DotekyVina.cz
Víno a hubnutí | Doteky vína

Víno a hubnutí

Debaty o alkoholu a hubnutí, nebo o víně a hubnutí jsou velmi frekventované, často ohnivé, rozporuplné a i odborníci mají na tuto otázku odlišné postoje. Nutno však říct, že pokud se jedná o moderního pokrokového lékaře, který neusnul na seně, již vám víno zarytě zakazovat nebude, naopak vám jej v malém-přiměřeném množství doporučí.

Vědci svá doporučení opírají o zajímavé zjištění, které dokonce tvrdí, že 4 sklenice vína pro muže a 2 pro ženy, mají příznivý dopad na hladinu cholesterolu a následné hubnutí. Tyto výzkumy byly odhaleny v médiích i v odborných časopisech, v nichž doslova vybízejí lékaře, aby konečně přestali obézním lidem zakazovat pití vína k obědu anebo k večeři. Vědci riziko popíjení vína vidí pouze v tom, že lidé nejsou disciplinovaní a nejsou schopni dostatečné sebekontroly, která je vázána na tendenci při popíjení ujíždět na různých laskominách. Dietologové a nutriční poradci často namítají, že se jedná o kalorickou bombu narvanou do malého balení, ale i to je díky nejnovějším odborným zjištěním pouhopouhý blábol. Jistě, pijákům pití alkoholu může uškodit, v malé míře však má velmi pozitivní efekt. Zvlášť, když si celkový příjem kalorií pohlídáte.

Vědecké zjištění

Vliv alkoholu na hubnutí zjistili nejen odborníci z australské univerzity, ale také Mezinárodní vědecké fórum pro výzkum alkoholu, které působí při univerzitě v americkém Bostonu. Tento tým vědců kromě jiného prokázal, že umírnění pití snižuje riziko rozvoje metabolického syndromu, což jsou zdravotní obtíže, které velmi úzce souvisí s obezitou. Výzkumy také potvrdily, že abstinenti rozhodně nejsou zdravější. Naopak nejlepší vyhlídky mají ti, kteří pijí víno v malých dávkách nejlépe navečer (kromě alkoholiků a alkoholiků abstinentů).

Liché by bylo i ohánění se kaloriemi. Kdyby lidé pili suché víno. Takové víno sice je kalorické, ale ne tolik, jako sladká a polosladká vína (kde je až 60 gramů cukru na litr). Suché víno tělo dokáže velmi rychle spálit, takže neskončí v tukových zásobách a navíc resveratrol, látka v červeném víně, dokáže ničit již stávající tukové buňky. Úskalím je pro české obyvatele jednoduchá skutečnost, že na rozdíl od jiných zemí, my příliš suché víno pít neumíme.

Jaké víno tedy pít, když hubnete?

Při hubnutí si dopřejte kvalitní suchá vína, která nejsou ani příliš alkoholická (optimálně tak 12%). Ideálním vínem není ani tak archivní jako naopak mladé víno z loňského ročníku, které je svěží a minerální.

Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.comSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: