DotekyVina.cz
Rozhovor s vinařstvím Mikrosvín | Doteky vína

Rozhovor s vinařstvím Mikrosvín

Vinařství Mikrosvín je velice oblíbeným a známým vinařstvím z Dolních Dunajovic na Mikulovsku. Nabízí širokou škálu nejrůznějších vín a různé služby, jako jsou například degustace nebo pořádání svateb. Produkují a sbírají vína výhradně z vlastní produkce, čímž zajišťují jejich kvalitu.

Výroba vína

Vinařství Mikrosvín se snaží navazovat na dlouholetou tradici pěstování a výroby domácích vín, která se na vinicích tohoto vinařství pěstovala po dlouhá desetiletí.

Mikrosvín a jeho zaměstnanci se snaží dbát jak na kvalitu, tak na šetrné zpracování svých hroznů. Řeč je o ekologickém pěstování s co nejmenším zásahem do životního prostředí. Jsou proto součástí integrované produkce, která vinařství zavazuje k omezenému používání pesticidů a aplikování dalších environmentálně nezávadných způsobů pěstování.

Jejich sklepy, ve kterých víno zraje a dostává své speciální vlastnosti, pochází z 19. století a jsou zděné klasickou červenou cihlou. Tyto sklepy pojmou dohromady až 500 000 litrů vína – výroba Mikrosvínu je však poloviční, což je důvod, proč mají k dispozici do budoucna ještě mnoho ideálního  prostoru vhodného k dlouhodobé archivaci.

Soustředí se zejména na výrobu vín odrůdy Ryzlink vlašský, ale v jejich široké nabídce je možné najít vína všech druhů.

Rozhovor

Rozhovor jsme vedli s panem Davidem Chrápkem, obchodním ředitelem vinařství Mikrosvín.

Můžete nám představit vaše vinice a odrůdy, které na nich pěstujete?

Naše vinice se vyskytují jednak na Pálavě, ale i v okolí Dolních Dunajovic, Březí, Dobrého Pole a Mikulova.

  • V obci Perná jsou stěžejní viniční tratě Železná, Purmice, Goldhamer, ale samozřejmě i Kotelná či Levá Klentnická.
  • V obci Březí je to Ořechová Hora a Liščí vrch.
  • V Dobrém Poli – Daniel a Rosentické.
  • V Mikulově – Za cihelnou.
  • A v neposlední řadě v Dolních Dunajovicích – trať Zimní vrch.

Jedná se o jedny z nejzajímavějších a nejlukrativnějších ploch z Mikulovska – a vlastně i z celé ČR. Tyto oblasti jsou skvělé nejen pro své složení půdy, ale také klimatem.

Je známo, že naše stěžejní odrůda je Ryzlink Vlašský, který pěstujeme až na 7 viničních tratích.  

Zaměřujeme se však také na Ryzlink Rýnský, Chardonnay, Rulandské bílé, Veltlínské zelené,  Rulandské modré a další.

Co znamenají a v čem jsou speciální vaše „Grand Cru“ tratě?

V České republice není platný apelační systém, který by oficiálně dělil tratě na Grand Cru od jiných, nicméně je možné prokázat, že některé tratě této úrovně dosahují.

Jak jsem již naznačil, jedná se hlavně o unikátní složení půdy na Pálavě – půda má vysokou koncentraci aktivního vápna, svahy jsou orientovány na jih, pěstujeme ve vyšších nadmořských výškách (Perná – Železná) a hlavně je potřeba odborné a poctivé práce jak na vinicích, tak ve výrobě. To všechno dává možnost vzniku nezaměnitelných vín ve špičkové kvalitě.

S tím souvisí i naše TOP viniční tratě Železná, Goldhamer a Purmice, které za tyto Grand Cru tratě považujeme.

Tratě Dobrého Pole a Dolních Dunajovic se liší svým půdním složením. Nicméně takovým spojovacím článkem mezi Pálavou a těmito vinicemi je vysoký obsah aktivního vápna, který nám skvěle pomáhá ke správnému růstu révy.

Získali jste velkou řadu různých ocenění. Na jaké z nich jste nejvíce pyšní?

Těch ocenění za poslední dobu je sice opravdu hodně, ale neděláme víno kvůli nim. Každá cena nás ale samozřejmě nesmírně těší a jsme rádi, že je to určité vodítko kvality pro zákazníky.

V ČR existuje jedna nejprestižnějších soutěží, která hodnotí kvalitu vín – a tou je proslulá soutěž „VINAŘ ROKU“.

Zde jsme se pokaždé dostali do finálové 8, z čehož se nám dokonce 2x podařilo tuto soutěž vyhrát. Stejný úspěch slavila i naše sesterská společnost Zámecké vinařství Bzenec. Toho si opravdu velmi vážíme.

Nesmírně nás také těší ocenění ve světě – například v Madridu ocenění Bacchus, nebo když naše víno získalo 95 bodů v soutěži Decanter.

Které víno z vašich vinic byste doporučili svým zákazníkům a které máte osobně nejraději?

Těžká volba, ale jelikož jsme specialisty na odrůdu Ryzlink Vlašský, tak určitě bych šel tímto směrem. Za mě tedy Ryzlink Vlašský z viniční tratě Železná. Rozhodně však doporučuji ochutnat všechny, které vyrábíme. Domnívám se, že to stojí opravdu za to.

Ekologie a ochrana životního prostředí je v dnešní době velké téma. Jak k ekologickému zemědělství  přistupuje vaše vinařství?

Obecně ekologizace není jen velké téma z pohledu modernosti, ale i z pohledu dnes již různých povinností, které nějakým způsobem ovlivňují samotné pěstování révy vinné. Naše společnost je zařazena do integrované produkce, které nás zavazuje k omezenému používání pesticidů, k trvalému zatravnění bohatou různorodou směsí, používání zeleného hnojení a řadu dalších opatření.

Jedna z našich sesterských společností má bio produkci, tzn. ekologizace je něco, co je a bude v pěstování révy vinné velké téma, ke kterému se snažíme přistupovat velmi zodpovědně.

Budou se v nejbližší době konat nějaké akce, na kterých bude možné ochutnat vaše vína? Na co se můžeme těšit?

Rozhodně si napište do kalendáře Otevřené sklepy v Dolních Dunajovicích, které budou probíhat 14.-15.5. 2022. Tato akce rozhodně stojí za to!

Dále děláme degustace po vinotékách a klientech našeho vinařství. Každoročně také pořádáme představení vín pro naše zákazníky pod názvem TOUR Ostrava –  Brno – Praha. Tuto akci jsme vždy konali na podzim, ale Covid nám to zhatil, tak snad to letos klapne.

Preferujete spíše klasický ruční sběr, nebo dáváte při sklizni přednost moderním strojům?

Využíváme obě varianty. Zajímavostí je, že ne vždy platí přímá úměra toho, že pokud sbíráte ručně, víno musí být lepší. Faktem však je, že se snažíme pro naše vína sbírat maximum hroznů ručně.

Jaké služby nabízíte? Je možné u vás ve vinařství pořádat nějaké akce?

Sklep v Dolních Dunajovicích máme otevřený od června do září. Děláme také degustace, privátní degustace a letos dokonce i svatby – to vše po domluvě rádi zajistíme.

Všichni za sebou máme těžké období pandemie Covid-19. Jak se vaše vinařství s tímto náročným obdobím vypořádalo?

Myslím, že těžké to bylo pro všechny. Proto bych tady chtěl poděkovat našim zákazníkům, kteří i v této době zůstali věrní našim vínům a kupovali si je domů. Jen díky nim jsme to všechno zvládli!

Kde všude si můžeme vaše vína zakoupit?

Snad ve všech kvalitních vinotékách, e-shopech a také v Makru.

Je zde něco, co byste chtěli vzkázat vašim stálým, ale i potencionálním zákazníkům?

Opravdové díky patří našim zákazníkům, kteří jsou nám věrní a naše vína se jim líbí.

Chci říct, že jsme nepolevili a právě v dubnu pouštíme na trh řadu Flower Line z parádního ročníku 2021 a tradiční řadu – Traditional Line s plnými víny z ročníku 2020.

Budeme se těšit na všechny v tomto opět nelehkém roce, který pevně doufám, všichni zvládneme.

Autor: Marie Graclíková, Foto: MikrosvínSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: