DotekyVina.cz
Vysoká cla Číny negativně ovlivňují australský vinařský průmysl | Doteky vína

Vysoká cla Číny negativně ovlivňují australský vinařský průmysl

Zhoršující se vztahy mezi Austrálií a Čínou ohrožují budoucnost nejen australských vinařů ale celkovou ekonomiku. V Číně se v posledních měsících navýšilo clo na dovážená vína z Austrálie o 200 %. Vinaři momentálně řeší, kam budou kvanta vín, která původně mířila do Číny, vyvážet.

Čína se ohradila, že takto bojuje proti levným produktům z Austrálie a zneužíváním čínského obchodního systému.

Kdy tyto neshodly začaly?

V roce 2018, kdy Austrálie zakázala vstup čínské značky Huawei do nově vyvíjené 5G sítě, začaly první neshody. V roce 2019, na začátku pandemie, začala australská vláda mezinárodně vyšetřovat původ nového koronaviru. To se Číně samozřejmě nelíbilo a Austrálie na to řádně doplatila. Za své vzalo i zatčení 2 australských novinářů právě při prošetřování původu koronaviru v Číně.

Od té doby zavedl Peking vysoká obchodní cla a pravidelně prověřuje několik australských výrobků z hlediska možné nedovolené státní podpory. Do Číny tudíž neprojdou téměř žádné výrobky a Austrálii může čekat menší ekonomická krize.

Australské vinaře čekají problémy

Společnost vine Australia udává, že průměrná roční produkce vinařského průmyslu je cca 45 miliard australských dollarů. V roce 2019 byl vývoz vín z více než 1/3 právě do Číny. V tomto roce prodala Austrálie v součtu více vín do Číny, než do Spojených států, Velké Británie a Kanady dohromady. To se však v 2. Polovině roku 2020 změnilo.

V prosinci roku 2020 klesl export vín téměř na nulu, na což mnozí začali slušně doplácet. Australští vinaři neví, co si s nadbytečným vínem a ztrátami s nimi spojenými počít. 

Australský vinař Jarrad White uvedl pro zpravodajství CNN: „Do poloviny roku 2019 jsme prodali více než 96 procent vín čínským spotřebitelům, až sedm milionů lahví ročně. Od té doby jsme neprodali ani jednu láhev.“

Austrálie je 5. největším producentem vín na světě. Nyní se však musí uchytit jinde než v Číně, což může být pro mnohé velký problém. Někteří vinaři chtějí expandovat do zámoří, Indie , Kazachstánu nebo Uzbekistánu. Poslední nadějí pro australské vinaře je nová dohoda pro volné obchodování Austrálie s Velkou Británií, díky které by se mohly obchodníkům otevřít nové možnosti.

Netrpí pouze vinaři

Vysoká cla však nedopadla pouze na vína. I ostatní produkty, které Austrálie do Číny pravidelně vyvážela, buď momentálně není možné převést přes hranice, nebo jim jsou podobně, jako vínům, několikanásobně zvýšená cla. Bohužel, nikdo v budoucích letech kladné vztahy Austrálie s Čínou neočekává. 

Autor: Marie Graclíková, Foto: Pixabay.comSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: