DotekyVina.cz
Co se k čemu hodí – párování lahve s příležitostí | Doteky vína

Co se k čemu hodí – párování lahve s příležitostí

Stejně jako párujeme víno s jídlem, párujeme také víno s příležitostí, pro kterou jej pořizujeme. Samozřejmě můžeme, třeba v časové tísni, poslat pro víno sekretářku se služební kreditkou. Nebo z nedostatku kreativity volit zlatou střední cestu ověřené značky, která nikoho neurazí. Ale nebyla by to škoda? Víno je dárek tisíce podob a výborný neverbální komunikační prostředek. Takže jaké víno vzít s sebou, když…

Máte pozvánku na večeři a absolutně netušíte, co se bude jíst

Chcete nabídnout víno k večeři a nevíte, k jakému jídlu bude servírované. Naše rada zní: přineste stále populárnější, příjemné, snadno pitelné a relativně levné italské šumivé víno. Už tušíte? Je svěží, hravé, jemné, ovocité, voňavé a přátelské. S nižším obsahem alkoholu. Uhodli jste, o čem je řeč? Bublinky plus dobré víno. Prosecco. Trefa!

Noví sousedé – uvítací párty

U nás tento formát sousedských přijímacích pohovorů ještě nefrčí jako v zahraničí, ale můžeme si tuto situaci připodobnit k návštěvě naslepo. Jdete k někomu, koho neznáte, protože vás na akci pozval někdo, koho znáte. A ten někdo, koho znáte, netuší, jaký má ten, koho neznáte, vkus a preference. Tak výběr nechá na vás a vy máte bolehlav. Ale zbytečně. Stačí se podívat na to, co se líbí Čechům obecně: vzít si inspiraci a mít jistotu, že pokud se seknete, tak ne zásadně. Nejoblíbenější, respektive nejčastěji pěstovanou odrůdou bílého vína v Česku je Veltlínské zelené. Druhá příčka patří značce Müller Thurgau. Co se červené odrůdy týče, pak je to Svatovavřinecké a Frankovka. Prosím, vstupte!

Pokec s mámou

Proč si neudělat pohodu v malém rodinném kruhu, probrat, co je nového, těšit se ze vzájemné společnosti a nepohádat se u toho? Pokud máte strach, že se to už tolikrát nepovedlo, vezměte s sebou pomocníka, který navodí klidnou atmosféru, trochu obrousí hrany a přesměruje smysly k příjemnějším vjemům než jsou výčitky a vzpomínky na staré křivdy. Hmmm, možná se vám to bude zdát nadnesené, ale co takhle přinést „šampaňské“? Opravdové. Champagne je výborný mezigenerační spojenec. A koho jiného byste měli uctít dobrým vínem? Je to přece vaše máma!

Rande sám se sebou

Občas má prostě člověk chuť i nárok na tu nejlepší společnost, čili být sám se sebou. Udělat si generální úklid v myšlenkách a pocitech, posedět s nohama nahoře, s výhledem na usínající město nebo na louku plnou cvrčků osvětlenou měsícem. Pustíte si dobrou hudbu a připijete si na vlastní zdraví. A čím? Nebojte se navodit slavnostní atmosféru, určitě si to zasloužíte. Volte Chardonnay, Rulandské bílé či Sauvignon blanc. A nebuďte líní si k tomu připravit dobrou večeři nebo alespoň oblíbené jednohubky. Známe se.

Rande sám se sebou – po rande se samým sebou

Jestli se vám stane, že to se svojí soukromou večerní oslavičkou přeženete (možná i proto, že se nebylo s kým podělit), pak se ráno vzbudíte ne úplně ve formě. Máte dvě možnosti… Přísahat, že už nikdy nebudete pít nic krom čisté vody a kozího mléka… Nebo dát si nějaký fajn vyprošťovák. Nikdo vás nechce nabádat k nekonečnému karuselovému pití, proto mějte vždy po ruce pěkně vychlazené nealko víno. Předsudky stranou, vyzkoušejte to! Je to opravdové víno s plnohodnotnou vůní, barvou i chutí, jen bez alkoholu. Za rozumnou cenu, v rozumném balení.

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com.Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: