2 mladí vinaři z Uherského Brodu se specializují na výrobu klasických vín bez zbytečných chemikálií a průmyslových procesů. Svá vína označují jako vína nahá, naturální nebo autentická. Vyrábějí vína podobnými způsoby, jako se vyráběla před 200 a více lety.
Robin Juřeník a Jan Žďárský vyrábějí naturální vína, která se svou výrobou inspirují v dávných dobách. „Vína z této kolekce jsou nefiltrovaná, obsahují jen nezbytné množství síry a zrají po dobu 12 až 24 měsíců v dřevěných sudech, a to s veškerými kaly. U nich platí, že to, co jsme loni sklidili, budeme lahvovat až v roce 2022,“ uvedl Robin Juřeník pro zpravodajství idnes.cz
Nahá vína zatím nejsou tolik populární, jako obyčejná vína, která najdete v supermarketu. Hrozny jsou navíc pěstovány bez většího zásahu pěstitele a bez chemických procesů. Kvasí přirozeně, pouze s pomocí menšího množství siřičitanů. Díky tomu disponují zbrusu novými chutěmi a netypickou vůní.
Důkazem toho, že si na svých vínech nechávají opravdu záležet, je fakt, že zvítězili v prestižní celosvětové soutěži AWC Vienna v kategorii naturálních vín. Do této soutěže se přihlásilo přes 1500 vinařů z 41 zemí. Ve své kategorii vyhráli s odrůdou Chardonnay Rezerva ročník 2018.
„Je to moje přesvědčení, že tak by víno mělo vypadat. Není v něm tolik síry a druhý den z něj nebolí hlava. Zároveň mu člověk musí více věřit, protože někdy se to nevyvíjí tak, jak by si vinař představoval. Jednodušeji se zkazí, takže ho musíme velmi hlídat. Ale jako malé vinařství si můžeme dovolit si s ním vyhrát,“ dodal Juřeník.
Vína nechávají zrát buď metodou barrique v dřevěných sudech, nebo v betonových vejcích ze speciálního betonu. Ročně prý vyrobí okolo 10-15 000 lahví nahých vín, která prodávají zejména do gastro provozů.
Uherský Brod není vinařskou oblastí, proto musí odkupovat hrozny od moravských vinařů (zejména z Velkých Pavlovic nebo oblasti Čejkovic). V budoucnu však plánují založit vlastní vinici v obci Hradčovice nedaleko Brodu, kde se kdysi víno běžně pěstovalo.
Autor: Marie Graclíková, Foto: Pixabay