinařství.

Patříme sice k velkým vinařstvím, ale stále si zachováváme rodinné prostředí, takže je dost možné, že se u nás budete cítit jako doma. Našim cílem je, aby se za námi zákazníci rádi pravidelně vraceli. A děláme pro to vše, co je v našich silách.

Je zde ještě něco, co byste chtěli zmínit?

I přes to, že naše vinařství může působit velkým průmyslovým dojmem, nechceme, aby právě velikost našeho vinařství případné návštěvníky odradila.

 My velikost našeho vinařství vnímáme spíše pozitivně – umožňuje nám vytvářet spoustu skvělých vín a zákazníkům umožňuje nahlédnout do prostor velkovýroby.

Budeme se těšit i na vaši návštěvu.

Autor: Marie Graclíková, Foto: Vinařství Velké BíloviceSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: