DotekyVina.cz
Nejznámější vinařské destinace světa | Doteky vína

Nejznámější vinařské destinace světa

Cestování za vínem patří k oblíbeným druhům gurmet turistiky. Svět nabízí celou řadu krásných vinařských lokalit, kde můžete ochutnat nejen skvělé víno, ale i chutné pokrmy, pokochat se nádhernou krajinou a zažít i další specifika pro danou oblast. Sestavit proto TOP 10 těch nejzajímavějších vinařských světových destinací není proto jednoduché.

Jaké destinace, kromě naší země, jsou ve světě v této oblasti nejzajímavější a nejlákavější? Kam se vyplatí vyrazit na dovolenou, prodloužený víkend, svatební cestu anebo ochutnávku?

  1. Bordeaux, Francie – Tuto oblast naleznete v jihozápadní Francii. Tato vinařská oblast patří k největším producentům vína na světě. Jejich vína patří k nejoblíbenějším, nejvyhledávanějším a naleznete zde i ty nejprestižnějších a nejdražších láhví vína na světě. Bezesporu jistě zaujme, že se zde vínu věnují již od osmého století. V celé oblasti naleznete mnoho výrobců výtečného vína. Region nabízí celou řadu zajímavých historických památek, krásnou krajinu, prohlídky vinic a ochutnávky vín.
  2. Piedmont, Itálie – Itálie sama o sobě je velmi zajímavou vinařskou destinací. Velmi chutné víno se vyrábí i na jihu Itálie, na Sicílii a rovněž třeba i v Toskánsku. Piedmonte je vinařskou oblastí, kterou naleznete na severozápadě země, kde se pěstuje vyhlášené hroznové víno Nebbiolo. Vína se tu vyznačují hlubokou taninu a velkou životností. Asti a Alba jsou dvě hlavní města v této proslulé vinařské oblasti.
  3. Barcelona, La Rioja, Španělsko Barcelona je hlavním městem Katalánska a nachází se při jedné hranici u Středozemního moře. Region je znám svou výtečnou kuchyní a výtečným vínem. Ochutnat zde můžete skvělé suché bílé víno, masitá červená a šumivá Cava. Dominují tu červené hrozny Garnacha a Tempranillo, a pak bílé hrozny Macabeo a Parellada. Silná a těžká zdejší vína dlouho zrají ve zdejších dubových sudech. Vína nejlépe chutnají v nočních hodinách.
  4. Tokaj-Hegyalja, Maďarsko představuje pro nás Čechy známou lokalitu, odkud pochází věhlasné Tokajské víno (příběh Tokajského vína). Je škoda, že jinde ve světě tuto vinařskou destinaci poněkud opomenuli. V Maďarsku naleznete celkem 22 vinařských regionů, přičemž právě Tokaj-Hegyalja je tou nejznámější. Naleznete ji dokonce i na seznamu UNESCO. Tokajské víno je vskutku vyhlášeným sladkým dezertním vínem.
  5. Porto and the Duoro Valley, Portugalsko. Do této oblasti by se měli zaručeně vydat všichni milovníci portského vína. I když, kromě něj se zde vyrábí i skvělé šumivé víno a sladká červená vína. Většina zdejších sklepů nabízí prohlídky a ochutnávky.
  6. Kapské město, Jižní Afrika se nachází světoznámá vinařská oblast Cape Winelands, kde mírné klima a úrodná půda umožňuje pěstitelům pěstovat jemné Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabernet Saivignon, Shiraz a Pinot Noir. Jde o velmi populární region, která je obzvláště v posledních letech hojně vyhledávaná i jako degustační dovolenková destinace. Za návštěvu tu stojí např. Groot Constantia, jež patří k nejznámějším a nejstarším vinařským lokalitám ve zdejším regionu.
  7. Napa a Sonoma, vinařské destinace v Kalifornii. Jde bezesporu o nejpopulárnější degustační oblast v USA, kterou rok, co rok navštíví na 4 miliony turistů z celého světa. V regionu naleznete na 450 vinařství, které nabízí ochutnávky. Pěstují se zde vína jako Cabernet Sauvignon, Merlot. Cabernet Franc Pinot Noir, Zinfandel, Chardonnay a Sauvignon Blanc. Za zmínku zde stojí i krásné města, vynikající restaurace, velké množství hotelů a lázní. Vyzkoušet tu můžete spoustu outdoorových aktivit a různých vinných výletů.
  8. Yarra Valley v Austrálii představuje roztomilou oblast s pěknými vesnicemi, plnými obchodů, restaurací a velkým počtem vinařství. V údolí se pěstuje Chardonnay, Pinot Noir a Syrah. Kromě nich se zde ale vyrábí i klasická šumivá vína. Naleznete zde mnoho míst, kde můžete ochutnávat, jsou zde výtečné restaurace a skvělá nabídka ubytování. Lokalita se může pochlubit i nádhernými scenériemi.
  9. Champagne, Francie, respektive region Champagne-Ardenne. Tato oblast není přímo vinařská, nicméně je po celém světě vyhlášená pro výrobu šampaňského. Některé zdejší vinné sklepy byly vyhloubeny již před staletími a pořádají zde i degustační prohlídky.
  10. Mosel, Německo. Možná byste si to nemysleli, ale Německo je čtvrtou nejproduktivnější vinařskou zemí Evropy (po Francii, Itálii a Španělsku). To nejlepší německé víno pak pochází z Mosely.

Za návštěvu určitě stojí i jiná místa na světě, jako třeba francouzské Burgundsko, Toskánsko v Itálii, Menzoza v Argentině, Okanagan Valley v British Columbii, Finger Lakes v New Yorku či Willamette Valley v Oregonu.

Chystáte se navštívit jedno z míst? Nezapomínejte na cestovní pojištění, které Vám může ušetřit mnoho starostí.

Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.comSdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: