DotekyVina.cz
Poznejte kouzlo vinných sklepů pod Starým hradem v Bzenci | Doteky vína

Poznejte kouzlo vinných sklepů pod Starým hradem v Bzenci

Produkce z vinic bzeneckého mikroregionu lákala příznivce lahodného moku odnepaměti. Půda se sprašovým podložím, příhodné klima i vysazování vinic na jihozápadních svazích vytváří optimální podmínky pro pěstování i šlechtění kvalitních odrůd.

Další příznivým faktorem je snaha o obnovení vinařské tradice v regionu a především zájem mladé generace pokračovat v mistrném díle svých předků.

Návštěvu poklidného jihomoravského města si snadno zpestříte vycházkou po obnovené viniční trati, jejíž dominantou je kaple svatého sv. Floriána.

Za zmínku stojí také možnost prohlídky znamenitého vinařství Vinum Moravicumsecesního penzionu Fürstova Vila i staré sklepní uličky, která pokračuje po ulici Boženy Němcové až ke staré židovské synagoze.

Vinařství Vinum Moravicum

Toto poměrné malé vinařství vzniklo v roce 2005 a vychází z principů rodinné tradice pěstování vína. Vhodné přírodní podmínky viniční tratě Kněží Hora i každodenní náročná práce přinášejí vinařům radost v podobě produkce vína různých odrůd s jedinečným charakterem.

Nabídka služeb vinařství

Návštěvníci mají možnost si vychutnat individuální nebo řízené degustace vína. Vinaři dokázali pohotově reagovat i na nynější komplikovanou situaci a přijít s nabídkou on-line degustací.

Nabízí se také možnost si pronajmout prostory sklepa (i s archivní rekonstruovanou částí) za účelem rodinné oslavy, firemní akce nebo pořádání společenské akce.

V neposlední řadě se nabízí možnost zakoupení lahvového nebo sudového vína (konzumního i archivního) pro degustaci na místě na venkovním posezení.

Z jakých značek můžete vybírat?

Vinařství se může pochlubit nabídkou 40 odrůd bílého vína (Aurelius, Chardonnay, Müller Thurgau, Pálava, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Ryzling rýnský, Sauvignon, Veltlínské červené a další), 13 odrůd červeného vína (Frankovka, Merlot, Cabernet Sauvignon, Dornferder, Rulandské modré, Neronet a další), 1 odrůdou vína růžového (Cabernet Moravia).

Jasným favoritem je „Bzenecký Patriot“. Toto známkové víno s harmonickou ovocnou příchutí bylo uvedeno na trh v roce 2007. Vzniklo asambláží rulandských odrůd.

Úspěch na vinařských soutěžích

Vínařství pravidelně poměřuje sílu kvality vyráběných vín. Úspěchem je ocenění v soutěži „Král vín“ i v „Národní soutěži vín Slovácké podoblasti 2014“. Nabízená produkce vín se také dobře umisťuje na Salónu vín ČR ve Valticích.

Fürstova Vila

Pokud se rozhodnete prodloužit svůj pobyt ve městě, využijte možnost stylového ubytování v secesní vile z roku 1905. Původně patřila významnému místnímu obchodníkovi židovského původu.  

V roce 1995 byla novým majitelem přestavěna do původního stavu. Ten se rozhodl část jeho prostor využívat k pronájmu. Ubytovací kapacita penzionu je 15 – 20 osob. Kromě odpočinkové místnosti vybavené dobovým nábytkem, získáte v ceně láhev lahodného vína. A nejen to.

Návštěvníci mají možnost si prohlédnout jedinečný komplex podzemních chodeb s vinnými sklepy, který je nedílnou součástí penzionu. Dosahuje celkové délky 150 metrů a končí pod viniční horou v hloubce 21 metrů.

Nabízí se samozřejmě také možnost degustace lahvových i sudových vín ve vinárně s kapacitou 30 osob. Součástí vinného sklepa je rovněž malé muzeum s dobovými vinařskými nástroji, sklad vína s dřevěnými sudy (akátovými i dubovými), zděné boxy na lahvová běžná i archivní vína. Ubytování i prohlídka vinných sklepů je realizovaná celoročně.

Stará sklepní ulička

Vinné sklepy, jejichž původ sahá až do 18. století (rok 1795), jsou aktivně využívány dodnes. Některé z nich se podařilo majitelům postupně rekonstruovat a navrátit jim jejich zašlou slávu. Ulička se starými sklepy se nachází na ulici Boženy Němcové v těsném sousedství s místním hřbitovem.

Autor, zdroj, foto: MonKol78Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: