DotekyVina.cz
Tip na výlet – PÁLAVA | Doteky vína

Tip na výlet – PÁLAVA

Pálava neboli Pavlovské vrchy je kouzelné místo na jižní Moravě, pro které jsou typické rozsáhlé vápencové útvary, ale také je to kraj rozlehlých vinic. Kdo viděl některý z dílů filmu Bobule, pochopí jeho kouzlo i místní mentalitu, je to kraj klidu, přátelských lidí plný vinoték a vinných sklípků, místo, kde život plyne klidněji a pomaleji. Byla zde vypěstována vysoce ceněná stejnojmenná odrůda, tento zlatožlutý klenot  lahodné chuti si vysloužil věhlas i řadu ocenění u nás i v zahraničí. Pálavské vrchy jsou také místo krásných turistických výšlapů s nádhernými vyhlídkami do okolní krajiny, při dobré viditelnosti je vidět desítky kilometrů, ale také místo architektonických unikátů i výskytu mnoha druhů vzácných rostlin i živočichů. Tato krajina s vápencovým podložím a prosluněnými stráněmi vytváří ideální podmínky pro růst typicky stepních rostlin, jako jsou například tařice skalní, hlaváček jarní nebo koniklec. Celá oblast je chráněna a jedním z nejnavštěvovanějších míst je Děvín, který je zároveň nejvyšší chráněnou rezervací u nás. V severní části tohoto území jsou nejvyhledávanějším turistickým cílem Dívčí hrady a Nový hrad, na jihu na Pálavu navazuje město Mikulov, které patří mezi nejkrásnější města u nás a je vyhlášené mnoha památkami, především nádherným zámkem vystavěným nad městem na skále, i Křížovou cestou vedoucí na Svatý kopeček.

DÍVČÍ HRADY

Tento název vznikl podle zvláštních skalních útvarů připomínajících zkamenělé dívky, které stojí ve svahu pod zříceninou hradu. Tato gotická stavba byla budována od začátku 13. století nedaleko obcí Pavlov a Dolní Věstonice, v průběhu let prošla mnoha obměnami až do začátku 19. století, kdy byla trvale opuštěna a začala chátrat. V současné době zde můžete vidět obvodové zdi s dělovými baštami a střílnami, ale také část vnitřního zdiva.

KOČIČÍ SKÁLA

Je další výraznou dominantou kraje, láká turisty výskytem vzácné květeny i celé řady živočichů, z říše rostlin zde můžete najít takové unikáty jako pomněnku úzkolistou, ale i hvězdnici zlatovlásku, kozinec vičencovitý, šalvěj etiopskou nebo zvonek buloňský. Tato oblast si právem vysloužila přezdívku Malá Pálava, na rozloze 0.66 ha se nachází 271 druhů rostlin. Bohužel v současné době díky neukázněnému chování velkého množství turistů dochází k úbytku některých druhů.

SVATÝ KOPEČEK

Na samém vrcholu stojící bílý kostelík je nejvýraznější dominantou tyčící se nad městem Mikulov, na jehož vrchol vás zavede Křížová cesta. Patří k významným poutním místům, nachází se zde také kostel Svatého Šebestiána a zvonice.

ZÁMEK MIKULOV

Mikulovský zámek vystavěný v barokním stylu je rozsáhlá stavba vybudovaná na kopci nad městem. Původně býval hradem, jehož stavba započala ve 13. století. V roce 1945 objekt vyhořel a byl nákladně rekonstruován do současné podoby. V zámku návštěvníky zaujme několik expozic, například Od gotiky po empír, milovníky vína upoutá Víno napříč staletími. Za prohlídku také stojí areál zámecké zahrady typický zahradními terasami položenými v několika výškových úrovních. K zámeckému komplexu patří i nedaleká předsunutá obranná věž zvaná Kozí hrádek. Pokud si chcete užít krásný výhled jak na budovu zámku, tak na Svatý kopeček, ubytujte se v penzionu U havrana, kde se pohledem z oken pokocháte oběma stavbami současně.

Autor a foto: Eva SklenářováSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: