DotekyVina.cz
Vinařství Baláž | Doteky vína

Vinařství Baláž

Originální, tradiční a špičková vína – tak by se dala popsat vína vinařství Baláž. Jedná se o rodinné vinařství z Mikulovska, které si díky dlouholetým zkušenostem a lásce k vínu získalo skvělou pověst. Ročně vyrobí přes 50 tisíc lahví a starají se celkově o 12 hektarů vinic.

Jaký příběh stojí za vznikem vinařství Baláž?

Vinařství Baláž je rodinné vinařství, které si zakládá na kvalitě, tradicích a zkušenostech. Sídlí ve vinařské oblasti Dolních Dunajovic, kde se také nachází velká většina všech vinic.  

Dědeček dnešních bratří Balážů založil své vinařství už ve 40. letech 20. století, kdy začal vyrábět svá první vína.

Bohužel však během poválečného období byl nucen své skromné podnikání ukončit – začal produkovat vína pouze pro vlastní spotřebu. Tato malovýroba trvala až do roku 1989.

Právě roku 1989 se opět potomci rozhodli vytvořit fungující a prosperující vinařství. Samotná obnova vinařství začala prakticky ihned. Balážovi začali nakupovat nové a moderní technologie, díky kterým se vyšvihli na novou úroveň.

Oficiální Vinařství Baláž bylo založeno roku 1995. Nejdříve vyráběli vína ve sklepě svého otce, později už v přízemní hale, kterou se později rozhodli rekonstruovat a vytvořit tak zázemí pro své vinařství.

Původně vyráběli vína pouze z vykoupených hroznů od místních dunajovských pěstitelů – to se však rozhodli změnit. Postupně přestali hrozny vykupovat a  začali zakládat vlastní vinice.

Přečtěte si něco více na stránkách: www.vinarstvibalaz.cz

Tradice a kvalita

Vinařství Baláž se pyšní svými téměř staletými zkušenostmi. S pílí navazují na znalosti svých předků, díky kterým se neustále zlepšují a kterým dnes částečně vděčí za úspěšné rodinné vinařství  Baláž.

Bratři Balážovi:

  • Jiří Baláž – má na starosti vinice, lahvování a výrobu lahvového vína.
  • Jan Baláž – stará se o výrobu stáčených vín.
  • Ludvík Baláž – věnuje se expedici a dopravě vín.

Bratři Balážovi mají k výrobě vína už od malička velice blízko. Ještě jako malí kluci sbírali hrozny z vinic a asistovali u výroby vín. O vinohradnictví se dozvěděli od své matky a o technologických procesech zase od svého otce.

Velkou roli však hrají i ostatní členové rodiny, kteří se starají o správný chod vinic, vinařství či v neposlední řade i apartmánů.

Široká nabídka (zejména) bílých vín

Ve vinařství Baláž na jiná, než bílá vína narazíte těžko. Věnují se totiž primárně výrobě a pěstování bílých odrůd, kterým se v oblasti Dunajovských kopců vede úplně nejlépe.

To, že se soustředí primárně na bílé odrůdy, majitelé vinařství vnímají spíše jako pozitivum.

Díky jedinečným předpokladům dané oblasti k pěstování právě bílých odrůd se vinařství může plně soustředit na jiné činnosti, jako je kvalitní sklizeň, výrobaa správné technologické postupy.

Zároveň tak získávají možnost vyselektovat jednotlivé vinice, které poskytují speciální vína se zvláštním charakterem.

Taková vína si můžete zakoupit například i u našeho obchodního partnera – umenivina.cz

Ochutnejte naše vína i vy, odkaz na e-shop: www.umenivina.cz/cs/vinarstvi-balaz,

kde si určitě vyberete.

Mezi vlajková vína vinařství Baláž patří například:

  • Rulandské bílé,
  • Veltlínské zelené,
  • Ryzlink rýnský,
  • Ryzlink vlašský,
  • A v neposlední řadě také Pálava.

Rozhovor

Rozhovor s námi vedl pan Jiří Baláž – spolumajitel a jeden z bratrů vinařství Baláž.

Kdybyste měl v jedné větě popsat vinařství Baláž, jak by zněla?

Malé rodinné vinařství z Dolních Dunajovic.

Co se vám na práci ve vinařském průmyslu nejvíce líbí?

Tradice a rozmanitost. Jako vinohradník i vinař si projdete celý proces výroby vína a o to víc si pak vážíte finálního produktu.

Které odrůdy pěstujete a na jakých viničních tratích?

bílých odrůd pěstujeme Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Pálavu, Sylvánské zelené, Veltlínské zelené, Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Sauvignon, Tramín, Kerner, Hibernal, Solaris.

modrých odrůd Rulandské modré, Merlot, Frankovka.

Pěstujeme je na tratích Zimní vrch, Plotny, Mlýnská a Pod Slunným vrchem v Dolních Dunajovicích.

Které víno je vaše osobně nejoblíbenější?

Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a Sylvánské zelené. Mám rád tradiční odrůdy.

Kde všude si můžeme vaše vína koupit?

Naše vína lze zakoupit skoro po celé České republice. Seznam jednotlivých prodejních míst uvádíme na našich webových stránkách, kde jsou uvedeny i partnerské e-shopy s našimi víny. Dále je možné naše víno zakoupit i v Polsku a na Slovensku, případně přes našeho partnera – pijuziju.cz

Zde je uveden odkaz na E-shop, skrz který můžete naše vína ochutnat a přesvědčit se tak na vlastní kůži www.pijuziju.cz/vinarstvi-balaz-2/.

Které víno by měl každý při návštěvě vašeho vinařství ochutnat?

To záleží samozřejmě na tom, jaká vína preferujete. Já osobně bych doporučil Ryzlink vlašský, Pálavu a Sylvánské zelené.

Ryzlink vlašský je první víno, které doporučujeme, když si chcete odvézt něco typického pro naši oblast. Vlašákům se u nás velmi daří a na základě toho jsme taky založili, ještě s dalšími vinaři z Dolních Dunajovic a Březí, Spolek vinařů Dunajovské kopce.

Máte velkou spoustu certifikátů a ocenění. Které z nich vám dělá největší radost?

Radost nám dělá každé ocenění, které obdržíme. Nemůžeme asi říct, které je pro nás nejcennější, ale určitě nás potěšila hodnocení ze zahraničních soutěží, kde se porovnávají vína z celého světa.

Jaké služby vaše vinařství nabízí? Dočetla jsem se, že vlastníte i apartmány. Nabízíte svá vína i tam?

Naše vinařství nabízí řízené degustace, a jak jste již zmínila, i ubytování. Součástí apartmánů je tradiční sklep, kde lze ochutnat i naše vína. Degustace většinou děláme přímo u nás na vinařství v degustační místnosti, ale pokud jste ubytování v našich apartmánech, je možnost uskutečnit degustaci i přímo ve vinném sklepě, který je součástí našeho penzionu.

Vaše vinařství je z velké části rodinný podnik. Jak máte rozdělené úkony? Vnímáte rodinný podnik jako výhodu?

Ano, naše vinařství je vesměs celé rodinný podnik. Majitelé jsou dva bratři Jan a Jiří a další z bratrů Ludvík se stará o závozy vín. Dále u nás na vinařství pracují naše děti, manželky a zeťáci. Každý má rozdělenou svoji práci, ale tím, že jsme malé vinařství, tak není práce pevně daná, ale každý dělá to, co je zrovna potřeba.

Všechno má své výhody i nevýhody, ale já naštěstí můžu říct, že náš rodinný podnik je ve všech směrech výhoda.

Budou se v nejbližší době konat nějaké akce, kterých bychom se mohli účastnit?

Nejbližší akce, které se zúčastníme se koná 2.4.2022 v Kladně pod názvem Festival Malých vinařů.

Další akce se bude konat přímo u nás na vinařství, a to v sobotu 16.4.2022 na Velikonoce, kdy bude možnost posedět přímo u nás na vinařství, dát si pohárek nebo něco dobrého na zub od holek z Pečemespolu.

Autor: Marie Graclíková, Foto: Vinařství BalážSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: