DotekyVina.cz
Luxusní víno – na čem závisí jeho cena? | Doteky vína

Luxusní víno – na čem závisí jeho cena?

Drahé víno mnohdy neznamená to stejné jako výborné víno, ačkoliv je to u několika tisícové láhve očekáváno. Výborné víno může být totiž několikanásobně levnější než láhev průměrného vína s tučnou cenovkou. A proč tomu tak je? V následujících řádcích si projdeme faktory, které činí z jedné láhve vína spíše investici než nápoj k vychutnání.

Historická hodnota

Stáří vína má značný vliv na jeho cenu, nicméně nejde pouze o samotné stáří, ale také odkud se víno vzalo. Tím je především myšleno, za jakých okolností je nalezeno a jaký historický kontext víno obklopuje. Samozřejmě, že víno zachráněné z vraku lodi má větší historickou hodnotu než obyčejná láhev naleznutá na zapomenuté poličce. Pokud disponuje láhev dohledatelnou historií, která je dostatečně věrohodná a zajímává, tak cena láhve se taktéž zvyšuje.

Vyrobené množství a dostupnost

Není novinou, že lidé ocení, když vlastní něco speciálního a jedinečného. Láhev vína není nijak výjimečná, pokud se vyrobily desetitisíce identických lahví. S tím jak je množství stejných kousků lahví omezeno, tak narůstá její hodnota, neboť se stává exkluzivní. O to více se stává exkluzivnější, pakliže se objeví na trhu párkrát či dokonce jednou během několika let.

Obsah láhve

Významnou roli hraje také samotný obsah láhve, který dále determinuje cenovku láhve. Jedná-li se o bobule té nejvyšší kvality individuálně tříděné, jistě můžete předpokládat vyšší cenu, než u strojového sběru. Jsou to právě jednotlivé bobule vína, které určují ikonickou chuť každé jedné láhve. Vlastnosti bobulí jsou ovlivňovány mnohými faktory, avšak počasí má zcela zásadní vliv na koncentraci chutí v samotných bobulích.

Další faktory ovlivňující cenu vína

  • region sběru
  • značka a druh vína
  • zrání vína

A co vlastně můžete obdržet po spojení všech těchto vlastností? Podobné vína jako je například Screaming Eagle Cabernet Sauvignon 1992, který stojí neuvěřitelných $500 000 nebo dokonce nejdražší víno na světě Romanne Contii 1945 s ohromnou cenovkou $558 000.

O drahých vínech máme samostatný článek.

Autor: Marie Hal, Foto: Pixybuy.comSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: