DotekyVina.cz
Jak pěstovat hroznové víno? | Doteky vína

Jak pěstovat hroznové víno?

Taky vás při pohledu na táhnoucí se vinice napadá otázka, zda by se vinné révě dařilo na vaší zahradě? Tato myšlenka rozhodně není k zahození, jak se může na první pohled zdát. Nemusíte vlastnit rozsáhlou zahradu, stačit vám bude i útulný koutek, který je alespoň trochu zalitý sluncem. Že nevíte, jak s pěstováním začít? V dnešním článku se s vámi podělíme o pár rad a tipů do začátku.  

Výběr místa – kámen úrazu

Než se ponoříte do výběru správné odrůdy, popřemýšlejte nad vhodným místem. Réva bude prosperovat na prosluněných částech zahrady. Avšak ne každé místo je pro pěstování vína ideální.

Mějte na mysli, že réva musí být krytá před severním větrem. Před tím ji dobře ochrání třeba zeď domu. Proto se snažte nalézt jihovýchodní, jihozápadní nebo jižní místo. Réva díky tomu poroste jako houby po dešti. Pokud máte zahradu koncipovanou do kopce, révu vysaďte do jeho horní části. Studený vzduch se akumuluje dole a révě by škodil.

Nadále musíte zajistit vhodné podmínky pro pěstování. Půda by měla být kyprá, vzdušná a dostatečně hluboká, aby réva rozvinula kořenový systém. Ten se rozrůstá i metry do hloubky a hledá si vodu. Půda může být kamenitá, štěrkovitá, jílovitá, hlinitá i písčitá. „I z důsledku oteplování planety je v dnešní době možné pěstovat hrozny třeba na Vysočině. Bylo vyšlechtěno mnoho nových odrůd a celkově doba pokročila,“ říká hobby pěstitel z Jihlavy.

TIP: zkuste si vyrobit domácí víno z ovoce. Celý postup najdete zde.

Které odrůdy vinné révy se hodí pro zahradní pěstování?

Pro domácí malopěstitele bychom doporučili stolní odrůdy. Jestli milujete bílé víno, bude zahradnímu pěstování vyhovovat odrůda Muškát Ottonel. Z červených vín pak Onyx. Vybrat můžete i moštové odrůdy, například Muller Thurgau. Tyto druhy jsou určené k přímé spotřebě, každopádně i z nich lze vyrábět vína. Kvalitní sazeničky koupíte u vinařů, kde jsou často nejlevnější, nebo v zahradnických centrech.

Vybrali jste vhodné rostlinky, máte je doma a přemýšlíte, co dál? Jako první krok jim seřízněte kořínky. Délka by měla být okolo 10 centimetrů. Jakmile mají kořeny vhodnou délku, vložte je do vody, aby zakořenily. A poté vám už nic nebrání ve výsadbě.

Jestli neplánujete sazeničky rovnou zasadit, uchovávejte je nejlépe na chladném místě. Stačí je vložit do květináče s pískem. Pokud máte sklep, bude to jedině výhoda.

K výsadbě stačí pouze rýč

Nejvhodnější čas pro sadbu révy je zjara, a mnohé potěší, že půdu si u zahradní výsadby můžete přichystat už na podzim. Stačí vykopat malé jámy a do půdy zapracovat dostatek živin. Ideální hloubka je 80 cm a šířku si můžete odvodit dle šířky rýče. Čím hlubší jáma a kypřejší půda, tím lepší. Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být minimálně 1 metr. Réva pak lépe zapustí kořínky a vstřebá dostatek živin. Osvědčenou radou je dát naspod hnůj. Pouze pozor, aby révě nepopálil kořínky. Právě z tohoto důvodu je ideální si vše nachystat už na podzim.

Jakmile máte zmíněné kroky za sebou a jaro klepe na dveře, vložte sazeničku do jámy a pečlivě rozložte kořeny. Nakonec ji obsypte hlínou. Vrchní části hlíny lehce udusejte a zalijte pěti litry vody. První rok zalévejte révu více, protože nemá zapuštěné kořeny dostatečně hluboko. Další roky si už začne brát vláhu ze spodních vrstev země a není nutné ji tak často zalévat, což přispěje ke správnému vývoji kořenového systému.

U vína hraje důležitou roli opora v podobě dřevěné hole. Oporu dejte k sazenici už při sadbě. Díky tomu budete vědět, kam přesně jste sazenice zasadili, a hole bude později sloužit k podepření rostlinky. Opory použijte především tehdy, když víno pěstujete ve volném prostoru a nemá se po čem pnout. Velký důraz musíte klást na to, aby rostlina měla rovný kmínek. Ten se vyvíjí v prvních letech.

„Slunečnou zahradu stačí mít, hroznové víno můžete vysadit.“

První hrozny

V prvním roce se slaďoučkých hroznů ještě nedočkáte, réva vás ale i tak dostatečně zaměstná. V této fázi vývoje se musíte postarat o letorosty neboli olistněné přírůstky. Boční letorosty odstřihněte, zůstane pouze ten svislý. Cílem je, aby na každé sazenici zůstaly dva letorosty, které uvážete provázkem k opoře. Réva potřebuje náležitou péči, aby vás obdarovala svými plody. A pokud vyroste i první rozinka, raději ji odstřihněte. V této době je pro rostlinu spíše na škodu.

Na prvních hroznech si pochutnáte už druhý rok po vysetí, který je – stejně jako ten první – pro budoucnost hroznů rozhodující. Víno nechte vyrůst do výšky 1 metr. Mezitím si můžete všimnout nových výhonků, které musíte roztáhnout do stran.  Ideální je natáhnout dřevěnou nebo ocelovou konstrukci mezi nimi. Aby se víno mohlo pnout. Přebytečné boční šlahouny ucvakněte, aby rostlinku neoslabovaly.

Pamatujte, že na výsledné chuti vína se odrazí více faktorů: zda měla rostlina dostatek slunečního svitu, druh půdy, ve které je zasazena, množství srážek za daný rok a pravidelnost zalévání, a také jak se o ni staráte. Od podzimu do jara pak chraňte vaše rostliny před mrazy. Předejdete tak spálení mladých trsů hroznů od ranních mrazíků. 

Máte vlastní zkušenost s pěstováním vína? Podělte se o ni s námi v komentářích. Těšíme se.

Autor: Eliška Rambousková, Foto: FreePik



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: