DotekyVina.cz
Sommelieři rozehrají finále na mezinárodní úrovni. Registrace do soutěže Sommelier Moravy startuje! | Doteky vína

Sommelieři rozehrají finále na mezinárodní úrovni. Registrace do soutěže Sommelier Moravy startuje!

Asociace sommelierů ČR ve spolupráci s partnery pořádá již 8. ročník soutěže Sommelier Moravy, který proběhne ve dnech 25. a 26. listopadu v Louckém klášteře v královském městě Znojmě, jednom z nejvýznamnějších vinařských center jižní Moravy.

Také letos se bude soutěžit ve dvou kategoriích. Kategorie Junior (do 21 let) je určenastudentům a absolventům škol se zaměřením na gastronomii, hotelnictví a turismus i pracujícím v gastronomii, vinařství a obchodu s vínem do 21 let. V kategorii Profesionál (od 21 let) mohou soutěžit sommelieři, kteří tuto profesi vykonávají aktivně. Akce je otevřená nejen soutěžícím z České republiky, ale i ze Slovenska či Rakouska.

„Ideální soutěž pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet své sommelierské znalosti a dovednosti. Testy jsou zaměřeny zejména na vinařství a vína z Moravy a z Čech a obtížnost otázek respektuje obě kategorie,“ vysvětluje Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommelierů ČR, a dodává: „Cílem je vzbudit v účastnících zájem o kvalitní tuzemská vína a představit odrůdovou různorodost ČR. Propojením generací sommelierů pak chceme vytvářet odborné vazby mezi juniory a profesionály.“

V kategorii Profesionál čeká soutěžící novinka. „Jde o virtuální restauraci, kdy sommelier současně obsluhuje tři stoly a provádí servis sektu, bílého a červeného vína. Překvapení a nástrahy ze strany porotců v roli hostů slibují show na mezinárodní úrovni, která soutěžící připraví na účast v zahraničních kláních,“ přibližuje ředitel soutěže František Koudela. 

Součástí programu jsou přednášky o vybraných vinařských podoblastech ČR či o spolku Mladých vinařů, degustace i exkurze nového centra vinařství LAHOFER U Hájku, jehož reprezentativní návštěvnické centrum je jedinečným příkladem snoubení architektury s vínem.

„Letos poprvé se také uskuteční seminář Sommelier Moravy, odborný workshop pro pedagogy připravující studenty na soutěž,“ dodává Koudela. „Seminář se bude konat v září 2020 (termín bude upřesněn) v Praze a vyučující se mj. dozvědí, kde hledat zásadní informace, jaké jsou nejčastější chyby, a vyzkouší si simulované testové otázky.“

Soutěž se koná za podpory Vinařského fondu ČR, města Znojma, Jihomoravského kraje, záštitu nad semináři a soutěží o titul Sommelier Moravy 2020 převzal ministr zemědělství Miroslav Toman. Garantem a hlavním organizátorem soutěže je Asociace sommelierů České republiky, spoluorganizátorem je spolek VOC Znojmo. Mediálními partnery jsou časopis Sommelier a časopis Wine & Degustation. Partnery soutěže jsou: spolek Mladých vinařů, Svaz vinařů ČR, Hotel Galant Mikulov, Merlot d’Or, Bacchus, vinařství LAHOFER, Penzion Krásný sklep Nový Šaldorf a Pulltex. Více info o soutěži na www.sommeliermoravy.cz. Přihlášky do soutěže naleznete na www.sommeliermoravy.cz/prihlaska, diváci či zájemci o přednášky se mohou registrovat přes info@sommeliermoravy.cz (uveďte jméno a e-mail).

Autor textu a fotografie: tisková zpráva sommeliermoravy.czSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: