DotekyVina.cz
Růžové Tunisko | Doteky vína

Růžové Tunisko

Na dovolené v Tunisku si kromě výtečných jídel můžete dát i skvělé víno, které se tu vyrábí už od dob starověku! 

Dějiny pěstování a obliby vína v Tunisku sahají až do dávné historie do dob Féničanů. Starověké Kartágo založené pravděpodobně roku 814 př. n. l. pěstovalo víno, které bylo v Římě, Etrurii a Řecku vysoce ceněné a kartaginský zemědělec Mago dokonce sepsal jako první na světě příručku o vinařské agronomii.Produkce vína pokračovala i po dobytí Kartága Římany v roce 146 př. n. l. Výroba se snížila až v 8. století, kdy se území, kdy se území dnešního Tuniska zmocnili Arabové. Naopak k velkému nárůstu v produkci došlo po ovládnutí tuniského území Francouzi v roce 1881 a výroba vína ve velkém pokračovala i po roce 1956, kdy Tunisko získalo nezávislost.

Dnes se v zemi pěstuje několik vín Grand cru (jakostní vína) a sedm vín AOC (vína s kontrolovaným původem). Většina odrůd tuniských vín se shoduje s těmi, které se pěstují na jihu Francie. Z červených vín je to například Cabernet Sauvignon, Carignan, Syrah nebo Mourvèdre a z bílých pak Chardonnay, Muškát, Ugni a Sauvignon.

Více jak polovinu v zemi vyrobených vín tvoří vína růžová. Nejstarší vinice se nacházejí na Cap Bon, kde se vyrábí například Muscat sec de Kelibia s lehkou chutí citrusů a květinových vůní, nebo Gris de Tunisie, víno růžového odstínu s chuťovými tóny fialky a ostružin. Mezi další slavná vína patří Magon, pojmenovaný po již zmíněném kartaginském agronomovi, jehož jméno nese i populární stezka zahrnující starověké památky a tuniská vinařství.

Tuniská vína jsou obecně lehká a hodí se jak k osvěžení po dni stráveném na pláži, tak k romantické večeři. O jejich dobré kvalitě svědčí nejedna medaile a ocenění z mezinárodních soutěží. 

Vyrazte s CK Blue Style objevovat Tunisko! Čeká vás dokonalá dovolená plná nezapomenutelných zážitků. Užijte si pobyt v luxusním hotelu, opalování na zlatavých plážích a koupání v tyrkysovém moři nebo se vydejte poznávat místní historii a vychutnejte si výtečné víno, ať už sami, s přáteli nebo vaším partnerem.

Zdroj fotografií: shutterstock.com, Blue Style a.s.   Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: