DotekyVina.cz
Sauvignon Blanc | Doteky vína

Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc, taktéž známý jako Sauvignon Juane, je velmi stará moštová odrůda révy vinné. S největší pravděpodobností pochází z francouzské oblasti Bordeaux nebo z vinařského okolí francouzské řeky Loira. V dnešní době je odrůda velice známá zejména pro svou příjemnou chuť a intenzivní aroma.

Historie

I přes to, že je dnes odrůda Sauvignon Blanc pěstována zejména na Novém Zélandě, její kořeny sahají jinam. Sauvignon Blanc, stejně jako mnoho dalších odrůd, pochází nejspíše z francouzské vinařské oblasti Bordeaux. Druhou, ale pravděpodobnější verzí je, že tato odrůda pochází z vinařských oblastí v okolí řeky Loiry.

Sauvignon Blanc ve Francii

Sauvignon Blanc však nebyl vždy považován za tak populární a kvalitní odrůdou, jako je tomu dnes. Ještě do 80. let 20. století původní vína Sauvignonu Blanc měla totiž úplně jiný charakter (víno bylo mdlé, nevýrazné a velice průměrné). Za tyto vlastnosti mohla zejména oblast pěstování (Francie), kde odrůda neměla možnost plně vyniknout a plodit tak bobule s plnohodnotnými vlastnostmi.

V oblasti Loiry a Bordeaux se vína této odrůdy sice pěstují a vyrábí dodnes, bohužel zde ale nemají možnost plného rozkvětu svých chutí a aroma. To je důvod, proč byla vína Sauvignonu Blanc z francouzských oblastí používána zejména pro výrobu cuvée (směs 2-3 odrůd různých vín). Nejznámější cuvée tohoto druhu se vyrábělo hlavně v kombinaci s odrůdou Semilión.

Tyto „směsky“ byly následně prodávány do celého světa – díky přesnému poměru těchto 2 odrůd po namíchání víno získalo zcela nové a výjimečné vlastnosti.

Svého rozkvětu však víno dosáhlo až v 90. letech 20. století na Novém Zélandu. Významná část produkce této odrůdy se tedy přesunula právě na tento ostrov.

Pověry

Některé babské povídačky říkají, že francouzský král Jindřich IV. Navarrský, narozený roku 1553, byl často utišován od pláče právě vínem odrůdy Sauvignon Blanc. Jeho dědeček mu údajně ještě jako kojenci potíral rty rozmělněným česnekem a následně mu je máčel právě v tomto víně. Tehdejší král Jindřich IV. se i proto později stal velikým vyznavačem a milovníkem právě této odrůdy a podporoval vinaře v jejím pěstování.

Rozšíření do světa

Sauvignon Blanc se v 20. století začal velice rychle rozšiřovat do všech krajin světa. Na území dnešní České republiky se však odrůda dostala pravděpodobně už v 16. století – přinesli ji zde nejspíše křesťanští Habáni pod názvem Feigentraube. Z tohoto německého názvu se v ČR uchytil i název „fíkový hrozen“.

V ČR se odrůda pěstuje zejména na Moravě v mikulovské a znojemské podoblasti kvůli lepším klimatickým podmínkám.

Do české státní odrůdové knihy byl Sauvignon Blanc zapsán v roce 1952. K dnešním dnům tato odrůda zabírá přibližně 6 % veškerých českých vinic.

Sauvignon Blanc – Nový Zéland

Zajímavostí je, že v dnešní době nejlepší a nejkvalitnější Sauvignony Blanc je možné najít zejména na Novém Zélandě. Ještě v roce 1970 na tuto odrůdu v této zemi nebylo nikde možné narazit. To se však díky inovativnímu postoji novozélandských vinařů změnilo.

Dnes se odrůda pěstuje zejména v jižní části ostrova – hlavně v regionu Marlborough. Zde se v 90. letech 20. století z téměř ničeho vyklubalo mnoho prosperujících vinic, které díky skvělým podmínkám začaly produkovat velice kvalitní plné a vyzrálé plody Sauvignonu Blanc.   

Zastoupení Sauvignonu Blanc v zemích světa

Sauvignon Blanc má velké zastoupení napříč celým světem. Na přední příčky v pěstování této odrůdy patří vinařská velmoc Francie a hned za ní zmíněný Nový Zéland. Česká republika se svou rozlohou 920 ha obsadila 15. místo.

  1. Francie – 30 000 ha,
  2. Nový Zéland – 20 500 ha,
  3. Chile – 15 000 ha,
  4. Jižní Afrika – 9 500 ha,
  5. Moldávie – 8 000 ha,
  6. USA – 6 500 ha,
  7. Austrálie – 6 000 ha,
  8. Rumunsko – 6 000 ha,
  9. Španělsko – 5000 ha,
  10. Itálie – 3 700 ha,

15. Česká republika – 920 ha.

Dohromady se odrůda Sauvignon Blanc nachází přibližně na 123 000 hektarech půdy na světě. Jedná se tak o 8. nejpěstovanější odrůdu světa a 3. nejpěstovanější bílou odrůdu světa.

Popis keře Sauvignonu Blanc

Jedná se o jednodomou (má samčí i samičí květy) pnoucí se liánu, která dorůstá až několika metrů. Díky silným úponkům se dokáže skvěle pnout po různých površích a spolu s až 5 centimetrů tlustým kmenem dokáže unést velkou tíhu bobulí. Má velice krátká internodia (část stonku mezi jednotlivými místy, kde vyrůstají listy).

Mladé lístky mají světle zelenou barvu s bronzovým nádechem a středně silným bílým ochmýřením. Dospělé listy dorůstají menších až středních velikostí. Jsou zbarvený do světle zelené  barvu, na podzim mění barvu do žluta.

Rostlina má oboupohlavní pětičetné květy žlutozelené barvy.

Bobule jsou spíše menších velikostí – dorůstají maximálně 13 mm a váží cca 1,5 gramu. Bobule mívají kulatý až slabě vejčitý tvar. Plně dozrálý plod má zlatožlutou barvu s hnědými tečkami.

Slupka je středně silná, pružná a těžko oddělitelná od dužniny.

Jak pěstovat Sauvignon Blanc?

Odrůda Sauvignon Blanc je středně náročná rostlina na pěstování. Aby dosáhla maximální plodnosti, je potřeba zvolit správnou polohu, podloží a mít štěstí na počasí. Obecná plodnost této odrůdy je udávána na 54 %, přičemž průměrný počet hroznů na výhon dělá 0,7. Pokud je dobrá úroda, toto číslo se zvyšuje na 1,4 hroznů na výhon. Průměrný výnos této odrůdy je cca 8-11 tun/ha (záleží na ročníku).

Cukernatost bývá v rozmezí 18-20 °NM (normovaný moštoměr – jednotka udávající poměr cukru ve šťávách) a acidita neboli kyselost v průměru 9-11 g/l.

Škůdci

Je potřeba si dávat pozor na častý výskyt nejrůznějších škůdců. Sauvignon Blanc je velice náchylný na padlí révové nebo červenou spálu. Naopak je odolná vůči plísni révové, která dokáže mnohdy zničit celou odrůdu.

V dlouhodobě deštivém počasí je odrůda také napadána plísní šedou nebo roncetem. Je možné se také setkat se svinutkou, obaleči a vrásčitostí dřeva. Je také poměrně často poškozována jarními a podzimními mrazíky.

Poloha

Vyžaduje vysoké části svahů orientovaných na jih, které jsou chráněny před mrazy.

Půda

Odrůdě se vede lépe v sušších půdách s větším podílem písku a štěrku. Sauvignon Blanc špatně snáší dusíkatá hnojiva. Při slabě zvýšené vlhkosti v bobulích začínají vznikat žádoucí aromatické látky.

Kdy dozrává Sauvignon Blanc?

Jedná se o středně pozdní moštovou odrůdu.

Pupeny a květy začínají rašit v 2-3 týdnu dubna a začíná kvést v 1-2 týdnu června. Plody měknou začátkem srpna a jejich sklizeň probíhá koncem září až začátkem října. Vegetační cyklus zpravidla trvá přibližně 139 dní.

Jak vznikl název Sauvignon Blanc?

Název Sauvignon Blanc pochází z Francouzštiny. Skládá se ze slova „sauvage“, což v překladu znamená „divoký“ a „blanc“ v překladu „bílý“.

Celý název odkazuje na to, že byla tato odrůda ve Francii považována za ne příliš oblíbenou divokou odrůdu, která rostla i na nehostinných místech.

Sauvignon Blanc je také možné najít pod synonymy, jako jsou:

Beyaz Sauvignon (Turecko), Libournais, Fehér Sauvignon (Maďarsko), Muskatni Sivanec, Sovinon (Rusko), Pellegrina (Itálie) a mnoho dalších…

Příbuzné odrůdy a kříženci

Odrůda Sauvignon Blanc vznikla nejspíše křížením odrůdy Chenin Blanc a Tramín. Dle genetických analýz a prostudování historických spisů k tomuto křížení došlo samovolně, tedy přírodní cestou.

Chenin Blanc + Tramín = Sauvignon Blanc

Záměna odrůd

Sauvignon Blanc je často zaměňován s různými odrůdami. Mezi nejčastější chyby patří záměna například s odrůdou Friulano (taktéž Sangiovese). Rozdíl však je, že Sangiovese je považováno za méně kvalitní odrůdu, která má slabší chuť a horší historickou pověst.

Odrůd Sauvignon Blanc je také velice často běžnými konzumenty zaměňována za odrůdu Cabernet Sauvignon. Jedná se však o velice odlišnou dceřinou odrůdu.

Sauvignon Blanc ≠ Cabernet Sauvignon

Odrůda Cabernet Sauvignon je dceřinou odrůdou odrůdy Sauvignon Blanc a Cabernet Franc. Zkřížením těchto 2 odrůd vznikla dnes velice známá a nejrozšířenější odrůda Cabernet Sauvignon.

  • Cabernet Sauvignon je modrou odrůdou (má červené hrozny), vyrábí se z něj hlavně vína červená.
  • Sauvignon Blanc je bílou odrůdou (má bílé hrozny), vyrábí se z něj vína bílá.

Cabernet Franc + Sauvignon Blanc = Cabernet Sauvignon

Vlastnosti vína

Typická barva Sauvignonu Blanc je zelenožlutá až zlatožlutá s intenzivní kyselinkou. Jedná se většinou o vína s vyšším % alkoholu. Vína Sauvignonu Blanc jsou známá zejména pro svou minerální příchuť a dlouhotrvající chuť.

Chuť a aroma

Chuť a aroma Sauvignonu Blanc se liší v závislosti na tom, odkud dané víno pochází.

  • Francie – aroma po limetce, angreštu, listu černého rybízu, kouře nebo čerstvě posečené trávy.
  • Nový Zéland – aroma po maracuji, angreštu, kiwi, listu černého rybízu nebo čerstvě posečené trávy.
  • Česká republika – aroma po broskvi, angreštu, listu černého rybízu, hluchavce bílé nebo posečené trávě.

V chuti lze téměř vždy hledat černý rybíz, angrešt, kopřivu, zelený pepř, grapefruit, kiwi broskev, meloun a mnohdy i kočičí moč.

U sladkých výběrů je možné se setkat s chutí podobné meruňce, pomeranči, ananasu, medu, mangu, maracuji, fenyklu, kosatci nebo jinému tropickému ovoci. V chuti i aroma se ve vyzrálejších ročnících velice často objevuje muškátový oříšek.

Zásady podávání Sauvignonu Blanc

Sauvignon Blanc by měl být vždy podáván ve sklenicích na bílé víno (nejlépe tulipánového tvaru) při teplotě 10 až 13 °C.

Většinou se podává před jídlem, lze jej však kombinovat i s různými pokrmy.

Vína Sauvignonu Blanc jsou většinou určena pro přímou spotřebu. Některé ročníky jsou však vhodné i pro dlouhodobou archivaci, která může trvat až 20 let.

Archivace Sauvignonu Blanc

Mladá vína Sauvignonu Blanc mají většinou svěží ovocnou chuť, která se postupem času vytrácí. Proto se doporučuje konzumace co nejdříve. I přes to však lze najít velice kvalitní archivní vína této odrůdy, která mají plné tělo a zlatější barvu. Je však potřeba vědět, že s přibývajícími lety zrání se u Sauvignonu Blanc ztrácí aroma a chuť. Proto je nutné archivní víno této odrůdy velice dobře a pečlivě zvolit.

Aby bylo víno této odrůdy vhodné pro archivaci, je potřeba vybírat kvalitního vinaře, který se na výrobu archivních vín Sauvignonu Blanc soustředí. Tento vinař totiž většinou razantně omezuje výnosnost svých vinic.

Mezi nejvhodnější vína pro archivaci patří vína z oblastí, jako jsou například:

Graves a Pessac-Léognan

Vína z této oblasti mají většinou ze začátku chuť po nektarinkách a vanilkového krému. Po přibližně 10 až 15 letech zrání se ve víně začíná objevovat příjemná oříškovost a krémovost.

Marlborough

Vína z novozélandské oblasti Marlborough mohou zrát až 15 let a dosahují žádané plnosti.

Sancerre Pouilly-Fumé

Vína z této francouzské oblasti mohou zrát 5 až 8 let. V této době se v nich začíná objevovat chuť a aroma medu, toastu nebo šťavnatého kopřivového ovoce.

S čím podávat Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc je kvůli své ne příliš výrazné avšak příjemné chuti vhodné podávat jako aperitiv před hlavním chodem.

Skvěle si jej lze vychutnat i  s aromatickými sýry, chřestem, kozím sýrem nebo rybou.

Plnější vína jsou zralá a vhodná k těstovinovým salátům, kořenitým asijským jídlům, rybí omáčce, bílé omáčce s bílým masem nebo uzeným rybám.

Výběrové Sauvignony jsou kvůli své sladkosti vhodné hlavně k ovocným nebo čokoládovým sladkým dezertům.

Autor: Marie Graclíková, Foto: Pixabay



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: