DotekyVina.cz
Víno – co se k čemu hodí. | Doteky vína

Víno – co se k čemu hodí.

Nejčastější společenské situace, které zažíváme, jsou návštěvy, oslavy, setkání s přáteli a schůzky. Nebo taky rande s potenciálním nebo stávajícím partnerem. Na významnější akce přicházíme vždy s květinami pro hostitelku, případně s dárkem pro hostitele. Tím dárkem – samozřejmě pokud nám není pod deset a neneseme kartičky s Pokémony nebo -náct a neneseme karton koly – by podle nás ideálně mohla být lahev vína. Proč? Okamžitě se v očích hostitele řadíte mezi ty, co se vyznají, co mají vkus, jsou šik, nóbl a in. A to často i v případě, kdy vyberete lahev podle pěkné etikety, nikoliv podle obsahu. Jaké víno pro jakou příležitost? Čtěte a plánujte, celé dlouhé léto je před námi!

Grilování

Těšíte-li se na dobře propečený hovězí steak, přineste Zweigeltrebe nebo Modrý Portugal. Máte-li raději lehčí krůtí nebo kuřecí maso, k němu se hodí například Frankovka. Nebo pro ty, co nemají rádi červené, radíme růžové suché víno odrůd Zweigeltrebe. Tato vína spolehlivě pokryjí všechny grilovací masové klasiky i vkus většiny hostí. Rada gurmána zní: Nemíchejte masa ani vína! Rada sommeliéra zní:  Když si budete chtít opravdu šplhnout, zeptejte se šéfkuchaře předem nejen na druh masa, které se bude podávat, ale i na způsob jeho přípravy. Míříte-li na akci opravdového gril mistra, který připravuje špičkový steak z argentinského masa, vyberte silné, výrazné a tříslovinové víno Merlot nebo Cabernet sauvignon.

Veganská společnost

Možná vás to před nákupem lahve na veganskou akci táhne spíš do oddělení olivových olejů… Možná že před regálem s vínem stojíte v rozpačitých představách o párování vína se sójovým masem nebo s karbanátkem z cizrny. Ale nebojte se, ani tato mise není nesplnitelná. Má dokonce dvě roviny, na jejichž na základě můžete vybírat. Jedna je párování s jídlem a druhá je ekologická. Vyzkoušejte například harmonická vína z oblasti Côtes du Rhône. Patří k produkcím s velkým důrazem na kvalitu i ekologii. 

Odpolední piknik na dece v parku

Parta přátel, létající talíř, louka, sluníčko, psi, hudba. Bublinky jsou jasná volba! Šumivá a perlivá vína (pozor, nezaměňovat, rozdíl je v kvalitě a ve způsobu vytvoření oxidu uhličitého) představují lehké osvěžení, jako stvořené pro příjemnou a ještě příjemnější atmosféru. Francouzská šumivá vína crémant vás zaručeně dostanou do centra piknikové společnosti. Dejte si bacha na tři věci: aby byla lahev správně vychlazená, abyste měli víno kam správně nalít a abyste se neztrapnili nevkusným střílením zátky „do stropu“. Elegantní otevírání lahve šumivého vína bez zbytečné exhibice je divácky velmi atraktivní gesto, stojí za to natrénovat!

Rande

Správnou atmosféru s vyvolenou prostě nenaladíte basou piva… Na úvodních rande je člověk samou nervozitou zpravidla tak sešněrovaný, že toho moc nesní. Volba by proto měla padnou spíš na lehké bílé víno. Co byste řekli na důstojný aperitiv formou Chenin Blanc „M de Mulonniére“ Anjou AOP (vyslovuj „šené bla em d mulonié anžů“). Toto příjemné víno má výraznou vůni s aroma mandlí, akátového květu, čerstvých hroznů a medu. Tak, víno jsme vám vybrali vynikající, to ostatní už je na vás!

Líbí se vám tipy na víno podle příležitosti? V tématu budeme pokračovat příští týden!

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com.Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: