DotekyVina.cz
Svatomartinská atmosféra a rok 2020 | Doteky vína

Svatomartinská atmosféra a rok 2020

Ochutnat skvělé víno? To není nikdy špatný nápad. A mít k tomu jedinečnou příležitost navíc? Pak rozhodně neodmítněte. Poprvé od roku 2005, kdy Vinařský fond začal propůjčovat známku Svatomartinské víno vybraným mladým vínům, se lahve s touto známkou neotevřou na slavnostních koštech na veřejnosti. Ani na náměstí Svobody v Brně, ani ve Valtickém podzemí, ani na trzích, jarmarcích, hodech a posvíceních v městech a vesnicích po celé republice.

Na výborném svatomartinském si letos nepochutnáte ani na sousedské akci s lidmi z vaší ulice a vlastně možná ani se širší rodinou na vlastní zahradě. Svatý Martin se holt letos slaví jinak. To však neznamená, že má zůstat ve sklepě či v regálu. Vytáhněte jej na mezi lidi, protože si to zaslouží. Jak víno. Tak vinaři. A protože i v letošní jinakosti lze najít dost dobrých důvodů, proč tu krásnou tradici dodržet?

Jde totiž především o atmosféru! Psychologové tvrdí, že čím hůř nám je, tím důležitější je sbírat hezké zážitky. Klidně po troškách, složených do krásné mozaiky v podzimních barvách. Jak by ta mozaika, která vám vylepší 11. listopad podivného roku 2020, mohla vypadat? Skládá se z dobrého vína, dobrého jídla, příjemné, byť skromné společnosti, decentní hudby, vkusné výzdoby a hlavně a především – domácího pohodlí.

Mladé a svěží svatomartinské víno z letošní sklizně podle toho, jak se vyvíjí počasí, pravděpodobně nepřijede na bílém koni, spíše na bílé mlze. Zvlášť pokud bydlíte někde v údolí. Pochmurná, trochu melancholická nálada je pro rozjímání se skleničkou jako stvořená. Pokud se rozhodnete svatomartinskou tradici z 18. století, z doby císaře Josefa II., sledovat do puntíku, pak vezmete otvírák do ruky pár vteřin před tímto datem a časem: 11. 11., 11. hodina.

Svatomartinské není odrůda. Je to láska. Šikovný reklamní tah, který zosobňuje logo Martina na bílém koni, ale tak příjemný, že jej milovníci vína vzali na milost. Ostatně, vysokou oblíbenost svatomartinského potvrzují i statistiky prodeje.

Abychom si udělali pořádek ve slovníku, při objednávání svatomartinského vína máte na výběr z těchto odrůd, z výlučně české sklizně: Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Pokud upřednostňujete růžová vína, volíte Modrý Portugal, Svatovavřinecké nebo Zweigeltrebe. No a milovníci červeného vína mají dilema mezi Modrým portugalem a Svatovavřineckým. Jelikož na to máme technicky pouhý den, snad ten omezený sortiment nevadí. S jídlem je to jednodušší. Husu, na rozdíl od vína, nemusí schvalovat odborná komise, jen ta vaše, domácí.

Pro svatomartinskou husičku i přes všechny zákazy a omezení nemusíte pouze do své trouby s obětováním půl dne na pečení, ale klidně k výdejnému okénku oblíbené restaurace. Poutačů na chodnících či podél silnic je dostatek, vybírejte podle vlastních preferencí, doporučení přátel či recenzí na internetu. Nabídky mnohdy také obsahují i dovoz domů. A víno? Pokud si jej nepřivezete z nákupu, pak vám to vaše nejoblíbenější doveze kuriér až ke dveřím. A víte co? Zvažte ještě nápad nakonec: svatomartinská ochutnávka více druhů, ať si pak doma máte o čem povídat.

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: depositphotos.com; Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: