Pokud chcete ochutnat něco vskutku výjimečného, neměli byste si rozhodně slámové víno nechat ujít. Je to skutečně vrchol gastronomie. Slámové víno se servíruje v těch nejlepších českých restauracích a mnoha hvězdičkových hotelích, jako skutečná luxusní delikatesa.
Jak se vyrábí slámové víno
Slámové víno řadíme k vínům s přívlastkem, jehož výroba je velice náročná a zdlouhavá. Na výrobu tohoto vína se užívá velmi vyzrálé hroznové víno, které se sklízí ručně až na přelomu října a listopadu. Takto sklizené hrozny se pak dopraví do sušárny, kde se rozprostřou do přepravek vystlaných slámou anebo na slámové rohože. Některá vinařství hrozny zavěšuje do prostoru (je jich v poslední době, čím dál více, protože se tak snižuje riziko napadení plísní). Takto uskladněné hrozny se vinaři nechávají zrát v suché a dobře větrané místnosti tak, aby se z hroznů mohla postupně odpařovat voda. Víno se nechává zrát minimálně 3 měsíce, do té doby než získá tu správnou cukernatost. Během těchto měsíců se obsah cukru navýší obvykle až o jednu pětinu hmotnosti. Pro výrobu slámového vína je zapotřebí, aby bylo minimum cukernatosti 27 stupňů. Až tomu tak je, seschlé hrozny se vezmou a lisují se celé, nijak nepomleté. Lisování je velice náročné a výlisnost je oproti normálním vínům až 4x nižší. To však není konec ceremoniálu, jelikož slámové víno se může poprvé stáčet až po dvou letech ležení ve sklepě. Vinař při cestě za slámovým vínem bojuje s riziky, jako hniloba, ptáci, zvěř a zloději. Víno obsahuje cca 10 % alkoholu. Velmi často se toto víno archivuje, čímž roste jeho hodnota. Víno se vyrábí z odrůd Chardonnay, Sauvignon, Ryzlink rýnský nebo Veltlínské zelené.
Historie slámového vína
Umět vyrobit slámové víno chce kumšt a také velký risk. Nejde však o žádnou novou technologii, ani český patent. První povědomí o slámovém víně jsou totiž staré přibližně 2800 let. Zcela přirozeným způsobem takto víno připravují na Kypru. Hrozny sklizené na sopečných vinicích byly sušeny na slunci a z nich se pak vyrábělo víno, které dnes známe jako Commandaria. V České republice se s novodobou výrobou slámového vína začalo po roce 1999. Dříve toto víno vyráběl málokdo, dnes jej na Jižní Moravě vyrábí již celá řada vinic.
Chuť slámového vína
Slámové víno má plnou, bohatou a mocnou chuť, která je elegantní, sametová, plná květinového buketu s kapkou medu a kandovaného ovoce (hrušek, jablek, kdoule, broskve, ananasu i mandarinky). V dochuti cítíte jemnou medovou sladkost spojenou s rafinovanou kyselinkou.
Servírování slámového vína
Slámové víno se podává často jako digestiv v rámci výjimečných okamžiků, jakými jsou svatba, oslava narozenin anebo také v luxusních hotelích a restauracích ke zcela jedinečnému menu, jež má být hotovým gastronomickým zážitkem. Jeho zcela specifická chuť harmonizuje především se sladkými pokrmy, dezerty a moučníky. Velmi dobře si rozumí s kachními játry. Slámové víno se prodává v malých dvoudecových nebo v 3,5 decilitrových lahvičkách se štíhlým dlouhým hrdlem. Nedivte se, že se jedná pouze tak malé lahvičky, díky jejich koncentrované sladké chuti se ani větší množství vypít nedá.
Cena slámového vína se pohybuje od 200 korun za dvoudecovou lahvičku. Cena toho nejlepšího slámového vína se však může vyšplhat až na několik tisíc korun.
Právní úprava
Od roku 2000 stanovuje podmínky výroby §19 novelizovaného zákona 321/2004 Sb.
Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.com