DotekyVina.cz
Znojmo zkoumá možnosti zápisu vinice na seznam UNESCO | Doteky vína

Znojmo zkoumá možnosti zápisu vinice na seznam UNESCO

Mezi vinice zařazené do apelačního systému VOC Znojmo patří i vinice Šobes, která patří Znovínu Znojmo, jež ve spolupráci s městem Znojmem zkoumá možnosti zápisu této jedinečné vinice na seznam památek UNESCO.

Nová studie ukazuje, že Šobes patří mezi šestici světově proslulých vinic na seznamu UNESCO Tokaj, Burgundsko, Champagne, Piedmont, Wachau nebo vinice ve švýcarském Lavaux. Svědčí o tom výzkum vědců z Mendlovy univerzity v Brně, kterou pro výše uvedený záměr nechalo zpracovat město Znojmo. Tato studie nyní poslouží jako podkladový materiál pro zhodnocení potenciálu Šobesu pro zápis do takzvaného indikativního, jinak oznamovacího seznamu Ministerstva kultury a následně na seznam UNESCO.

Vinaři si velmi váží dosavadní spolupráce s městem Znojmem. Díky této spolupráci rostou v republikovém i světovém povědomí nejen vinaři, ale naše krásné město Znojmo.

„Chráněné označení původu vinice Šobes, jako jediné vinice v České republice, tak i šance, že by mohl Šobes být kulturním dědictvím UNESCO, dává jak regionu Znojmo, tak i celému moravskému a českému vinařství možnost zviditelnit se v Evropě. To by mohlo napomoci většímu povědomí i exportu moravských a českých vín a také by dalo do světa signál, že apelační systém VOC v České republice funguje,“ komentuje ředitel ZNOVÍNU ZNOJMO Pavel Vajčner.

VOC Znojmo je prvním apelačním systémem v České republice.  S iniciativou VOC Znojmo se Česká republika zařadila do okruhu zemí velkých vinařských producentů, kteří s podobnými systémy úspěšně pracují – Francie (AOP/AOC), Itálie (DOP/DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DOP/DO). Vína z těchto zemí jako je např. Chianti, Rioja nebo Chablis představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.

„Označení VOC Znojmo už je díky svým výjimečným vínům uznané jako produkt s „Chráněným označením původu“, což výrazně posílilo naše postavení na trhu s víny, neboť nabízíme zákazníkům víno s jasným a čitelným rukopisem. Označení CHOP to jen potvrzuje a teď je ve hře i UNESCO,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela.

Založení VOC Znojmo, prvního apelačního systému v Česku, se setkalo s obrovským úspěchem a odezvou. Popularita i prodej certifikovaných vín, která odrážejí unikátní terroir a specifické klima na Znojemsku, výrazně stoupá

Apelační systém se týká pouze vín vyrobených ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska, a sice Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného, případně jejich cuvée. Navíc veškerá réva, z níž se víno VOC Znojmo připravuje, musí pocházet výhradně z pečlivě vybraných a vinaři spolku uznaných viničních tratí. Je evidentní v případě Šobesu, že vinaři pečlivě vybírají.

„A protože výsledky vinařů VOC Znojmo ukazují, že apelační nebo-li románský systém nese úspěchy a že je to správná cesta, vracet se ke kořenům, tak VOC Znojmo rozvíjíme dál a stále více se zaměřujeme na vinice. Od roku 2013 se náš apelační systém jako jediný rozrostl o exkluzivní Královskou řadu VOC Znojmo. V první řadě se to týkalo odrůdy Ryzlinku rýnského a nově od roku 2020 i Sauvignonu a Veltlínského zeleného. Vína Královské řady mají velký potenciál ke zrání na lahvi – tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti a tato vína zrají v sudu nebo betonové nádrži po dobu minimálně 12 měsíců,“ doplňuje předseda VOC Znojmo František Koudela.

Zdroj a foto: TZ VOC Znojmo.Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: