DotekyVina.cz
Cesty za vínem: Sladký nektar nedaleko českých hranic | Doteky vína

Cesty za vínem: Sladký nektar nedaleko českých hranic

Tradiční venkovská stavení, tajemné sklepy a sladká zlatavá vína činí ze severovýchodního cípu Maďarska místo hodné objevení.

Tokaj je dechberoucí kraj plný zaniklých sopek, zalesněných kopců, vinic a malebných vesnic.  V úbočích jeho kopců byly v minulosti vytesány tunely, které poskytují ideální podmínky pro zrání tokajského vína. Není divu, že tato vinařská oblast byla v roce 2002 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO jako kulturní památka.

Vinařský region Tokaj leží na severovýchodě Maďarska u hranic se Slovenskem, kam také částečně zasahuje. Víno a cestovní ruch jsou zde úzce propojeny a téměř každé vinařství je pro návštěvníky otevřeno, i když je většinou třeba domluvit se předem – často jedná o malá rodinná vinařství.

Fakta

  • Rozloha vinic: 5 747 ha
  • Počet pěstitelů: 3 900
  • Počet vinařství: 190
  • Odrůdy vinné révy: Furmint (69 %), Hárslevelu (18 %), Sárga Muskotály neboli Žlutý muškát (9 %), Zeta, Kövérszolo a Kabar (dohromady 4 %)
  • Druhy vína: aszú (10 %), suché (21 %), vína s přírodním zbytkovým cukrem (69 %)
  • Tokaj = název regionu, zatímco Tokaji = název vína

Unikátní krajina pro unikátní vína

Před dvanácti miliony let byl tento region Panonským mořem. Podmořská sopečná aktivita vytvořila vrstvy porézní sopečné horniny. Ta v současnosti umožňuje kořenům vinné révy dosáhnout velké hloubky a čerpat z nitra země všechny potřebné živiny.

Oblast Tokaje leží na soutoku dvou řek: Tisy a Bodrogu. Vlhký podzimní vzduch přináší husté ranní mlhy a ty vytváří ideální podmínky pro vývoj ušlechtilé plísně botrytis cinerea. Zatímco si svažující se vinice užívají slunečné a svěží podzimní odpoledne, hrozny díky plísni získávají nezaměnitelnou chuť.

Objevte místní sklepy

Fascinujícím rysem tokajské oblasti jsou stovky malých vinařských sklepů. Ty byly vykopány několik metrů hluboko do chladu tufového podloží a víno v nich má příhodné podmínky pro zrání. Většina sklepů má zdi pokryté sametovým povlakem houby zvané zasmidium cellare. Tato plíseň roste pouze ve vinných sklepech a má se za to, že pomáhá čistit vzduch a regulovat vlhkost. Podívat se na ni můžete například ve víceúrovňových sklepech ze 17. století v Dereszle.

Dalším místem, které stojí za návštěvu, je vinařství Patricius. V roce 2013 bylo vyhlášeno nejkrásnějším vinařstvím Maďarska. Můžete zde prozkoumat sklepy, ochutnat vynikající aszú a pozdní sběry nebo se projít vinicemi, které jsou osázeny staletými révami.

Historické vinařství Tokaj-Oremus v Tolcsvě se specializuje na výrobu suchého bílého vína Mandolás, ale ochutnat zde můžete i legendární eszencii – bohatý sirup vyrobený z hroznů aszú jemuž bývají přisuzovány léčivé vlastnosti.

Pokud byste raději zavítali do malého rodinného podniku, nabízí se vinařství Balassa. Jeho majitel je hotovou studnicí znalostí o místní krajině, půdě a regionu jako takovém.

Kdy nejlépe?

Nejlepším obdobím pro návštěvu Tokaje je konec dubna, kdy se koná každoroční festival Tokajské jaro. Jeho součástí je i dražba vína, bohatý doprovodný program a nevšední ochutnávky.

Později v květnu, na den sv. Urbana, se řada sklepů účastní „dne otevřených dveří“, červnovým lákadlem jsou festivaly vína ve městech Tokaj a Mád. Sezónu pak uzavírá vinobraní a s ním spojený zářijový festival Furmint.

Jak na to

  • Jak: autem je to z českých hranic něco málo přes 5 hodin, využít ale můžete i vlakového, autobusového nebo leteckého spojení do Budapeště a odtud dále vlakem do regionu Tokaj (cca 3 hodiny)
  • Zlatá rada: pro návštěvy vinařství využijte taxíky – v Maďarsku, stejně jako v Česku, není při řízení povolen alkohol v krvi

Autor textu: Ivana Tulpová; zdroj fotografie: Ivana Tulpová a pixabay.com



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: