DotekyVina.cz
Už jste slyšeli o vinařství Zapletal? | Doteky vína

Už jste slyšeli o vinařství Zapletal?

Vinařství Zapletal je rodinné vinařství z Velkých Bílovic na Moravě. Bylo založeno roku 1994 a od té doby získalo celou řadu různých ocenění. Momentálně obhospodařují více než 20 hektarů na celkem 4 viničních tratích, na kterých pečují celkem o 16 bílých a 9 modrých odrůd.

Historie

Vinařství Zapletal vzniklo oficiálně v roce 1994, ale jeho historie sahá až k počátkům 19. století. Zakladatel tohoto vinařství – Václav Zapletal – navázal na vinařské zkušenosti svých předků a poctivou  a tvrdou prací vybudoval moderní vinařství, které známe dnes.  V roce 2005 se k vedení přidal i syn Jan, který v jeho práci pokračuje.

Tradiční postupy a kvalita

Vína z vinařství Zapletal pochází pouze z vlastní produkce a díky moderním výrobním procesům z hroznů dokáže rodina dostat to nejlepší. Dodržují však i tradiční výrobní postupy vína, jako je  kvašení rmutu v kádích nebo ležení vína v dřevěných sudech.

Jejich viniční tratě (Nová Hora, Zadní Hora, Dlouhá Hora, Široká Hora) spadají do Velkopavlovické vinařské podoblasti, která je klimaticky nejteplejší částí České republiky.

Díky černozemi, spraší, vápenitým jílům, pískovcům a slepencům jsou vypěstované hrozny vhodné pro výrobu těch nejkvalitnějších vín, a to platí dvojnásob pro odrůdy modré. V kombinaci s technologickými postupy vinařství Zapletal se jedná o vína české vinařské špičky.

Široká nabídka nejrůznějších vín

Vinařství Zapletal má i vlastní internetový E-shop, na kterém si můžete vybírat z mnoha druhů a odrůd vín. V nabídce mají vína tichá, perlivá Frizzante nebo i vína zrající v dubovém sudu

Na E-shopu najdete také vína rozdělená dle:

  • odrůdy – (Mezi nejoblíbenější patří Hibernal, Müller Thurgau, Rulandské bílé, Tramín červený, Pálava nebo Irsai Oliver. U modrých odrůd vítězí určitě Neronet, Dornfelder nebo Zweigeltrebe.
  • barvy – (bíláčervená a růžová-rosé vína), 
  • obsahu cukru – (suchá vínapolosuchá vína nebo polosladká vína)
  • jakosti – (zemská vínajakostní vínapozdní sběr nebo výběr z hroznů).

Podpoříte tím poctivé rodinné vinařství a získáte vína zaručené kvality.

Rozhovor s vinařstvím Zapletal

Co vás na práci ve vinařství fascinuje? Co vás baví nejvíce?

Práce ve vinařství přináší neustále nové a nové výzvy.  Je to různorodá práce, ve které dva dny nejsou stejné. Jeden den jste ve vinohradě, další den ve sklepě. Zároveň je pro nás posláním udržet krásu a rozmanitost krajiny s vinohrady pro naše budoucí generace.

V čem vynikáte? Proč bych si měla koupit víno zrovna od vás?

V naší široké nabídce najdete vína lahvová (bílá, červená a růžová), frizzante, speciální edice červených vín zrajících v dubových sudech nebo svěží letní vína.

Většina vín je kladně hodnocena na místních nebo mezinárodních soutěžích.

Veškerá produkce vín pochází přímo z Velkých Bílovic. Vinařství je zařazeno do systému integrované produkce, které omezuje používání chemických látek při pěstování révy vinné. Při zpracování hroznů používáme nejmodernější technologie.

Pro naše vinařství je závazkem a hlavním posláním spokojenost zákazníků s námi a našimi víny.

Říkali  jste, že se jedná o rodinné vinařství. Jak máte rozdělenou práci?

Vinařství založil Václav Zapletal, který je zároveň majitel a jednatel. Spolu se synem Janem se starají o práce ve vinohradech a o výrobu vína. Manželka Ludmila s dcerou Lenkou mají na starosti ubytování, degustace, příjem objednávek a jejich distribuci.

Máte i nějaké zaměstnance, nebo se jedná čistě o rodinný byznys?

V současné době máme dva zaměstnance, kteří nám pomáhají jak ve vinohradech, tak ve sklepě.

Jaké odrůdy nejčastěji pěstujete? Které vaše víno vám nejvíce chutná?

Máme vysazeno 16 bílých odrůd a 9 modrých odrůd. Nejvíce pěstované, jako u všech moravských vinařů, jsou odrůdy Veltlínské zelené, Chardonnay, Müller Thurgau, Rulandské šedé a Tramín červený.

Z červených vín je to jistě velice oblíbený Dornfelder. Nedá se říct, že by mi chutnala vyloženě jedna odrůda, preferuji spíše výběr vína dle společnosti, místa nebo celkového rozpoložení a nálady.

Jakou odrůdu z vaší vinice by měli naši čtenáři okusit?

Je těžké vybrat pouze jedno víno. Nicméně každý zákazník by měl určitě ochutnat skvělý Müller Thurgau, který letos získal 3x zlatou medaili na soutěžích Valtické vinné trhy, Grand prix vinex a Vinum Juvenale.

Dále to jsou Hibernal, Kerner, Rulandské bílé nebo třeba Dornfelder. Nabídka vín je u nás velmi široká, takže u nás si zákazník má opravdu z čeho vybírat.

Jaké je vaše oblíbené víno? Máte nějakého favorita?

Nemám vyloženě oblíbené víno. Mezi naše nejlépe bílé hodnocené odrůdy na mezinárodních i lokálních výstavách patří tradičně:

Z bílých odrůd jistě Hibernal, Müller Thurgau, Rulandské bílé, Tramín červený, Pálava nebo Irsai Oliver.

U modrých odrůd tomu je určitě Neronet, Dornfelder nebo Zweigeltrebe.

Nabízíte turistům a zákazníkům i degustace, posezení ve vinném sklípku nebo ubytování?

Ubytování nabízíme s možností v apartmánu pro 10 osob přímo nad sklepem nebo v přilehlém penzionu s kapacitou 17 osob. Ubytování můžou využít nejenom návštěvníci degustačních večerů, ale také milovníci cykloturistiky a podobných akcí.

Samozřejmostí je možnost řízené degustace sortimentu vín s kapacitou 30 osob s možností občerstvení a dalším servisem.

Jak si u vás můžou zákazníci zarezervovat termíny? Můžou zákazníci přijít „na slepo“?

Rezervovat termíny lze telefonicky po domluvě, ale nejlepší cestou je vyplnit nejdříve poptávkový email, kde uvedete vaše požadavky a základní informace o počtu lidí, termínu a výběru degustačního menu z naší nabídky.

Ubytování na slepo nedoporučujeme. Degustace na slepo jsou možné v letních měsících o víkendech v pátek a sobotu, kdy máme v odpoledních a večerních hodinách otevřen degustační sklep.

Doporučujeme udělat si rezervaci telefonicky.

Jak jste zvládli krizi korona viru?

Pandemie covid-19 ovlivnila práci a život všech lidí napříč společností. Samozřejmě se dotkla i našeho oboru. Vlivem opatření byly vynulovány příjmy z turismu, ať už se týkají ubytování, zrušeny byly také vinařské akce, ochutnávky a další věci.

Prakticky došlo ke zrušení prezentace a prodeje vína touto cestou. Museli jsme tedy investovat část prostředků do aktualizace našeho webu a e-shopu, zvýšit investice do reklamy a propagace vinařství na internetu a také samozřejmě pozastavit některé plánované investice.

Touto cestou bychom chtěli poděkovat našim kmenových zákazníkům za jejich podporu formou realizovaných objednávek.

Budou se konat nějaké akce, kde vás budeme moci zastihnout a ochutnat vaše domácí vína?

Rádi bychom Vás pozvali přímo do Velkých Bílovic na akce „Za vinařem do Velkých Bílovic“ nebo na „Slípka tour Velké Bílovice 2021“ jejichž je naše vinařství tradičně součástí.

Naše vinařství najdete pod číslem „22“. Více informací o akcích najdete na našem blogu.

Chtěli byste něco vzkázat vašim věrným i potencionálním zákazníkům?

Chtěli bychom všem našim zákazníkům poděkovat za jejich důvěru a podporu a vaše čtenáře pozvat přímo k nám do vinařství na ochutnávku našich vín nebo na náš e-shop, kde si mohou vína objednat a ochutnat z pohodlí domova.

Přejeme všem krásné prožití léta.  Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: