DotekyVina.cz
Pár tipů jak dosáhnout zápisu do Guinessovy knihy rekordů | Doteky vína

Pár tipů jak dosáhnout zápisu do Guinessovy knihy rekordů

Aby se lidé dostali do Guinessovy knihy rekordů, jsou schopni udělat leccos. Vypít nebo sníst obrovské množství čekoholi, dělat salta dozadu za současného plivání ohně, skákat v tandemu se psem přes švihadlo, řídit motokáru na raketový pohon, nechat si s vlastními těly provádět ty nejbizarnější věci. Nebo třeba postavit nejvyšší pyramidu ze skleniček šampaňského. Co nás motivuje k soutěžení a co nás táhne k výhrám? Navíc často k tak podivným a nepochopitelným, že z toho zůstává rozum stát? Za každým rekordem je příběh, sen a píle. A moře inspirace pro ostatní.

Milovníky hroznového vína může například inspirovat Ind Dinesh Shivnath Upadhyaya, držitel zápisu v Guinessově knize rekordů, který umí spořádat 205 bobulí hrozna za tři minuty. Chtěli byste vidět jeho techniku? Každou bobulku utrhl a snědl zvlášť!

Jestli si myslíte, že to mozaikář se zátkami měl komplikované, pak jiný umělec, Nizozemec Luuk Broos, to měl těžké a navíc ještě křehké. V jednom z belgických obchodních center totiž se svým týmem postavil kaskádu nebo jinak řečeno pyramidu šampaňského ze 43 680 skleniček. Zkoušeli jsme to doma a počet skleniček rozhodně nebyl jediný limitující faktor v naší (ne)šikovnosti.

Nikdo nemá rád střepy a tak si k zápisu do knihy rekordů můžete dopomoct třeba korkem. Korek je unikátní materiál, vyrábí se z něj obuv, podlahová krytina, zátky do vína, ale i součástky raketových trysků či vrtulí větrných elektráren. Ročně se jich vyrobí kolem 4,5 miliardy kusů. A takoví umělci na ně nenechají dopustit. Albánský umělec Saimir Strati z korkových zátek například vytvořil obrovskou mozaiku – za 27 dnů na to spotřeboval 229 675 zátek. Snad ty lahve nevypil všechny sám…

Cítíte se inspirováni? I u nás v Česku si klidně můžete sáhnout na svůj osobní vinařský rekord hodný zápisu do Guinessovy knihy rekordů. Několik takových rekordů můžeme uvést jako příklad. Třeba ochutnávání sektu z jedné otevřené láhve (18 litrů) co nejvíce lidmi (263 lidí), připíjení si vínem v jednom okamžiku na stejném místě (2 141 lidí), sekání lahví klasického šumivého vína šavlí, jinou sečnou zbraní případně jakýmkoliv dalším předmětem, sestavování nábytku ze dřeva starých dubových sudů (60 kusů), výroba nejmenšího funkčního lisu na ovoce a víno (82 mm) a podobně.

Inspiraci můžete načerpat i na nejnavštěvovanějším internetovém vyhledávači ve světě vína, kterým je “Wine Searcher.“ Server založil Martin Brown v roce 1999 v Londýně. Podívejte se třeba na žebříček průměrných cen vín na trhu. Zvláštní soutěže hodné pozornosti má kategorie champagne. Soutěží se například v extrémně velkých lahvích, různých speciálních baleních v limitovaných edicích a tak dále. Rekordmanem je lahev Goût de Diamants s 19karátovým bílým diamantem vsazeným do viněty. Hodnota lahve s diamantem? Dva miliony dolarů. Hodnota vína v lahvi? Tisíckrát nižší.

Nejdražší lahev vína na světě se v roce 2018 v New Yorku prodala za 12,4 milionu korun. Bylo to Romanée-Conti ročník 1945 z burgundské vinařské oblasti Cote de Nuits. Kromě tohoto prvenství mu patří ještě jedno – a sice četnost padělání. Padělků se vypilo více než originálu. Romanée-Conti přebralo trofej od Chateau Lafite Rothschild z roku 1869, které se v roce 2010 prodalo za více než pět milionů korun. Ale vraťme se z cest kolem světa zase pěkně domů. Vinaři z Moravy a Čech totiž v roce 2019 znovu vylepšili rekord v počtu získaných medailí na mezinárodních soutěžích. Získali jich 990, ve srovnání s rokem 2018, také rekordním, je to ještě o 81 více. A ještě na závěr. Jestli vás, stejně jako nás, z výčtu všech rekordů nejvíce zaujal ten se sekáním šavlí, pak na nic nečekejte a při nejbližší příležitosti se přihlaste na kurz. Lekce se jmenují Sabrage a váš nejbližší cíl by se mohl klidně jmenovat: titul mistra České republiky v sekání sektů.

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com; 



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: