DotekyVina.cz
Místa, která stojí za návštěvu na Moravě | Doteky vína

Místa, která stojí za návštěvu na Moravě

Morava, srdce vinařské oblasti České republiky, je místem, které nabízí mnoho krásných zážitků a dobrodružství. S malebnými městečky, rozhlednami a skvostnými vinnými sklepy je tato oblast ideálním cílem pro ty, kteří hledají kulturní i gastronomické zážitky.

Malebná městečka Moravy

Morava je domovem některých z nejkrásnějších měst a městeček v České republice, které jsou známé svými historickými památkami, úžasnou architekturou a přátelskými lidmi.

Velké Pavlovice

Velké Pavlovice je malebné město v jihomoravském regionu České republiky, známé svými vinnými sklepy a nádhernou přírodou. Město je situováno v úrodných rovinách střední části vinařského regionu Moravy, který se táhne od Brna až k Břeclavi. Díky ideální poloze, příznivým klimatickým a půdním podmínkám se zde pěstuje víno už od Velkomoravské éry. Tento region je srdcem pěstování červeného vína v Moravě, především odrůd jako Frank a Modrý Portugal.

Vinařské sklepy Velkých Pavlovic

Vinařské sklepy jsou jednou z hlavních atrakcí Velkých Pavlovic. V této oblasti je mnoho vinařských sklepů, od historických až po moderní architekturu. Velké Bílovice je největší vinařskou vesnicí v České republice s více než 650 vinařskými sklepy, z nichž největší jsou Habanovy sklepy. Vinařské sklepy můžete navštívit v takzvaných Modrých horách – Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice, Kobylí a Němčičky, kde si můžete vychutnat víno, relaxaci a zábavu.

Jedním z nejvýznamnějších vinařských sklepů v regionu je sklep v obci Bořetice, který se nachází v populární oblasti Svobodná republika Kraví hora. Od června 2013 máte možnost navštívit výstavu přímo ve vinném sklepě.

Historické památky Velkých Pavlovic

Velké Pavlovice je jedno z nejmladších měst v regionu Břeclav. Nachází se v zemědělské krajině v údolí u Trkmanky, asi 20 km severně od Břeclavi. Ve městě se nachází několik historických budov a památek. K nejvýznamnějším patří barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je dominantou města. U kostela se nachází hřbitov v novorenesančním stylu, dokumentovaný již od roku 1594. Nelze přehlédnout zajímavou hřbitovní bránu, rotundu z roku 1590 a čtyřúhelníkovou kapli ve tvaru rotundy.

Největší historickou budovou ve městě je “Kontribučenská” sýpka, která byla postavena mezi lety 1770 a 1780 a sloužila jako sýpka pro celé Velké Pavlovice.

Příroda a krajina

Kromě vinařských sklepů a historických památek je Velké Pavlovice obklopeno nádhernou přírodou. Ve městě je mnoho zeleně a v okolní kopcovité krajině jsou zachovány zbytky travnatých hrází s některými termofilními rostlinami.

Každou třetí neděli v srpnu se ve městě oživují lidové tradice při slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, což je den krojových slavností.

Při návštěvě Velkých Pavlovic si tak můžete vychutnat nejen výborné víno a nádhernou architekturu, ale také krásnou přírodu a bohaté kulturní dědictví. Jediným problémem může být ubytování. Z vlastních zkušeností víme, že je potřeba si ubytování zajistit co nejvíce dopředu, abyste sehnali ubytování co možná nejvíce ve středu vinařského městečka. Pokud nevíte “kam hrábnout” podívejte se na web Mega Ubytko a prohlédněte si nabídku ubytování ve Velkých Pavlovicích. Popřípadě na první dobrou, pokud chcete hezký penizon využili bychom Penzion Nad Pavlovem.

Mikulov: Město vína a historie

Mikulov je malebné město nacházející se v Jihomoravském kraji, které je známé svou bohatou vinařskou tradicí a jedinečnými přírodními podmínkami. Nachází se 50 km jihovýchodně od Brna a  pro zajímavost k 1. lednu 2023 mělo 7259 obyvatel​.

Vinařská tradice

Mikulov je v srdci vinařské oblasti a nabízí návštěvníkům mnoho možností pro poznání vína a vinařské tradice. Vinohradnické stezky vedou přes město s možností zastávek v místních vinařských sklepech a degustačních centrech. Pro mnoho lidí je hlavním důvodem návštěvy právě tato bohatá vinařská tradice. Každoročně se zde koná tradiční Pálavské vinobraní a vinařský festival, který se odehrává druhý víkend v září a láká návštěvníky z celého regionu i zahraničí​.

Historické památky

Mikulov má také bohatou historii, která je patrná z mnoha architektonických památek ve městě. První písemné informace o městě pocházejí z roku 1249, což svědčí o jeho dlouhé historii​.

Znojmo – Klenot jižní Moravy

Malebné město s bohatou historií

Znojmo, malé historické město na jižní Moravě, je opravdovým klenotem vinařské oblasti. Nachází se v okrese Znojmo ve Znojemské vinařské podoblasti a je považováno za jedno z nejvýznamnějších vinařských center České republiky. Jeho malebné uličky, starobylá architektura a bohatá historie jej činí ideálním cílem pro víkendovou dovolenou pro milovníky vína a příjemné atmosféry.

Zajímavosti v Znojmě

Zachovalé opevnění a Znojemský zámek

Mezi nejzajímavějšími místy v Znojmě patří jeho rozsáhlé opevnění, které je považováno za jedno z největších a nejzachovalejších v České republice. Procházka po hradbách a věžích nabízí nádherný výhled na okolní krajinu a přináší atmosféru středověkého opevnění. Nedaleko se nachází také Znojemský zámek, který je příkladným příkladem moravské renesanční architektury. Prohlídka zámku nabízí fascinující pohled do minulosti a umožňuje objevit krásu a bohatství místní historie.

Gotický kostel svatého Mikuláše

V historickém jádru města se nachází gotický kostel svatého Mikuláše, který je svými freskami a pozoruhodnou výzdobou opravdovou perelkou. Kostel je dokonalým místem pro okamžik ztišení a obdivování uměleckého díla. Jeho atmosféra a krása přenáší návštěvníky do dávných dob a dodává místu zvláštní půvab.

Nejlepší vinné sklepy, restaurace, hospody a cukrárny

Vinné sklípky

Podle hodnocení na Googlu jsou mezi nejlepšími vinnými sklípky v Znojmě:

 • Vinný sklípek Šatovka (Zdroj: Google hodnocení)
 • Vinný sklípek U Kapličky (Zdroj: Google hodnocení)
 • Vinný sklípek U Zeleného stromu (Zdroj: Google hodnocení)

Vyhlášená restaurace

Mezi vyhlášenými restauracemi v Znojmě je jedna, která si získává svou kvalitou:

 • Restaurace Morava (Zdroj: Google hodnocení)

Tradiční hospoda a cukrárna

Pro tradiční moravskou hospodskou atmosféru můžete zavítat do:

 • Hospoda U Vorlíčků (Zdroj: Google hodnocení)

Pokud máte chuť na něco sladkého, doporučuji navštívit:

 • Cukrárnu Zikmund (Zdroj: Google hodnocení)

Výlet do Národního parku Podyjí

Pokud si přejete prozkoumat okolí Znojma, návštěva Národního parku Podyjí je skvělým výletem. Tento krásný park se rozkládá na soutoku řek Dyje a Moravy, a nabízí malebnou přírodu, úchvatné pohledy a možnosti pro pěší turistiku a cykloturistiku. Můžete objevovat skalní útvary, procházet se hustými lesy a obdivovat bohatství fauny a flóry v této unikátní přírodní rezervaci.

(Zdroj: Národní park Podyjí – oficiální stránky)

Kroměříž – Perla Haná

Půvabné město s bohatým kulturním dědictvím

Kroměříž, nazývané také “Perla Haná”, je malebné město na Moravě s bohatou historií a kulturním dědictvím. Nachází se v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji a patří mezi nejkrásnější historická města České republiky. Jeho architektonické skvosty, rozlehlé zahrady a významné kulturní památky přitahují návštěvníky z celého světa.

Zajímavosti v Kroměříži

Arcibiskupský zámek a zahrady

Jednou z nejvýznamnějších památek v Kroměříži je Arcibiskupský zámek. Tento barokní palác, který sloužil jako letní rezidence olomouckých arcibiskupů, je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Prohlídka zámku nabízí možnost obdivovat krásu jeho interiérů, včetně slavné Valdštejnského sálu a Zrcadlového kabinetu. Nedílnou součástí zámku jsou také kroměřížské zahrady, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších krajinářských zahrad v Evropě. Procházka těmito historickými zahradami je jedinečným zážitkem.

Kroměřížská archikatedrála

Další významnou památkou je Kroměřížská archikatedrála svatého Mořice. Tato barokní katedrála je známá svými bohatě zdobenými interiéry a unikátními varhanami. V archikatedrále se také nachází hrobka olomouckých arcibiskupů, která je otevřena pro veřejnost.

Zámek a zahrady v Kroměříži jsou důležitým dědictvím, které přitahuje turisty ze všech koutů světa. Jejich jedinečnost a krása je nezapomenutelným zážitkem pro každého návštěvníka.

Nejlepší vinné sklípky, restaurace, hospody a cukrárny

Vinné sklípky

Pokud se vydáte na ochutnávku místních vín, v Kroměříži si můžete užít následující vinné sklípky:

 • Vinný sklípek U Labuťáka (Zdroj: Google hodnocení)
 • Vinný sklípek U Kapličky (Zdroj: Google hodnocení)
 • Vinný sklípek U Rytíře (Zdroj: Google hodnocení)

Vyhlášená restaurace

Pro vynikající gastronomický zážitek v Kroměříži doporučuji navštívit:

 • Restauraci Rondo (Zdroj: Google hodnocení)

Tradiční hospoda a cukrárna

Pro poznání autentické atmosféry moravské hospody a sladkého zážitku v cukrárně si můžete zajít do:

 • Hospody Na rohu (Zdroj: Google hodnocení)
 • Cukrárny U Vintrů (Zdroj: Google hodnocení)

Procházka historickým centrem Kroměříže

Jedním z nezapomenutelných výletů v okolí Kroměříže je procházka historickým centrem města. Můžete se projít po malebných uličkách a obdivovat zachovalou architekturu domů a budov. Nevynechte návštěvu Náměstí Zachariáše z Hradce, které je jedním z nejkrásnějších náměstí v České republice. Zde se nachází i slavný kašna s sochou Hércula, která je symbolem města. Při procházce se můžete zastavit v kavárnách a obchodech se suvenýry a nasát atmosféru tohoto kouzelného místa.

Pavlov: Vinařský ráj uprostřed Jižní Moravy

Pavlov je malebná vinařská obec, která se nachází v srdci Jižní Moravy. Toto historické městečko je obklopeno nádhernými vinohrady a nabízí mnoho prozkoumání, od historických památek až po výjimečné gastronomické zážitky. Krajina kolem Pavlova je jako stvořená pro pěší i cyklistické výlety, které nabízejí nádherné výhledy na Pálavu a Novomlýnské nádrže.

Toulky Pavlovem: Zajímavosti, které nesmíte přehlédnout

Jedním z nejvýznamnějších symbolů Pavlova je gotický kostel sv. Barbory, který dominuje celé obci. Nedaleko se nachází také archeologické naleziště Dolní Věstonice, kde byla objevena slavná soška Věstonické venuše. Pro milovníky vína je návštěva místních vinařských sklípků nezbytností.

Tipy na výlety do vinařských městeček

Pokud hledáte ideální cíl pro svůj další výlet, nezapomeňte na vinařská městečka Moravy. Tyto malebné lokality jsou skutečným rájem pro milovníky vína, kteří chtějí zažít nezapomenutelný zážitek spojený s vinnou kulturou a tradicemi.

Při plánování výletu do vinařského města je vhodné zvážit i správný způsob oblékání. Většina vinných sklepů preferuje neformální dress code, takže si můžete vzít pohodlné oblečení. Nicméně, pokud se rozhodnete zavítat na speciální událost, například na vyhlášení nejlepšího vína, je vhodné se alespoň obléci do košile. Doporučujeme si také vzít s sebou stylovou koženou bundu, která vám poskytne jak potřebné pohodlí, tak i šmrnc.

Moravská vinařská městečka jsou skvělým místem pro všechny, kteří mají rádi víno a chtějí se dozvědět více o jeho výrobě a tradicích. Nezáleží na tom, kterou vinařskou oblast si vyberete, můžete se těšit na opravdu nezapomenutelný zážitek.

Pokud se vydáte na výlet s dětmi, Morava je také skvělou volbou pro rodinnou dovolenou. V mnoha místech zde najdete aktivity pro děti všech věkových skupin. Abyste zajistili jejich pohodlí a bezpečí, nezapomeňte si vzít všechny potřebné věci. Pokud něco chybí, můžete si zakoupit příslušenství do kočárku na webu ProMrňousky.cz. Navíc, pokud jste milovník přírody, kultury nebo prostě jen hledáte relaxaci, Morava vám nabízí širokou škálu možností.

Takže neváhejte a objevte krásu vinařských městeček Moravy. Vydejte se na výlet plný lahodných vín, překrásného prostředí a nezapomenutelných zážitků!

Autor: Redakce, Zdroj Google hodnocení, Národní park Podyjí, Foto: PixabaySdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: