DotekyVina.cz
Vinařství roku 2021 bude online i offline | Doteky vína

Vinařství roku 2021 bude online i offline

Oblíbená soutěž Vinařství roku, vyhlašovaná Svazem vinařů za finanční podpory Vinařského fondu a za podpory Jihomoravského kraje, se nakonec bude konat i letos. Částečně sice online, ale pořadatel slibuje dynamický a intenzivní průběh s novými formami prezentace vinařství i inspirací do dalších ročníků . 

Počítá se například s atraktivními webovými prezentacemi loňských šampionů a letošních finalistů obohacené o prodejní modul nebo nebo krátké video medailonky deseti dosavadních vítězů. Registrace uchazečů je aktuálně v plném proudu a potrvá až do konce prosince. Online přihláška je k dispozici na stránce Svazu vinařů. 

Soutěží se ve třech kategoriích – přihlásit se lze jako malé, střední či velké vinařství a odborná porota krom vítězů jednotlivých kategorií vybere i absolutního vítěze, který získá titul Vinařství roku 2020. Vítěz by měl krom mimořádné kvality produkce splňovat i další podmínky jako je originalita, nezaměnitelnosti a unikátnost v porovnání s ostatními soutěžícími. V tomto se dle organizátorů tato soutěž liší od konkurenčních doma i ve světě. Krásně a lidsky to v odůvodnění výběru loňského vítěze shrnul prezident Svazu vinařů JUDr. Tibor Nyitray: „Za vítězným vinařstvím je vidět nejen kus tvrdé práce, ale zároveň nadšení, určitá hravost a láska k oboru.“

Porota bude tradičně složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína, architektury nebo designu. Malá vinařství jsou subjekty s produkcí do 50.000 litrů za rok, střední od 50.001 do 250.000 litrů za rok a k velkým vinařství patří subjekty produkující více než 250.000 litrů za rok.


Scénář soutěže počítá s tím, že virtuálně se odehrají dvě části soutěže – ta veřejná a vyhlášení vítězů. Celý průběh bude bohatě promovaný na sociálních sítích a to včetně videí. V první fázi soutěže probíhají individuální přihlášení nebo nominace jednotlivých vinařství vinařskými spolky a sdruženími. Podmínkou k přihlášení se je splnění všech povinností daných vinařským zákonem. 
Ve druhé fázi vybere porota z přihlášených vinařství devět finálových značek, tedy tři z každé kategorie. Ve třetí fázi bude sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích posuzovat plnění soutěžních kritérií, aby na závěr soutěže rozhodla o vítězích.

Soutěž vrcholí 4. února 2021 a součástí ceremoniálu, který bude moderovat Marek Eben, bude i ocenění významných osobností moravského a českého vinařství za záslužné počiny. Pro připomenutí vyjmenujeme dosavadní vítěze titulu Vinařství roku: Vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Sonberk, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec a Vican rodinné vinařství. Posledně jmenované je vítězem desátého ročníku soutěže z roku 2019 a k soutěži jeho majitel, Tomáš Vican, říká: „Na této soutěži se mi líbí, že nehodnotí pouze víno, ale přistupuje k oboru vinařství komplexně. Proto si ceny nesmírně vážím. Je to velká odměna naší usilovné práce a krásná vizitka pro celý region Pálavy.“

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.comSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: