DotekyVina.cz
Víno jako investice – a dobrá | Doteky vína

Víno jako investice – a dobrá

Za poslední roky se na trhu objevuje čím dál více investorů, kteří vkládají své finance do alkoholu. Mezi nejpopulárnější investiční alkoholické nápoje patří whisky, speciální rumy nebo kvalitní pálenky. Nyní se do těchto výhodných investic řadí i víno.

Za období pandemie vysoce vzrostlo procento investorů, kteří se začali zajímat o nejrůznější způsoby zhodnocení svých peněz. Díky tomuto pozitivnímu trendu se na trhu s vínem objevuje čím dál více obchodníků, kteří si do svého investičního portfolia zvolili nákup vzácných a archivních lahví vín. Investiční vína nakupují jak konzumenti, tak abstinenti alkoholu -ti však mají velkou výhodu – mnohdy se stává, že obchodníci holdující alkoholu nakonec  podlehnou a rozhodnou se svůj speciální investorský kousek vypít a užít si speciálních vlastností vína sami, čímž se připraví o větší část peněz.

Investování do vína však není pro každého. K investování do alkoholu je potřeba zjistit mnoho informací, které ovlivňují výslednou hodnotu lahve. Existují však portály, které pomáhají novým investorům se na trhu s alkoholem zorientovat. Navíc díky všude přítomného internetu je velmi snadné najít potřebné chybějící informace, které by mohly vést k chybám.

Nezkušení investoři prý často doufají, že se jim jejich dražší lahve ze  supermarketu zhodnotí a nabídnou jim vysoké úroky. To se však neděje – je potřeba pečlivě zvolit odrůdu, ročník, a stejně jako u ostatních investic, spolehlivý dlouhodobý plán, dle kterého se při prodeji vín budete řídit.

Jak do vína investovat?

Existují 2 způsoby investování do vína. První je spíše pro konzervativní investory, kteří mají rádi jistotu a produkt v ruce. Spočívá v koupi reálné lahve a její následném skladování. Výhodou této metody je, že máte nad svými penězi přehled a pocit, že opravdu něco vlastníte. Naopak mezi nevýhodu patří složité skladování, pro které je potřeba certifikovaných sklepů, ve kterých se bude víno dále vyvíjet. Uložením vína v domácích podmínkách nelze dosáhnout takového zhodnocení, jako při certifikovaném skladování.

Druhý způsob je vstoupení do investičního fondu, na kterém budete s víny obchodovat a překupovat je. Výhodou této metody je, že si víno můžete nakoupit z pohodlí domova a přes internet, avšak víno nemáte fyzicky u sebe.

Obě metody jsou velmi populární zejména pro své velmi dobré zúročení. Průzkumy z win-exu (firma, poskytující služby pro  internetové obchodování s víny) říkají, že se průměrný roční výnos pohybuje okolo 6-10 %.

Proč investovat do vína

Ostatní alkoholy sice nabízí vyšší výnosy, avšak je u nich potřeba podstoupit vyšší riziko – zejména kvůli liberálnosti a složitější cenotvorbě. Oproti ostatním alkoholům jsou vína považována za poměrně konzervativní investici, která je často přirovnávána k dluhopisům.

Kromě vysokých ročních výnosů je investiční alkohol (speciálně víno) také speciální v tom, že je téměř politicky neovlivnitelná. Díky tomu, že se jedná o přírodní produkt, je jeho výroba ovlivňována pouze přírodními a klimatickými podmínkami – politika zde nehraje téměř žádnou roli. Oproti fiat (papírové) nelze vína z určitého ročníku dodatečně vytisknout, jak se tomu v případě nouze ve všech státech světa děje.

Právě zásluhou toho, že se jedná o přírodní produkt, je víno považováno za spolehlivého udržitele hodnoty.

Autor: Marie Graclíková, Foto: PixaBay.com

Zdroj: https://www.e15.cz/formen/gurmet/vino-neni-jen-na-piti-muze-byt-i-perfektni-investici-1379918Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: