DotekyVina.cz
Šlechtická vína | Doteky vína

Šlechtická vína

Šlechtická vína, neboli noble wine, jsou speciální vína z vinic šlechtických rodů. Nejvíce takovýchto vín má samozřejmě Francie, ale velmi prestižní značky má třeba i Itálie. Samozřejmě, že nějaká taková vína se najdou také i u nás.

Dovolte nám, abychom vám ta nejznámější a nejpreferovanější představili.

Zámecké vinařství Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec naleznete v krásném prostředí na Slovácku v místě okolo krásného a romantického zámečku v pseudogotickém slohu. Jde o vinařství s dlouholetou tradicí, které zde funguje více než 150 let. I když zažilo i těžké chvíle a na sedm let dokonce zaniklo, po 7 letech bylo odkoupeno a obnoveno. Dnes je již opět v rozkvětu a sbírá jednu cenu za druhou.

Zámecké vinařství Třebívlice

Zámecké vinařství Třebívlice patří k druhému největšímu vinařství v Čechách, jež založila hraběnka Ulrika von Levetzov, která mimo jiné prožila i nenaplněný příběh lásky s Wolfgangem Goethem. Víno z tohoto vinařství patří k tomu nejlepšímu, co máme. I samotné vinařství stojí za návštěvu. Naleznete zde totiž i velmi příjemnou restauraci.

Lobkowiczké zámecké vinařství

Lobkowické zámecké vinařství patří k těm nejvíce vyhlášeným českým šlechtickým vinařstvím. Vždyť se zde víno pěstovalo již ve čtrnáctém století. Vinnou révu si sem nechal přivést císař Karel IV. z Burgundska. Oficiálně tu však vinařství bylo založeno až v roce 1603, kdy si Polyxena z Pernštejna vzala Zdeňka Vojtěcha, 1. knížete z Lobkowicz. Roudnické víno je legendou, které je vyhlášené svou osobitou charakteristikou a kvalitou.

Lobkowické vinařství zámek Mělník

I toto vinařství patřilo Lobkowiczům, kteří ho založili roce 1753. Jejich nová historie se začala psát poměrně nedávno, a to v roce 2009, kdy se výroba vína zpět na mělnický zámek vrátila. Hlavní portfolio jim tvoří známková vína, jež jsou stáčená do originálních lahví, tzv. kalamářů.

Vinařské sklepy Valtice

Je těžké říci, zda valtické sklepy jsou přímo šlechtické, protože by někdo by mohl namítnout, že jejich historie sahá až do 12. století a že je s nimi spjat jistý biskup. Je to sice pravda, ale po mnoho staletí se o zdejší vinice starali Lichtenštejnci, jimž vinice po celou dobu náležely.

Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.comSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: