DotekyVina.cz
Rozhovor s vinařstvím Mayer | Doteky vína

Rozhovor s vinařstvím Mayer

Vinařství Mayer je malé rodinné vinařství nacházející se na území Mikulovska. Svá první vína začali vyrábět už v roce 1972 a od té doby udělali obrovský pokrok. Soustředí se zejména na výrobu bílých vín, najít u nich je však možné i vína červená nebo růžová.

Odrůdy

Pěstují celkem 14 odrůd, ze kterých si vybere opravdu každý. Celkově přibližně 70 % všech odrůd zastávají odrůdy bílé, které jsou ve vinařství Mayer také nejoblíbenější. Z těchto 70 % spadá cca 25 % na výrobu odrůd PIWI (více informací o PIWI v rozhovoru).

Pěstování modrých odrůd zastává ve vinařství Mayer okolo 30 % veškeré výroby. Lze tedy říci, že si je opravdu z čeho vybírat. A jaké odrůdy pěstují?

Bílé PIWI Modré
Chardonnay Hibernal Alibernet
Muškát moravský Donau Riesling Blauburger
Neuburské Savilon Merlot
Ryzlink rýnský Solaris Svatovavřinecké
Veltínské zelené Souvignier Gris Zweigeltrebe
Rulandské šedé    

Rozhovor s majitelem vinařství

Rozhovor jsme vedli se samotným majitelem vinařství – Pavlem Mayerem. Jak popisuje své vinařství a co zákazníkům nabízí?

Co vás na vaší práci nejvíce baví a naopak, co vnímáte jako negativa?

Nejvíce se mi líbí, že práce není jednotvárná. Další obrovskou výhodou je, že mám možnost se pohybovat v přírodě a být s ní v kontaktu. 

Vše má vždy ale svá negativa a ta patří i k této práci. Největším problémem pro mě momentálně je, že práce vinaře je poměrně hodně fyzicky náročná a v mém věku začíná být trochu namáhavá.

Jaké odrůdy pěstujete a na kterých vinicích?

Ve vinařství Mayer pěstujeme zejména bílé odrůdy. Nezanevřeme však ani na ty modré. Z modrých vyrábíme rovněž také růžová vína.

Přibližně 30% z plochy u nás tvoří tzv. PIWI odrůdy, což jsou vysoce kvalitní hrozny speciálně vyšlechtěné tak, aby byly schopny být co nejvíce rezistentní vůči houbovitým a plísňovitým onemocněním. Mezi tyto PIWI odrůdy patří například Souvignier gris, Solaris, Donaurielsing, Savilon a další…

Všechny odrůdy pěstujeme v hlavní vinici na viniční trati Pod Turoldem, dále na trati Pod Růžovým Vrchem a Pod Kopečkem.

Jak jste se poprali s nemocí Covid-19? Ovlivnil Covid nějak chod vašeho vinařství?

Ano ovlivnil – a silně.  Náš provoz i prodej je závislý na aktivní turistice, která bohužel z důvodu různých omezení a opatření nemohla vůbec proběhnout. To byl také hlavní důvod, proč jsme na našich stránkách založili nový E-shop, který nás udržuje v kontaktu se stálými, ale i novými zákazníky.  abychom byli s našimi zákazníky v kontaktu.

Kdybyste si musel vybrat 1 odrůdu z vašich vinic, kterou byste si vybral?

To nelze tak jednoduše říci. Z bílých odrůd jsem si oblíbil vlajkovou odrůdu Mikulova, kterou je Veltlínské zelené. Z červených odrůd se zase mi nejvíce líbí původem rakouská odrůda Blauburger. Z PIWI odrůd u mě zvítězila odrůda Souvignier gris.

Na která vína jste nejvíce pyšní? Získali jste i nějaká ocenění?

No na tuto otázku je opravdu těžké odpovědět. To je jako vybírat si mezi dětmi to nejoblíbenější. Prostě to nejde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jste spíše rodinný podnik nebo větší firma? V čem vnímáte výhody/nevýhody takového podniku?

Rozhodně se řadíme mezi malý rodinný podnik. Obrovskou a nespornou výhodou je kontrola – zkrátka si poroučíme a velíme sami. Naopak nevýhodou takového vinařství je, že  v nejvyšší pracovní sezóně jsme opravdu hodně vytíženi a práci zvládáme jen díky pomoci příbuzných a známých.

Kdybyste měla v 1 větě popsat vaše vinařství, jak by zněla?

Malé vinařství s krásnými víny, která chutnají.

Kde všude je možné ochutnat/zakoupit vaše vína?

Vína si můžete zakoupit na našem E-shopu nebo různých vinotékách napříč celou republikou.

Budou se v následujících týdnech konat nějaké akce, kterých bychom se mohli účastnit a ochutnat tak vaše vína?

Začátkem července se bude konat akce Otevřené sklepy v Mikulově. Dále děláme v průběhu roku různé ochutnávky u nás ve sklípku speciálně pro turisty po jejich předchozí objednávce.

Autor: Marie Graclíková, Foto: Vinašství MayerSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: