DotekyVina.cz
Dom Pérignon | Doteky vína

Dom Pérignon

Dom Perignón je šampaňské, které vyrábí firma Moët & Chandón jako svůj nejexkluzivnější a nejluxusnější výrobek. Značka nese název po benediktském mnichu Domu Pérignonovi, který je považován za objevitele šumivých vín. Vína této značky jsou velice kvalitní a je možné je pořídit za vyšší ceny.  Pro výrobu těchto vín se používá odrůda Rulandské modré a Chardonnay.

Kdo to byl Dom Pérignon?

Dom Pérignon (také Pierre Pérignon) byl francouzský římskokatolický mnich narozený v prosinci roku 1638 ve francouzské obci Sainte-Menehould. Žil za vlády Ludvika XIV. a zasvětil svůj život institutu „Řád svatého Benedikta“ – stal se mnichem. V opatství Hautvillers v oblasti Champagne pracoval jako sklepmistr. Dnes je (nejspíše neprávem) znám zejména jako „otec šampaňského“.

Pověsti

Mezi první objevitele šampaňského vína s bublinkami údajně patřil benediktský mnich Dom Pérignon, který bublinky nalezené ve víně náležitě ocenil a začal přemýšlet nad tím, jak je vytvářet i v ostatních lahvích. Jedná se však pouze o nedoložená fakta a domněnky.

Některé zdroje uvádí, že Doma Pérignona ve skutečnosti někdo předběhl a šumivé víno vyráběl už před ním.

Druhá verze tvrdí, že tyto bublinky ve víně objevil, ale naopak se jich snažil z co největší části zbavit. Myslel si totiž, že po druhotném kvašení při převozu z Francie do Anglie by víno bylo vnímáno jako víno nižší kvality právě kvůli bublinkám oxidu uhličitého.

Dalším důvodem, proč se Dom chtěl bublinek chtěl z vína zbavit, bylo kvůli vysokému počtu  explozí mnoha lahví – to zapříčinilo zejména nedokonalé skladování, vysoký tlak lahve a oxid uhličitý (bublinky). Tvrdí se, že jednou ze vzteku svůj zbrusu nový šumivý výrobek ochutnal a vykřikl: „Pojďte sem! Piju hvězdy!“.

Každopádně ať už šumivá vína objevil nebo ne, určitě významně přispěl k jejich první výrobě v oblasti Champagne.

Kdy bylo šampaňské opravdu objeveno?

Dom Pérignon je sice považován za objevitele Šampaňského, ale neprávem. Pravdou totiž je, že šumivá vína byla objevena už v 16. století. Úplně první záznam o šumivých vínech pochází z roku 1534 – v tomto roce byl zaznamenán úplně první blanket venkovského šumivého (rurálního) vína.

Toto víno vzniklo spontánně – kvůli zimě. V zimě kvasinky přestávají pracovat, čímž se zastavuje proces kvašení. Na jaře se kvasinky opět probouzí a začínají rozkládat zbývající cukr na alkohol a oxid uhličitý – právě ten zapříčiňuje bublání moštu a následný vznik prvních šumivých vín.

Vztah mezi cukrem a explozí lahve

Jelikož Dom Pérignon neznal souvislost mezi cukrem a vznikajícím oxidem uhličitým, často se stávalo, že až 90 % jeho produkce vína bylo explozí lahve zničeno. Později se ukázalo, že cukr má přímý vliv na produkci oxidu uhličitého, který má tyto exploze na svědomí.

Proto je potřeba při výrobě vína dbát na obsah cukru vůči ke kvasinkám a k objemu lahve. To však mnich Pérignon nevěděl a vína vyráběl podle starého dobrého „selského rozumu“. To byl důvod, proč byla většina produkce často zničena. Když měl štěstí a s objemem přidaného cukru se trefil, dosáhl tak požadované kvality vína.

Jako první vyjádřil vztah mezi cukrem, oxidem uhličitým a tlakem francouzský biolog a chemik Louis Pasteur. Ten také jako první vymyslel proces pasterizace, která brání nežádoucímu kvašení nápojů a potravin. Po jeho objevu dosáhla výroba šumivých vín velkých převratů.

Co zavedl Dom Pérignon?

Korkové zátky

Mnich Pérignon začal jako jeden z prvních používat korkové zátky. Do té doby sloužilo k uzavírání lahví konopí namočené v oleji.

Silnostěnné lahve

Dom Pérignon začal po vzoru Anglie používat silnostěnné láhve, které minimalizovaly pravděpodobnost výbuchu kvůli vysokému tlaku. Bylo tak možné lahve skladovat déle. Jako jeden z prvních je začal používat ve Francii, díky čemuž poptávka po těchto sklech vysoce vzrostla.

Cuvée

Dom Pérignon významně pomohl k výrobě cuvée (namíchání více odrůd vín do 1 lahve). Správně vyrobené a namíchané cuvée lze považovat za jedny z nejkvalitnějších vín vůbec.

Víno „Möet & Chandón Dom Pérignon“

Möet & Chandón Dom Pérignon je značkou šampaňského z produkce Möet & Chandón. Jde o prémiové víno svou historií sahající až do roku 1668.

Jedná se o víno vyráběné na počest Doma Pérignona – „otce šampaňského“.  Tato vína jsou velice kvalitní a exkluzivní. Mají zářivě žlutou barvu, jemnou, ale pronikavou ovocnou chuť a silné aroma. V kombinaci s několika lety zrání a speciálním obalem víno poskytuje velice silný pocit pití luxusního alkoholického nápoje.

Vína Dom Pérignon se hodí zejména na výjimečné události, slavnostní přípitky, svatby nebo obchodní večeře.

Vlastnosti

Víno Dom Pérignon je speciální pro své velice výrazné, ale přitom jemné šumění podtrhující jeho slavnost. Právě pro duální vnímání jeho chutí (zejména svěžesti a plnosti) je víno vhodné konzumovat jak s masy červenými, tak s lehčími zeleninovými saláty.

Tato exkluzivní vína je doporučováno popíjet ze sklenice tulipánového tvaru na bílé víno při teplotě od 6 do 8 °C.

Víno Dom Pérognon se vyrábí smícháním (cuvée) 2 odrůd:

Víno “Möet & Chandón Dom Pérignon – Vintage

Zkratka „Vintage“ je anglický název pro „ročník“. Jedná se tedy o ročníkové odrůdy a lahve, které mají nejlepší predispozice vyzrát ve výborná vína.

O tom, zda se bude jednat o ročníkové víno „Vintage“ rozhoduje Richard Geoffroy narozený roku 1954, který je potomkem vinařské rodiny. Byl jmenován jako hlavní enolog firmy Möet & Chandón roku 1990, od kdy posuzuje ta nejkvalitnější šampaňská vína vůbec.  

Möet & Chandón značka

Moët & Chandon je nejspíše neznámější francouzskou značkou šampaňských vín vůbec. Řadí se mezi jednoho z největších a nejuznávanějších producentů šampaňských a šumivých vín na zemi. Průměrně firma za rok vyrobí necelých 30 000 000 lahví šumivých vín cuvée, mezi která řadíme i víno „Dom Pérignon“.

Dnes firma vlastní okolo 1 200 ha vinic v jedné z nejlukrativnějších francouzských vinařských oblastí – Champagne. Navíc se jedná o jedinou společnost na světě, která může vyrábět šumivá vína Dom Pérignon.

Möet & Chandón – vznik firmy

Firma má dlouholetou tradici sahající až do roku 1743. Založil ji francouzský vinař a obchodník Épernay Claude Moët. Jednalo se o velice bohatého muže, který ve své době vlastnil několik pozemků v populární oblasti Champagne. Po jeho smrti se firmy ujal syn Claude Luis Nikolas Möet a nakonec i jeho vnuk Jean Rémy Möet. Jednalo se tedy o rodinnou firmu.

Roku 1971 se tato firma spojila se společností Hennessy Cognac a o 16 let později i s lukrativní značkou firmy Luis Vuitton. To byl důvod, proč se firma Möet & Chandón stala největší skupinou zaměřenou na výrobu luxusních vín s názvem LVMH (zkratka pro „Luis Vuitton Moët Hennessy“).

Vína Dóma Perignona se brzy dostala i do Ameriky, Argentiny, Austrálie,  Brazílie nebo Číny. Společnost začala růst a začala zakládat svá vinařství různě po světě – mezi jednu z oblastí patří například i jejich vinařství v údolí Napa ve Spojených státech. Právě zde se jednalo o úplně první francouzskou pobočku/podnik v USA.

První uvedení vína Dom Pérignon do prodeje

První ročník Doma Pérignona z roku 1921 byl uveden do prodeje až roku 1936 hned poté, co jej do New Yorku zavedla loď Normandie.

Pomník a sochy na počest Doma Pérignona

Právě v měste Cote de Blancs je možné najít pomník na počet Doma Pérignona – patřil do církve starající se o vinohrady právě v tomto městě.

Dom Pérignon má také postavenou svou vlastní sochu přímo před budovou firmy Möet & Chandón ve francouzské Paříži.

Autor: Marie Graclíková, Foto: Pixabay



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: