DotekyVina.cz
Jak se zdraví vínem, aneb jak upozornit světové vůdce | Doteky vína

Jak se zdraví vínem, aneb jak upozornit světové vůdce

21. listopad je Světovým dnem pozdravů a slaví se ve 180 zemích světa. Slaví se od roku 1973. V Česku příliš známým pojmem není, přitom naše kalendáře jej mezi významnými dny uvádějí. S oním velmi originálním nápadem přišli američtí bratři McCormackovi, kteří chtěli oslavou pozdravů upozornit světové vůdce na to, že je vždy lepší spolu mluvit, nikoli bojovat. Vycházeli z toho, že první slovo, které si při setkání lidé vymění, bývá pozdrav. V zahraničí je tento den známý pod názvem World Hello Day.

Pozdrav – sympatické společenské, kulturní a lidské gesto je v současné rozpačité době sociálních rozestupů trochu v krizi. O to větší radost nám udělá, když se k němu přiznáme! Slušným pozdravem bereme na vědomí, respektujeme a oceňujeme přítomnost jiného člověka. Krátce a stručně jej ujišťujeme o svých dobrých záměrech.

Přeneseno do vinařského kontextu – zdravíme pozvedutím skleničky. Jeden z nejkrásnějších pozdravů vůbec nepotřebuje překlad do cizích jazyků, rozumí mu všichni i na vzdálenost deseti i více metrů. Tím pozdravem dokážete oslovit stovky lidí v publiku nebo dokonce miliony lidí přes televizi.

Jestliže pozdravu v podobě pozvednutí sklenice předchází přípitek, pak by podle konvencí neměl trvat déle než minutu. Může obsahovat vtip, citát nebo bonmot, zážitek, zkušenost, vzpomínku. Přestože přípitek pronáší řečník, pozornost by měla být věnována příjemcům přípitku. Proto se pronášející raději vyhne přílišnému předvádění se formou nepatřičných vtipů, narážek a výbuchů vlastního smíchu.

Velmi hezky pozdravit druhého člověka vínem lze i zasláním dárkového balení. Až si takový pozdrav najdete na stole v kanceláři nebo vás jeho donáškou překvapí pošťák, nezapomeňte odesílateli poděkovat a pozdravit jej alespoň virtuálně. Natočit krátkou zdravici s pozvednutím skleničky a poslat ji přes sociální sítě netrvá ani pět minut, nemusí se kvůli tomu na poštu a ještě se doma pobavíte. Nejenže tím originálně poděkujete, ale taky oceníte nápad, vkus a výběr.

Pokud jste v roli toho, kdo se chystá dárkové balení vína poslat, určitě nezapomeňte připojit kartu nebo přání s vlastnoručně napsaným vzkazem adresátovi. Příležitostí je mnoho: blahopřání, omluva, vyjádření vděčnosti či uznání. K vínu v dárkovém balení se může připojit karta nebo tištěný pozdrav – zrovna víno a alkohol jako takový jsou velmi vděčnými tématy na vtipy, básničky a veselé bonmoty.

“Nejsi víno, aby tě zajímal tvůj ročník!“

„Jsi jako dobré víno“.

“Výtečné, prvotřídní, uchovávané vleže.”

Tak dobře, je trochu potřeba pohlídat si vhodnost vtipu vzhledem k cílové skupině, ale decentních přání je na trhu taky dost.

Závěr článku o Světovém dni pozdravů a vínu musíme skončit přáním: Ahoj a na shledanou na některé z oblíbených vinařských akcí, stezek, sklípků, festivalů, slavností, degustací. Kdo se na takovou akci dostane jako první, nezapomene ostatní pozdravit s doporučením, co dobrého tam ochutnal.

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: depositphotos.com; Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: