DotekyVina.cz
Představení vinařství LAHOFER | Doteky vína

Představení vinařství LAHOFER

Stabilně kvalitní vína, se kterými nešlápnete vedle – i tak by se dalo popsat vinařství Lahofer, které patří mezi jednoho z největších pěstitelů révy vinné v ČR. Sídlí v Dobšicích u Znojma, kde se svými téměř 430 hektary vlastních vinic dokáží vyprodukovat více než 800 000 lahví ročně.

Jak vznikl název Lahofer?

Vinařství nese své jméno po dobšickém řemeslníkovi a řezbáři Janu Lahoferovi. Ten se stal slavným pro své životní dílo – vlastnoručně vyřezávanou knihovnu. Ta byla po zrušení premonstrátského řádu, který sídlil v Louckém klášteře a pro který byla původně určena, díky své unikátnosti a preciznímu provedení převezena do Památníku národního písemnictví v premonstrátském Strahovském klášteře v Praze. Dodnes ji zde jezdí obdivovat umělci z celého světa. Příběh tohoto drobného, avšak dnes velmi uznávaného řemeslníka uchvátil majitele vinařství natolik, že se rozhodli své vinařství pojmenovat po něm. 

Dnes Vinařství Lahofer pokračuje ve své dlouhodobé tradici výroby moravských vín, která je pro znojemskou oblast charakteristická. Vína Lahofer jsou produkována výhradně z domácí produkce s výjimkou speciální řady francouzských vín a prosecca. Nad celým procesem výroby vína mají tedy absolutní kontrolu.

Produkce 

Kombinací klasických postupů a moderních technologií při pěstování, sklízení a zpracování révy vinné dosahuje vinařství Lahofer velmi dobrých výsledků.

Pod vinařství spadá celkově 16 viničních tratí, mezi které patří dokonce i vyhlášená trať Lampelberg, U Hájku, Babičák či Volné pole. 

Z bílých odrůd jsou v tomto vinařství nejvíce zastoupeny odrůdy:

Ryzlink rýnský Veltlínské zelené Tramín červený Sauvignon
Rulandské šedé Rulandské bílé Müller Thurgau Muškát moravský
Pálava Neuburské    

Z modrých odrůd pak můžeme ochutnat Rulandské modré, Frankovku, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Dornfelder.

Rozhovor se zástupcem vinařství

Rozhovor jsme vedli s panem Jaroslavem Chaloupeckým ml. z marketingu vinařství Lahofer.

V čem vynikáte? Proč bychom si měli koupit víno zrovna od vás?

Slovo vynikat je až zbytečně expresivní výraz…Zkrátka vyrábíme víno a snažíme se to dělat dobře. Naší filozofií je vytvářet šťavnatá a odrůdově typická vína s vhodně sladěným poměrem obsahu kyselin a zbytkového cukru. Základem pro jejich výrobu jsou zdravé hrozny výhradně z našich vlastních vinic ze Znojemska.

Důraz klademe na perfektně ošetřený mošt a důslednou celoroční práci ve vinici i ve sklepě. Zaměřujeme se na výrobu především přívlastkových vín, která prodáváme prostřednictvím specializovaných obchodů s vínem, případně je nabízíme přímo do gastro provozů. V supermarketech a obchodních řetězcích nás nenajdete.

Kupte si byť jen jednu lahev od nás, ochutnejte a o kvalitě našich vín si udělejte představu sami. Pokud vám zachutná a budete mít zájem se vrátit a sáhnout po další lahvi, budeme stejně jako vy spokojeni.

Kolik máte dohromady viničních tratí a kolik hektarů obhospodařujete? Využíváte nějaké speciální moderní technologie?

Řadíme se mezi jedny z největších pěstitelů révy vinné v České republice. Viničních tratí máme 16, rozmístěny jsou v katastrech 10 obcí Znojemska, jejich celková rozloha čítá na 430 hektarů.

Révu obhospodařujeme šetrným systémem integrované produkce. Staráme se o ni s láskou a náležitou péčí. Kromě nenahraditelných lidských rukou máme k dispozici mechanizační techniku určenou právě pro práci ve vinohradech.

Jste poměrně velká firma, kolik máte zaměstnanců?

Celá skupina Lahofer, pod kterou kromě vinařství Lahofer spadají také vinařství Hanzel a Waldberg, bazální společnost Vinice Lahofer, útulný Hotel Lahofer v centru Znojma, e-shop, nabízející vína těch nejšikovnějších vinařů regionu a v neposlední řadě Enotéka znojemských vín prezentující charakteristická vína z naší vinařské podoblasti, zaměstnává na 120 osob.

Jaké odrůdy nejčastěji pěstujete a která vína se nejvíce prodávají?

Odrůdová skladba v našich vinicích je velmi pestrá, napočítali bychom v nich více než 20 druhů révy vinné. Svou rozlohou patří mezi ty nejvíce zastoupené Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Sauvignon a burgundské odrůdy.

A tomu odpovídají i prodeje – jednoznačně vedou vína typická pro náš region zařazená do apelačního systému VOC Znojmo, tedy veltlín, rýňák a sauvignon, doplněné o Rulandské šedé, které je jedním z našich největších prodejních artiklů. Nabízíme ho ve variantě suché, polosuché a také polosladké. Zájem je samozřejmě i o ostatní odrůdy, Rulandské bílé, Ryzlink vlašský, Tramín červený, Pálavu či Muškát moravský.

A dobře se prodávají i bubliny – můžete si vybrat mezi perlivým frizzante, které od letošního jara máme nově k dispozici i v praktických plechovkách o objemu 0,25 l, proseccem, které pro nás vyrábí partnerské vinařství v Itálii a naším ročníkovým sektem vyrobeným z odrůdy Neuburské klasickou metodou druhotného kvašení v lahvi.

Jakou odrůdu a z jaké vaší vinice by měli naši čtenáři okusit?

Především tu, které sami dávají přednost. Případně pak nemít obavu poznávat i ty další. Rozdíly mezi jednotlivými viničními tratěmi či napříč odrůdami jsou v tomto kontextu nepodstatné. Ručíme za každou lahev.

Nabízíte nějaká speciální vína?

V nabídce máme 6 odrůdových řad, mezi nimiž je jedna s názvem Wave. V ní najdete zejména vína vyrobená pro nás dosud nevyzkoušenými metodami, jež souvisí s novými technologickými možnostmi, které se nám po sklizni v roce 2020 v souvislosti s přestěhováním se do nové budovy našeho vinařství naskytly.

Za pro nás speciální vína považujeme ta, která byla školena v dřevěných sudech (akát, dub, kaštan) nebo např. v betonových tancích. Máme i čtyři kvevri nádoby, dovezené přímo z Gruzie, ve kterých děláme víno starodávnou kachetinskou metodou, jež spočívá v procesu kvašení vinného moštu a následného nazrávání vína na slupkách a třapinách.

Do řady Wave jsou tak svým způsobem zařazena nevšední a jedinečná vína, vyrobená v počtu několika stovek kusů lahví od jednotlivých šarží.

Jak si u vás můžou zákazníci zarezervovat termíny? Můžou zákazníci přijít „na slepo“?

Běžní zákazníci, tedy jednotlivci a menší skupiny, se mohou zastavit, jak říkáte „naslepo“, kdykoliv během obvyklé otevírací doby. Ta je každý den v týdnu od 9 hodin. Návštěvníci mají možnost vybrat si na místě z více jak 20 vzorků vín po skleničce, po celých lahvích pak mohou degustovat z celého sortimentu. A nebo jen posedět nad šálkem kávy či nakoupit vína s sebou.

Něco drobného k zakousnutí v nabídce také najdou, jen nepočítejte s tím, že byste k nám zašli na oběd či večeři, standardní restaurační provoz zde nenabízíme. Jinou sortou jsou potom firemní zákazníci a stejně tak dopředu objednané uzavřené privátní skupiny s požadavkem uspořádat u nás rodinná, přátelská a jiná setkání.

Vlastníte i hotel LAHOFER ve Znojmě. Nabízíte v rámci ubytování i degustace, případně nějaké programy?

Hotel Lahofer slouží především jako ubytovací zařízení. Zmíněné degustace a další programy, prostory pro případná firemní jednání apod. mohou předem objednat a využít jen hoteloví hosté. Veřejně přístupné akce jsme přesunuli k nám do nového sídla vinařství.

Kde všude můžeme zakoupit vaše vína?

Pokud jste ve Znojmě, tak přímo u nás ve vinařství v Dobšicích, což ze Znojma není daleko, v recepci hotelu Lahofer v centru města, případně on-line na našem e-shopu, kde kromě našich vín nabízíme i vína ostatních znojemských vinařů, jak už bylo řečeno.

Obecně pak ve specializovaných obchodech vínem a nápoji, ve vinotékách, soukromých prodejnách, setkat se s nimi můžete i v barech a restauracích. V supermarketech a obchodních řetězcích naše vína nenabízíme. Mimo znojemští zájemci o nákup v kamenné prodejně se mohou podívat na naše webové stránky, otevřít záložku Místa prodeje a v ní dle polohy svého bydliště vyhledat nejbližší provozovnu, která má vína od nás v nabídce.  

Kterým vínem se nejvíce pyšníte? Máte nějaké oblíbence?

Jsme hrdí na všechna naše vína. Je velmi těžké vybrat jen jedno a označit ho za to jediné nejcennější, z mého pohledu to snad ani není možné. Navíc každý z nás má jiné chutě a preference mezi odrůdami, výší zbytkového cukru apod.

Nezávislý nebo neznalý pozorovatel zvenčí by za ta nejlepší vína mohl bezpochyby považovat ta, která získají významná ocenění odborných komisí na velkých mezinárodních a domácích přehlídkách či soutěžích vín. Bereme je jako uznání výsledku našeho úsilí, které do naší práce vkládáme. Nejvíce pyšní jsme na takové víno, pro které se zákazník vrátí. Mám-li však mluvit za sebe, pak mezi mé nejoblíbenější odrůdy patří veltlíny, rýňáky, vlašáky a bílé rulandy.

Nabízíte i možnosti konání společenských akcí a firemních večírků. Jak takové akce probíhají? Na co se mohou návštěvníci na takové akci těšit?

Hosté se chtějí především bavit, vydechnout si, užít si společná setkání. Parametry takovýchto akcí tak mají téměř neměnné a jednoduché vzorce – zájem je především o dostatek vína, případně o řízenou degustaci, základem je dobré jídlo a třeba i cimbálová muzika.

Umíme samozřejmě vyhovět i nárokům na audiovizuální techniku v souvislosti s požadavky na konání prezentací, dokážeme využít venkovní prostor amfiteátru k zajištění velkoplošných projekcí nebo pro stavbu podií potřebných k různým přehlídkám či koncertním, divadelním a jiným vystoupením. Všechny akce tohoto druhu řešíme a připravujeme individuálně dle konkrétní poptávky a přání zákazníka.

Jak jste zvládli krizi korona viru?

Zvládli. I když musíme přiznat, že propad čísel na začátku vypuknutí pandemie v březnu 2020 nás zprvu vyděsil, nevěděli jsme, co přijde, jak se bude situace dále vyvíjet, jak se na ni připravit a jaký bude mít dopad.

Nakonec jsme se udrželi díky profilu zákazníků, kterými jsou u nás z 95 % vinotéky a obchody s vínem, kterých se oproti gastro segmentu nedotkla omezení provozu a mohly fungovat i během uzavírek. Rapidně narostly i prodeje přes náš e-shop. V konečném srovnání s předešlým rokem 2019 jsme sice zaznamenali ztrátu, ta však byla vzhledem k tomu, co nás všechny potkalo a jak jsme z této krize v porovnání s jinými subjekty nakonec vyšli, vlastně akceptovatelná.

Chtěli byste něco vzkázat vašim věrným i potencionálním zákazníkům?

Dejte na svou intuici, při výběru vína se řiďte přirozeným úsudkem chutná/nechutná. Zůstávejte u kvalitního vína s jasným původem suroviny, z které bylo vyrobeno.

Hledejte ho nejlépe přímo u konkrétního vinaře. Oceníte nejen investici vloženou do takto vybraných lahví v podobě uspokojení z jejich konzumace, ale užijete si i cesty za vínem, za kterými mnohdy naleznete zajímavé příběhy a objevíte kouzlo jedinečných míst, kde taková vína vznikají.

Je zde ještě něco, co byste chtěli zmínit?

Nezapomínejte, že víno je zejména nápojem společenským, který má lidi sbližovat, spojovat a dělat jim radost. Víno má ducha, je hravé a rozmanité. S vínem není nuda, je to celoživotní láska.

Víno je třeba neustále ochutnávat a povídat si o něm. Respektujte chutě toho druhého, stejně tak si stůjte i za těmi svými. Vzájemně si naslouchejte a obohacujte se o nové poznání a zážitky z nich. A pijte s noblesou!

Autor: Marie Glaclíková, Foto: LahoferSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: